Błąd 502 – czym jest, dlaczego się pojawia i jak sobie z nim radzić?

Spis Treści:

Surfowanie po sieci nie zawsze jest usłane różami, a zapędy internautów tłumi między innymi błąd 502 (Bad Gateway). Uniemożliwia on dostęp do witryny i przeglądanie jej zawartości. Istnieją jednak sposoby, aby sobie z nim poradzić. Sprawdź, czym jest błąd 502, jak wpływa na SEO i co zrobić, by się go pozbyć!

Czym jest błąd 502 i dlaczego się pojawia?

Błąd 502 (Bad Gateway) uniemożliwia użytkownikowi odwiedzenie witryny. Ma miejsce wtedy, gdy serwer pośredniczący (proxy) otrzymał nieprawidłową odpowiedź od serwera nadrzędnego.

Jest jednym z najczęstszych komunikatów, jakie pojawiają się podczas przeglądania stron internetowych. Jeżeli więc natkniesz się na niego podczas surfowania w sieci, spokojnie – problemem nie jest Twoje łącze internetowe lub komputer.

Co może doprowadzić do błędu 502? Najczęstszymi powodami są:

  • przeciążenia serwera wynikające z bardzo dużego ruchu albo nagłego, niespodziewanego wzrostu liczby użytkowników;
  • niestabilna sieć lub niewłaściwie skonfigurowane serwery;
  • źle skonfigurowane zapory sieciowe, które blokują dostęp do serwera;
  • nieaktualne lub wadliwe oprogramowanie serwera;
  • chwilowe wyłączenie serwera.

Plansza z komunikatem o błędzie najczęściej zawiera jego kod (502) i/lub wyrażenie „Bad Gateway” (zła brama). Administrator może ją dowolnie konfigurować, np. proponując użytkownikowi powrót na stronę główną.

Jak Bad Gateway wpływa na SEO?

Konsekwencją częstego występowania błędu 502 może być obniżenie rankingu strony i tym samym spadek jej pozycji w wynikach wyszukiwania Google.

Z czego to wynika? Otóż dla wyszukiwarki Bad Gateway oznacza nieprawidłowe działanie witryny i dlatego jej indeksowanie zostaje spowolnione. W skrajnych przypadkach, gdy administrator nie rozwiązuje błędu 502 przez długi czas, strona może nawet zostać usunięta z indeksu!

Warto więc zareagować jak najszybciej – tym bardziej, że brak dostępu do witryny wpływa negatywnie na postrzeganie strony i marki przez użytkowników, którzy mogą szybko udać się do konkurencji. A to wiąże się z utratą potencjalnych klientów i sporymi kosztami.

Co z błędem 502 może zrobić użytkownik?

Choć błąd 502 wynika z nieprawidłowego działania serwera i osobą odpowiedzialną za jego usunięcie jest administrator strony, użytkownik może podjąć pewne działania, które w niektórych przypadkach okażą się pomocne.

Mowa tu przede wszystkim o:

  • odświeżeniu strony internetowej – jeżeli problem jest chwilowy i wynika np. z przeciążenia serwera, przycisk F5 na klawiaturze albo otwarcie witryny w innej przeglądarce może przynieść oczekiwany efekt;
  • wyczyszczeniu pamięci podręcznej przeglądarki – problem zostanie rozwiązany, gdy w cache przechowywana jest poprzednia wersja witryny;
  • użyciu trybu incognito – zdarza się, że Bad Gateway występuje w wyniku błędu przeglądarki, co można ustalić właśnie dzięki trybowi incognito;
  • spróbowaniu później – niestety często błąd 502 wymaga reakcji administratora, na którą trzeba poczekać, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Co z błędem 502 może zrobić administrator?

Jeżeli jesteś właścicielem strony, możesz spróbować usunąć błąd 502 na kilka sposobów – w większości przypadków nie okaże się to zbyt skomplikowane, a tym bardziej niemożliwe.

Do skutecznych praktyk zaliczamy:

  • sprawdzenie logów serwera – błąd 502 może wynikać z aktualizacji albo konfliktu wtyczek, a takie działanie pozwoli Ci zlokalizować jego źródło;
  • sprawdzenie rejestru błędów – Bad Gateway często wynika z błędów pojawiających się w obrębie strony internetowej, np. po zainstalowaniu nowych aplikacji;
  • wyłączenie wtyczek, np. tych z WordPressa – mogą one powodować błąd 502, a ich chwilowe wyłączenie pozwoli Ci sprawdzić, który z pluginów jest głównym winowajcą;
  • sprawdzenie i aktualizacja DNS-ów (Domain Name System) – warto przede wszystkim zweryfikować, czy zostały one prawidłowo skonfigurowane;
  • sprawdzenie zapór sieciowych – być może to firewall jest odpowiedzialny za błąd 502 i trzeba zmienić jego ustawienia.

Jeżeli żadna z powyższych metod nie pomogła, warto rozważyć zmianę hostingu na bardziej wydajny. Może się bowiem okazać, że ten dotychczasowy nie radzi sobie z nadmiernym obciążeniem serwerów, co uniemożliwia użytkownikom bezproblemowe korzystanie z Twojej strony internetowej.

Podsumowanie

  • Błąd 502 jest błędem występującym po stronie serwera i uniemożliwia użytkownikowi odwiedzenie wybranej strony internetowej.
  • Do najczęstszych powodów pojawiania się błędu 502 zaliczamy przeciążenie serwera, niestabilność sieci oraz źle skonfigurowane zapory sieciowe.
  • Bad Gateway może mieć negatywny wpływ na SEO – często prowadzi do obniżenia rankingu witryny, a w skrajnych przypadkach do usunięcia jej z indeksu.
  • Jeżeli jesteś użytkownikiem i wyświetlił Ci się błąd 502, odśwież stronę, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki albo użyj trybu incognito.
  • Jeżeli jesteś właścicielem strony, sprawdź logi serwera, rejestr błędów, wtyczki i pluginy oraz konfigurację DNS-ów i zapór sieciowych.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Maciej Wiśniewski

Swoje pierwsze copywriterskie kroki stawiał jeszcze w czasach, kiedy od Google popularniejsza była w naszym kraju wyszukiwarka na Onecie. Obecnie nie potrafi przetrwać tygodnia urlopu bez dostępu do klawiatury i dokumentu tekstowego w Wordzie. Z pisania uczynił swój sposób na życie, a zdobytym doświadczeniem i lekkim piórem wspiera właścicieli firm na ich drodze do sukcesu. Specjalizuje się w treściach z obszarów copywritingu, content marketingu, marketingu, SEO i social mediów. Maniak mocnej kawy, terminowości, dobrej organizacji pracy i pozytywnych relacji z klientem. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, gier i mopsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

22.10.2024 Korekta & Redakcja
21.10.2024 Porady & Ciekawostki
18.10.2024 Korekta & Redakcja
17.10.2024 Porady & Ciekawostki
16.10.2024 Content Marketing
15.10.2024 Korekta & Redakcja
14.10.2024 Korekta & Redakcja
11.10.2024 Pozycjonowanie
10.10.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu