Redagowanie tekstu – o czym warto pamiętać?

Spis Treści:

Aby tekst był wysokiej jakości, należy go nie tylko dobrze napisać, ale również solidnie sprawdzić. Każdemu mogą zdarzyć się literówki, nieścisłości lub odstępstwa od wytycznych, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić redagowanie tekstu, aby uwolnić go od podobnych błędów.

Czym jest redagowanie tekstu?

Redagowanie tekstu polega na sprawdzeniu i poprawie treści pod kątem językowym, logicznym oraz merytorycznym, aby zwiększyć ogólną jakość przekazywanych informacji.

Zakres działań jest znacznie szerszy od korekty tekstu, a więc eliminowania błędów gramatycznych czy stylistycznych. Obejmuje również m.in:

  • sprawdzenie zgodności informacji z przytoczonymi źródłami;
  • określenie poprawności konsekwencji logicznych;
  • nadanie uporządkowanej, przejrzystej struktury.

W copywritingu do elementów redakcyjnych zaliczamy również sprawdzenie, czy długość pokrywa z wytycznymi, czy została prawidłowo przeprowadzona optymalizacja tekstu pod SEO, czy charakter treści jest adekwatny do wyznaczonego celu itp.

Redagowanie tekstów – cele

Agencje content marketingu przeprowadzają ten zabieg nie bez powodu. Redagowanie podnosi jakości treści, co niesie ze sobą kilka istotnych korzyści biznesowych.

Wzrost pozycjonowania

Rzetelne informacje są promowane w większym stopniu przez wyszukiwarkę Google. To z kolei nasila widoczność i ruch na stronie.

Budowa wizerunku

Teksty, które są wolne od błędów, kreują ekspercki wizerunek marki i przekładają się na większe zainteresowanie ofertą.

Poprawa konwersji

Przeredagowane teksty są skuteczniejsze w realizowaniu celów marketingowych (przekonywania do zakupów czy zapisów do newslettera).

Jak przeredagować tekst?

Poznanie poszczególnych etapów w redagowaniu treści pozwoli nam przeprowadzić ten zabieg znacznie efektywniej. Musimy pamiętać o zasadzie „od ogółu do szczegółu”, która oznacza, że na wstępie analizujemy podstawowe parametry, przechodząc do coraz dokładniejszego szlifowania tekstu. Jest to istotne dla oszczędności pracy, gdyż dostrzeżenie fundamentalnych błędów na początku umożliwi odesłanie tekstu do pisarza w celu naniesienia poprawek – niestety tekst, który zawiera błędy u podstaw, nie nadaje się do redakcji.

Kontrola antyplagiatowa

Zaczynamy więc od sprawdzenia, czy treść została opracowana w sposób legalny, a jej komercyjny użytek nie przyniesie ze sobą konsekwencji prawnych. To podstawowy warunek, po którym rozpoczynamy redagowanie tekstu.

Najprostszym sposobem jest wklejenie fragmentów do wyszukiwarki. Jeśli forma tekstu została zaczerpnięta wprost z innej strony, Google powinno to wykryć.

Gdy tekstu jest dużo, szybszym sposobem jest korzystanie z narzędzi antyplagiatowych, które skanują całą treść i w kilka minut generują raport unikalności.

Określenie zgodności z wytycznymi

Gdy jesteśmy pewni, że treść została przygotowana indywidualnie, określamy, czy pokrywa się z wyznaczonymi zasadami. W tym celu sprawdzamy, czy:

  • długość jest wystarczająca
  • wszystkie pozycje zostały opisane
  • tekst zawiera prawidłową strukturę
  • został wykonany ustalony zakres prac (dodanie meta-tekstówlinkowania wewnętrznego itd.)

Zbadanie wartości merytorycznej

Gdy widzimy, że treść jest zgodna z zamówieniem, przechodzimy do kontroli jakościowej. Na tym etapie analizujemy zawarte informacje oraz ich wiarygodność. Jeśli tekst jest informatywny i niesie prawdziwą wartość dla czytelników, możemy go przyjąć i przejść do prac redakcyjnych.

W przypadku wątpliwych źródeł umieszczamy komentarze, a także odnosimy się do wszelkich nieścisłości i niekonsekwencji logicznych. Tekst powinien prowadzić czytelnika jak po sznurku – jeśli natomiast trzecie zdanie nie wynika z dwóch pierwszych, należy to zasygnalizować autorowi.

Eliminowanie błędów językowych

Na końcu oceniamy formę, a więc sposób przekazania informacji przez pisarza. Jeśli istnieje taka możliwość, upraszczamy zdania i eliminujemy zbędne powtórzenia. W ten sposób zachowujemy esencję tekstu przy jednoczesnym skróceniu formy. Uzyskanie zwięzłości nie jest czymś niepożądanym w copywritingu, a wręcz przeciwnie – wpływa korzystnie na odczucia odbiorców.

Podsumowanie

  • Redagowanie tekstów polega na ogólnym zwiększeniu jakości tekstu.
  • Wykonanie korekty językowej jest tylko jednym z etapów. Do pozostałych zaliczamy zbadanie unikalności, sprawdzenie zgodności z wytycznymi, a także określenie wiarygodności informacji.
  • Redagowanie tekstów wykonane w określonym porządku (od ogółu do szczegółu), może znacząco przyspieszyć pracę redaktora.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Doświadczony copywriter zgłębiający tajniki marketingu oraz pozycjonowania. W swoich artykułach nawiązuje do współczesnych osiągnięć psychologii oraz filozofii języka, tworząc przekrojowe treści. Jako członek zespołu Content Writer dba o rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które zwiększają jakość wykonywanej pracy. Prywatnie czyta dużo książek, uczy się nowych języków oraz komponuje utwory na pianinie.

Komentarze

Monika11.11.2021 19:37

Wszystko co potrzeba w tym tekście! Dodam, że redagowanie tekstu to ważna sprawa, a mimo wszystko na tym najczęściej się oszczędza… Wiem z autopsji

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

26.05.2023 Korekta & Redakcja
25.05.2023 Marketing
24.05.2023 Porady & Ciekawostki
23.05.2023 Aktualności
22.05.2023 Korekta & Redakcja
20.05.2023 Porady & Ciekawostki
19.05.2023 Korekta & Redakcja
18.05.2023 Content Marketing
17.05.2023 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu