Treści wizualne, które ułatwiają przyswajanie informacji

Czy wiesz, że artykuły zawierające co najmniej jeden obraz generują dwa razy większy ruch, 30% więcej udostępnień i 25% więcej linków zwrotnych niż te, które są pozbawione jakichkolwiek treści wizualnych? Warto zatem świadomie wykorzystywać obrazy, grafiki i wideo w swoich publikacjach.
Czym są treści wizualne?
Treści wizualne to wszelkie elementy graficzne wspierające przekaz tekstowy, pomagające w zrozumieniu treści i zwiększające jej atrakcyjność.
Treści wizualne nie tylko pomagają lepiej przyswoić informacje, ale także sprawiają, że odbiór materiału jest przyjemniejszy i mniej męczący dla czytelnika.
Dlaczego warto stosować treści wizualne?
Oto kilka powodów, dla których warto publikować materiały wizualne:
- przyciąganie uwagi – w natłoku informacji to właśnie grafika, zdjęcie czy wykres zatrzymają wzrok odbiorcy;
- lepszy odbiór – zapamiętujemy aż 65% informacji, które widzimy, w porównaniu do jedynie 10% z tego, co słyszymy;
- zwiększanie widoczności – materiały wizualne mogą pojawiać się w wynikach wyszukiwania Google Grafika, jeśli są odpowiednio zoptymalizowane;
- budowanie wizerunku – spójna identyfikacja wizualna sprawia, że dana marka staje się bardziej charakterystyczna i rozpoznawalna;
- uniwersalność – można wykorzystać je na stronach internetowych, w social mediach, reklamach czy prezentacjach.
Rodzaje treści wizualnych
Poznaj najskuteczniejsze rodzaje treści wizualnych, które wzbogacą Twoje publikacje i przyciągną większą uwagę odbiorców.
Zdjęcia
Zdjęcia urozmaicają tekst i sprawiają, że jest on bardziej przystępny. Warto stosować autorskie obrazy lub dobrze dobrane zdjęcia stockowe.
Korzystając ze stocka, poświęć na szukanie nieco więcej czasu, gdyż przypadkowe, powszechnie używane obrazy mogą obniżyć jakość treści. Możesz korzystać m.in. z takich stron: Pexels, Pixabay, Unsplash czy Gratisography.
Publikowane na nich zdjęcia są darmowe i naprawdę wysokiej jakości, wiele z nich wyróżnia duża wartość artystyczna, zwłaszcza na Unsplash, gdzie można znaleźć dzieła fotografów. Zdjęcia są dostępne za darmo na licencjach umożliwiających ich szerokie wykorzystanie, często bez konieczności przypisania autorstwa.
Grafiki
Grafiki przyciągają uwagę i mogą wzmacniać rozpoznawalność marki poprzez zastosowanie firmowej kolorystyki i stylu. Ich tworzenie wymaga jednak więcej czasu i zaangażowania.
Współczesne narzędzia, takie jak Canva, Adobe Express czy Crello, umożliwiają szybkie tworzenie profesjonalnie wyglądających grafik, nawet bez zaawansowanych umiejętności graficznych
Infografiki
Infografika jest wizualizacją informacji, danych i wiedzy. Pozwala na przedstawienie danych w uproszczonej, atrakcyjnej formie.
To typ treści wizualnych, który zyskuje coraz większą popularność. Jak podaje Digital Information World, ludzie 30 razy częściej czytają w całości infografiki niż posty na blogach czy newsy informacyjne.
Co więcej, pomagają one przyswoić znacznie więcej informacji. Z badań Forbesa wynika, że aż 61% ankietowanych wskazało infografiki jako najbardziej pomocne w tym zakresie.
Do ich tworzenia warto wykorzystać narzędzia takie jak Piktochart, Visme czy Canva, które oferują gotowe szablony i intuicyjne opcje edycji.
Wykresy
Wykresy pomagają wizualizować dane liczbowe i ułatwiają ich interpretację. Dzięki nim odbiorcy dużo łatwiej jest porównać poszczególne wyniki czy odczyty. Oto kilka kluczowych zasad ich tworzenia:
- unikaj wykresów w trzech wymiarach – przestrzenność często źle wpływa na przejrzystość. Jeśli stworzysz wykres słupkowy w 3D, słupki znajdujące się bliżej będą wyglądać na większe w stosunku do innych, co może zafałszować wyniki;
- zachowuj prostotę i przejrzystość – zbyt duża liczba elementów może zakłócać odczyt danych, dlatego też nie należy tworzyć zbyt długiej legendy;
- dobieraj wykresy do rodzaju danych – liniowe do analizy trendów, słupkowe do porównań, radarowe do prezentacji różnych metryk na jednej skali;
- wykorzystuj narzędzia online – takie jak Datawrapper, Flourish czy Chart.js, które ułatwiają tworzenie atrakcyjnych wizualizacji.
Rodzaje wykresów
Myśląc o wykresie, pewnie widzisz w wyobraźni ten w formie słupków lub diagramu kołowego. Warto jednak zaznaczyć, że rodzajów jest naprawdę sporo, a każdy z nich możesz wykorzystać w innym celu:
- radarowy – idealny do przedstawiania kilku niezwiązanych ze sobą metryk na jednym wykresie;
- punktowy – świetny do przeanalizowania zależności pomiędzy dwoma wskaźnikami (często jest używany przez GUS);
- liniowy – warto wykorzystać go do ukazania zmiany między danymi w czasie;
- pierścieniowy – pozwala przedstawić bardziej złożone zależności pomiędzy wartościami oraz kategoriami wartości;
- bąbelkowy – nadaje się do przeanalizowania zależności pomiędzy kilkoma wskaźnikami;
- kolumnowy – jeden z najpopularniejszych rodzajów wykresów, świetnie podkreśla pojedyncze wartości;
- drzewiasty – służy do prezentacji dużych zbiorów danych, które uporządkowane są hierarchicznie;
- chmura tagów – idealna do przedstawienia statystyk użycia słów kluczowych;
- diagram sieciowy – do wizualizacji powiązań pomiędzy osobami i instytucjami;
- heatmapa – świetnie sprawdzi się do uwypuklenia wartości granicznych zbioru danych.
Przykładowy wykres z naszego projektu WorldIndex prezentuje się następująco:
Co ciekawe, wykres domyślnie prezentuje jedynie najpopularniejsze imiona, aby zachować przejrzystość, jednak po zmianie ustawień można porównać setki różnych imion.
Wideo
Materiały wideo stają się nieodłącznym elementem treści internetowych – generują o 157% większy ruch organiczny i przyciągają trzykrotnie więcej linków przychodzących niż posty bez wideo.
O ich popularności najlepiej świadczy rozwój takich platform jak YouTube czy TikTok oraz fakt, że… obecnie w ciągu 30 dni przesyłanych jest więcej materiałów wideo, niż w ciągu ostatnich 30 lat stworzyły główne sieci telewizyjne w USA.
Podsumowanie
- Treści wizualne sprawiają, że materiały są bardziej angażujące, czytelne i zapadają w pamięć.
- Dzięki nim odbiorcy zapamiętują nawet 65% informacji (w porównaniu do 10% przy samym tekście).
- Najważniejsze materiały wizualne to zdjęcia, grafiki, infografiki, wykresy i wideo.
- Do tworzenia atrakcyjnych treści wizualnych nie musisz posiadać rozbudowanych umiejętności graficznych.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz