Jak napisać przemówienie? Instrukcja krok po kroku

Spis Treści:

Umiejętność ciekawego i merytorycznego przemawiania to jedna z najbardziej cenionych zdolności we współczesnym świecie. Zazdrościsz osobom, które czują się swobodnie na scenie i potrafią mówić tak, że chce się ich słuchać? Dobra wiadomość jest taka, że nikt nie rodzi się mistrzem przemawiania. Za świetnymi wystąpieniami zwykle stoi porządne przygotowanie. Sprawdź, jak napisać przemówienie idealne.

Czym jest przemówienie?

Przemówienie to wypowiedź przygotowana z myślą o wygłoszeniu przed publicznością. Jej głównym celem jest przedstawienie opinii mówcy i przekonanie odbiorców do danego punktu widzenia.

Z przemówieniami spotykamy się często – zarówno na konferencjach, jak i podczas rodzinnych uroczystości czy wystąpień okolicznościowych.

Dobre przemówienie powinno skłaniać odbiorców do określonych reakcji. Musi być ono także dla tych osób impulsem do zajęcia konkretnego stanowiska w danej sprawie.

​ Jak przygotować dobre przemówienie?

Choć przemówienie zalicza się do ustnych form wypowiedzi, przed jego wygłoszeniem należy opracować pisemną treść wystąpienia.

Zanim przystąpisz do pracy, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • pomyśl, do kogo chcesz skierować swoją mowę – to umożliwi Ci dobór języka i słownictwa idealnie dopasowanego do odbiorców; pamiętaj, co już w starożytności mówił Platon: „Miarą mówcy nie jest ten, kto mówi, lecz ten, co słucha”;
  • zastanów się nad celem przemowy – może to być np. zainteresowanie publiczności jakimś tematem albo skłonienie jej do zmiany poglądów w określonej sprawie;
  • nadaj sporządzanej oracji przejrzystą strukturę – każdą wysuwaną w wypowiedzi tezę podpieraj odpowiednio dobranymi, logicznymi argumentami.

Staranne rozważenie omówionych wyżej zagadnień stanowi istotny krok na drodze do stworzenia godnego uwagi wywodu. Dowiedz się, jak napisać przemówienie, które będzie w stanie „porwać tłumy” zarówno merytoryczną treścią, jak i atrakcyjną formą jej przekazu.

​Jak napisać przemówienie? Schemat wywodu

Dobre przemowy zazwyczaj generuje się według określonego schematu. W skład wystąpienia w większości przypadków wchodzą:

  • tytuł – musi on być rzeczowy, a jednocześnie intrygujący i przyciągający uwagę publiki;
  • powitanie – krótka i uprzejma forma rozpoczęcia przemówienia, dostosowana do okazji i charakteru wydarzenia, np. „Drodzy Uczniowie”, „Dzień dobry Państwu”;
  • wstęp – wprowadzenie do przemówienia; to idealne miejsce do ogólnego naświetlenia problemu oraz zainteresowania słuchaczy konkretną tematyką;
  • rozwinięcie – część służąca szczegółowemu zaprezentowaniu istoty danego zagadnienia oraz omówieniu poszczególnych tez i argumentów, a także ewentualnych kontrargumentów;
  • zakończenie – podsumowanie wywodu wraz ze sformułowaniem wniosków oraz konkluzji.

Tyle w teorii. A jak napisać przemówienie w praktyce? Poznaj garść praktycznych informacji na ten temat.

Wstęp – klucz do sukcesu przemowy

Dobry wstęp to jak opakowanie produktu – musi zachęcać do „rozpakowania” całości. Możesz zacząć od cytatu, żartu, pytania, historii – czegoś, co od razu zaangażuje słuchaczy.

Na ogół świetnie sprawdza się też postępowanie zgodnie z zasadą mówiącą o tym, że „zakończenie przemówienia musi znajdować się jak najbliżej początku”. Rozpoczęcie przemowy od puenty wywodu to powszechnie znany i skuteczny zabieg służący zaintrygowaniu słuchaczy.

Przy pisaniu wstępu do przemówienia należy wystrzegać się używania wyświechtanych formuł, takich jak: „nazywam się”, „chcę opowiedzieć o…”, „a więc…”.

Rozwinięcie – esencja tematu podana w przystępnej formie

W rozwinięciu mówca przedstawia argumentację przemawiającą za słusznością postawionych wcześniej tez. Opracowując tę część wystąpienia, warto pamiętać o jej logicznym uporządkowaniu. Każdą zaprezentowaną opinię należy uzasadnić poprzez przytoczenie określonych przykładów.

Jeśli przygotowujesz dłuższy wywód, musisz dołożyć wszelkich starań, aby publiczność nie odczuwała znużenia w trakcie jego wygłaszania. Świetnym rozwiązaniem w tym przypadku okazuje się zastosowanie metody szaszłyka. Jej zasadnicza istota sprowadza się do przeplatania ważniejszych treści wypowiedziami w lżejszym, czasem nawet żartobliwym tonie. Takie zabiegi służą utrzymaniu uwagi słuchaczy przez długi czas.

Zakończenie – wisienka na torcie

Ostatnie chwile przemówienia to najlepszy czas na podsumowanie najważniejszych tez i wysunięcie odpowiednich wniosków.

W finale wystąpienia warto zaprezentować publiczności np. emocjonalną historię z życia osobistego powiązaną w określony sposób z tematem wypowiedzi. Można też pokusić się o zaserwowanie błyskotliwej puenty ukazującej konsekwencje podjęcia albo zaniechania określonych działań. W ostatnim zdaniu dobrze jest przypomnieć odbiorcom najważniejszą myśl przyświecającą całej przemowie.

Przykładowe przemówienia

Niżej prezentujemy kilka krótkich, przykładowych wypowiedzi ustnych.

Przemówienie świadka na ślubie

Cześć wszystkim,

Dostałem dziś mikrofon, więc zgodnie z tradycją powinienem powiedzieć coś śmiesznego, coś wzruszającego i najlepiej nie przynudzać. Postaram się zaliczyć chociaż dwa z trzech.

Znam [Imię Pana Młodego] od dawna. Przeżyliśmy razem głupoty wieku nastoletniego, początki dorosłości i kilka decyzji, których nikt z nas nie chciałby już powtarzać. Ale kiedy pojawiła się [Imię Panny Młodej], coś się w nim zmieniło.

Nie to, że nagle zaczął robić pranie albo pamiętać o urodzinach mamy (chociaż może trochę też). Zmienił się sposób, w jaki mówił o przyszłości. Z kogoś, kto „zobaczy, co będzie”, stał się kimś, kto mówił „my zrobimy”, „my pojedziemy”, „nasze mieszkanie”.

I to właśnie o to chodzi w miłości, prawda? Że nie chodzi już tylko o „ja” i „moje”. Pojawia się „my”. Kiedy nie tracisz siebie – swoich zainteresowań, poczucia humoru, niezależności – ale mimo to decydujesz się być z kimś. Nie z przymusu. Z wyboru.

Wasze zdrowie. Za przyszłość, w której będziecie razem – i po prostu sobą.

Przemówienie nauczyciela na zakończenie roku szkolnego

Drodzy Uczniowie,

Rok szkolny dobiegł końca – i wiem, że dla wielu z Was to po prostu sygnał, że można schować plecak głęboko do szafy.

Ale zanim się rozejdziemy, chciałabym, żebyście na chwilę zatrzymali się i spojrzeli za siebie.

Bo za nami nie tylko sprawdziany i lekcje. Za nami także rozmowy, konflikty, śmiech na korytarzach i małe sukcesy, które może tylko Wy zauważyliście – ale to one budują pewność siebie.

Uczyliście się matematyki, języka polskiego, historii – ale tak naprawdę uczyliście się też siebie nawzajem. Cierpliwości. Komunikacji. Odpowiedzialności. I to są lekcje, których nie ma w podstawie programowej.

Jestem z Was dumna – nie za oceny, ale za to, kim staliście się przez ten rok.

Życzę Wam dobrych wakacji – takich, które naprawdę dadzą Wam odpocząć, ale też zasiać w głowie choćby jedno pytanie, z którym warto wrócić we wrześniu.

Przemówienie CEO na konferencji branżowej

Dzień dobry Państwu,

Mam mówić o innowacjach, więc zacznę nieinnowacyjnie – od cytatu.

„Przewidywanie jest bardzo trudne, szczególnie jeśli idzie o przyszłość” – powiedział kiedyś Niels Bohr. A my, w naszej branży, próbujemy to robić codziennie. Z lepszym lub gorszym skutkiem.

Przez ostatnie miesiące nasz zespół pracował nad rozwiązaniem, które miało jeden główny cel: uporządkować pracę i zwiększyć sens. Bo informacji mamy aż za dużo – ale co z jakością? Co z użytecznością? Co z ludźmi, którzy muszą to wszystko ogarniać?

Nie chcieliśmy stworzyć czegoś, co będzie „nowe” tylko z nazwy. Zależało nam na realnym usprawnieniu codziennej pracy. I właśnie to chcemy dziś pokazać.

Ale zanim zaczniemy, chciałbym podziękować zespołowi. Nie tylko za godziny pracy, ale za coś ważniejszego – za odwagę mówienia „to nie działa”, kiedy wszyscy mówili „będzie dobrze”.

Bo innowacja to nie tylko świetne pomysły – to też masa błędów, które ktoś musi mieć odwagę popełnić.

A teraz – do konkretów.

Podsumowanie

  • Przemówienie to ustna forma wypowiedzi przeznaczona do publicznego wygłoszenia.
  • Sztuki tworzenia przemówień można się samodzielnie nauczyć, pamiętając o najważniejszych zasadach jego tworzenia.
  • Dobre przemówienie musi składać się z: intrygującego tytułu, ciekawego wstępu, logicznego rozwinięcia i zakończenia będącego podsumowaniem wywodu.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.4

Paulina Skowronek

Z wykształcenia filolog polski i bibliotekarka. Z zawodu i zamiłowania copywriterka i redaktorka. Od dziecka fascynują ją słowa i to, co można wyrazić za ich pomocą. Pisarstwo postrzega jako jedną z dziedzin sztuki. Tworzeniem tekstów dla swojej przyjemności zajmuje się od najmłodszych lat. Obecnie służy pomocą klientom w ramach własnej działalności gospodarczej. Każdy nowy artykuł to dla niej okazja do poszerzenia horyzontów myślowych oraz udoskonalenia warsztatu pisarskiego. Specjalizuje się w treściach związanych z korektą, redakcją i copywritingiem. Prywatnie miłośniczka literatury dziecięcej i młodzieżowej, a także muzyki pop i rock.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

08.04.2025 Porady & Ciekawostki
07.04.2025 Porady & Ciekawostki
04.04.2025 Copywriting
03.04.2025 Korekta & Redakcja
02.04.2025 Copywriting
01.04.2025 Content Marketing
31.03.2025 Marketing
28.03.2025 Marketing
27.03.2025 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu