Czy przed skrótami itp. oraz itd. stawiamy przecinek?

Spis Treści:

Skróty itp. oraz itd. znajdują zastosowanie głównie w wypowiedziach pisemnych. Wiele osób zastanawia się, czy tego typu wyrażenia należy poprzedzić przecinkiem. Ty także zaliczasz się do ich grona? W takim razie musisz koniecznie poznać zasady interpunkcji obowiązujące w tej kwestii.

Skróty itp. i itd. – co oznaczają?

Skrót itp. oznacza i tym podobne bądź i tym podobnie. Natomiast po rozwinięciu skrótu itd. otrzymujemy wyrażenie i tak dalej.

Wyszczególnione frazy mają podobne znaczenie. Pełnią również analogiczną funkcję w zdaniu, zastępując ciąg dalszy wyliczenia. Dlatego też zazwyczaj stosujemy je zamiennie w celu uniknięcia powtórzeń w dłuższych wypowiedziach, np.:

Byłem w sklepie spożywczym i kupiłem chleb, szynkę, jaja, mleko, jabłka itp. Potem odwiedziłem drogerię i przyniosłem stamtąd pomadkę, balsam do ciała, krem do rąk itd. dla mojej żony.

Omawiane skróty zbudowane są w taki sam sposób. W ich skład wchodzą pierwsze litery wyrazów z danego wyrażenia. Z uwagi na fakt, że zarówno w przypadku itd., jak i itp. ostatnia z nich jest spółgłoską, po obu skrótach należy obowiązkowo postawić kropkę. Trzeba też koniecznie pamiętać, że zapisujemy je małymi literami.

Przecinek przed itd. i itp. – ogólne zasady

Zgodnie z obowiązującymi zasadami interpunkcyjnymi w zdecydowanej większości przypadków musisz wystrzegać się umieszczania przecinka przed itd. oraz itp. Poprawny jest zatem zapis następujących zdań:

Przykład:
 • W mojej szafie znajdują się różne spodnie, bluzeczki, sukienki, spódniczki itp.
 • Podobają mi się wszystkie odcienie zieleni: pistacjowy, seledynowy, morski itd.

Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z prostego powodu. Po rozwinięciu omawianych skrótów w zdaniach pojawiają się bowiem wyrażenia rozpoczynające się od spójnika i:

Przykład:
 • W mojej szafie znajdują się różne spodnie, bluzeczki, sukienki, spódniczki i tym podobne.
 • Podobają mi się wszystkie odcienie zieleni: pistacjowy, seledynowy, morski i tak dalej.

Jak zapewne wiesz, przed i z reguły nie umieszczamy przecinka, a jego ewentualne postawienie w tym miejscu zazwyczaj uznaje się za błąd interpunkcyjny.

Przecinek przed itp. i itd. – wyjątki od reguły

Przecinek przed itp. i itd. jest niedopuszczalny w większości przypadków. Nie dotyczy to jednak dwóch sytuacji:

 1. Oba skróty występują obok siebie w jednym zdaniu niezależnie od tego, w jakiej kolejności zostały użyte.
 2. Dany skrót znajduje się po wtrąceniu.

W praktyce znacznie częściej mamy do czynienia z pierwszą z wymienionych okoliczności. Twórcy różnego rodzaju tekstów (zwłaszcza nieoficjalnych) nierzadko stawiają obok siebie skróty itd. i itp. Można to zauważyć choćby w takich zdaniach, jak:

Przykład:
 • Wkrótce czekają nas rozmaite wydarzenia kulturalne: koncerty, występy operowe, wieczory poetyckie itp., itd.
 • Lubię spędzać czas z moją dziewczyną: chodzić do kina, na spacery, do restauracji itd., itp.

Użycie przecinka w przytoczonych wypowiedziach jest zasadne z dwóch powodów:

 • skróty itd. i itp. są równorzędnymi członami zdania i pełnią w wypowiedziach taką samą funkcję, dlatego stosuje się tutaj analogiczne reguły interpunkcyjne jak przy wyliczeniach;
 • po rozwinięciu obu skrótów powstaje konstrukcja zdaniowa z powtórzonym spójnikiem i – zgodnie z obowiązującymi zasadami interpunkcyjnymi należy użyć przecinka do przedzielenia obu wyrażeń zaczynających się od i.

Z kolei użycie skrótu itd. lub itp. po wtrąceniu zdarza się bardzo rzadko. Zwykle z takim przypadkiem mamy do czynienia, gdy sam skrót odnosi się do treści zdania nadrzędnego, a bezpośrednio przed nim kończy się zdanie podrzędne, np. Zaopatrzymy się w nowe urządzenia AGD: pralkę, lodówkę, zmywarkę, bo stare się już zepsuły, itp.

Podsumowanie

 • Skróty itd. (i tak dalej) i itp. (i tym podobne) mają zbliżone znaczenie. Zwykle zastępuje się nimi ciąg dalszy wyliczeń.
 • Przed skrótami itd. i itp. zazwyczaj nie można stawiać przecinków. Jest to związane z obecnością spójnika i w wyrażeniach, które one oznaczają.
 • Przecinkiem należy przedzielić skróty itd. i itp. umieszczone obok siebie w jednym zdaniu. Taka sama zasada obowiązuje też w przypadku użycia skrótu po wtrąceniu.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 0

Paulina Skowronek

Z wykształcenia filolog polski i bibliotekarka. Z zawodu i zamiłowania copywriterka i redaktorka. Od dziecka fascynują ją słowa i to, co można wyrazić za ich pomocą. Pisarstwo postrzega jako jedną z dziedzin sztuki. Tworzeniem tekstów dla swojej przyjemności zajmuje się od najmłodszych lat. Obecnie służy pomocą klientom w ramach własnej działalności gospodarczej. Każdy nowy artykuł to dla niej okazja do poszerzenia horyzontów myślowych oraz udoskonalenia warsztatu pisarskiego. Prywatnie miłośniczka literatury dziecięcej i młodzieżowej, a także muzyki pop i rock.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

12.07.2024 Korekta & Redakcja
11.07.2024 Marketing
10.07.2024 Porady & Ciekawostki
09.07.2024 Pozycjonowanie
08.07.2024 Korekta & Redakcja Porady & Ciekawostki
05.07.2024 E-commerce
04.07.2024 Marketing
03.07.2024 Korekta & Redakcja
02.07.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu