Cechy marki – które są najważniejsze?

Spis Treści:

Przedsiębiorcy poszukują odpowiedzi na pytanie, które cechy marki są kluczowe, by trafić do świadomości odbiorców. W poniższym artykule poznasz najważniejszy element niezbędny do skutecznego budowania wizerunku.

Czym jest marka?

Marką nazywamy całokształt elementów wyróżniających daną firmę, osobę lub produkt.

Do jej budowy najczęściej wykorzystuje się unikalne kolory, dźwięki, nazwy oraz inne symbole, które w jakiś sposób są identyfikowalne.

Przeniesienie działań marketingowych do Internetu otworzyło nowe możliwości budowy wizerunku. Wygląd strony, a nawet czcionka w niej użyta, jest sposobem na wyróżnienie firmy. Mimo tego cechy dobrej marki pozostały niezmienne. Jakich zasad należy przestrzegać, aby zbudować silny wizerunek?

Jakie są cechy marki?

Istnieje dość skąpa literatura związana z elementami, które tworzą osobowość marki. Psychologia zachowań konsumenckich (2009) podaje pięć istotnych wymiarów:

  • ekscytacja (śmiałość, pomysłowość, nowoczesność);
  • kompetencja (odpowiedzialność, inteligencja, niezawodność);
  • szczerość (uczciwość, pogoda, autentyczność);
  • szorstkość (siła, moc i aktywność na świeżym powietrzu);
  • wyrafinowanie (elitarność, pretensjonalność, dostojność).

Można jednak odnieść wrażenie, iż powyższa klasyfikacja nie wyczerpuje zagadnienia. Przede wszystkim część wymienionych cech jest zbyt oczywista, bowiem kompetencja czy szczerość są po prostu biznesowym wymogiem od zarania dziejów (w przeszłości handlarz postrzegany jako „uczciwy” mógł liczyć na tańszy kredyt).

Taka klasyfikacja nie mówi więc nic o tym, jakie cechy ma naprawdę silna marka, która wyróżnia się na tle konkurencji. Odpowiedzi na to pytanie dostarczy nam dopiero analiza praktycznych przykładów ze świeżego raportu Interbrand. W końcu aby określić cechy dobrej marki, warto przyjrzeć się największym graczom.

Najważniejsze cechy marki

Best Global Brands jest corocznym wykazem najlepiej wycenianych marek. W roku 2020 lista pierwszych 20 miejsc wyglądała następująco:

Lista najlepiej wycenianych marek.

Wnioski:

  • W zestawieniu figurują marki o zróżnicowanych cechach osobowości, tj. prestiżowy Apple i familijny Disney.
  • Kolory również nie wykazują określonej tendencji. Choć dominuje kolor niebieski, lista tętni różnymi barwami.
  • Z kolei cechą wspólną wymienionych marek jest innowacja. Każda z nich bazuje na unikalnej własności intelektualnej.

Jakie zatem właściwości przejawiają najsilniejsze marki? Okazuje się, że nie są to wcale specjalne konfiguracje kolorów czy grafik. Wręcz przeciwnie – rzuca się w oczy fakt, że powyższe firmy stosują różne koncepcje wizualne.

W przypadku nazewnictwa dostrzegamy podobne rozbieżności. Nazwy firm zawierają od jednej sylaby (SAP) aż do sześciu (American Express).

Co zatem łączy wszystkie te marki? Odpowiedź: rozwiązania technologiczne, które powszechnie wpływają na nasze życie.

Niezależnie czy rewolucjonizują transport, komunikację, czy konsumpcję, firmy zyskują na wartości, gdy na swój sposób odmieniają świat.

Tak przedstawia się współczesny obraz. Gdy zgłębiamy cechy marki, skupiając się wyłącznie na wierzchniej warstwie wizerunku (kolor, styl, osobowość), przeoczamy głębsze mechanizmy, które nadają jej realną wartość.

Analogicznie jest z człowiekiem, u którego łatwo dostrzec zewnętrzne przejawy charakteru: dowcipność, powagę lub dostojność. Istotne jest jednak to, czy ma coś ciekawego do powiedzenia.

Podsumowanie

  • Cechy marki składają się z pięciu kluczowych elementów: ekscytacji, kompetencji, szczerości, szorstkości i wyrafinowania.
  • Nie istnieją jednak szczególne konfiguracje graficzne, kolorystyczne lub symboliczne, które mogą z góry zapewnić silną pozycję na rynku.
  • Podstawą dobrej marki są przede wszystkim innowacyjne rozwiązania, które stanowią wartość dodaną przedsiębiorstwa.
  • Elementy identyfikacyjne, o których zwykle mówi się częściej, zyskują moc dopiero w następstwie efektywnego modelu biznesowego.
  • Najważniejsze cechy marki nie tkwią zatem w samym aspekcie wizualnym, lecz w unikalnych rozwiązaniach firmy.

Literatura:

Andrzej Falkowski, Tadeusz Tyszka (2009), Psychologia zachowań konsumenckich, GWP Gdańsk
Fot. Interbrand, Best Global Brands 2020

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Założyciel organizacji Content Writer, najbardziej rozpoznawalnej marki pisarskiej na świecie (wg portalu LinkedIn). Twórca globalnej platformy dla pisarzy – contentwriter.co. Jego publikacje przyciągają blisko pół miliona czytelników rocznie. Obecnie rozwija oddziały Content Writer w ponad 40 krajach, m.in. w USA, Hiszpanii i Japonii. Prywatnie kompozytor i pianista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

03.12.2024 Porady & Ciekawostki
02.12.2024 Pozycjonowanie
29.11.2024 Porady & Ciekawostki
28.11.2024 Korekta & Redakcja
27.11.2024 Korekta & Redakcja
26.11.2024 Korekta & Redakcja
25.11.2024 Porady & Ciekawostki
22.11.2024 Marketing
21.11.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu