Work-life fit – nowy poziom elastyczności pracy
W ostatnich latach system pracy wielu firm znacząco się zmienił. Przejście na tryb zdalny lub hybrydowy pokazało, że taki model może przynosić obopólne korzyści. Wciąż jednak tylko 25% przedsiębiorstw w Polsce umożliwia pracownikom pracę zdalną. Tymczasem coraz większą popularnością na światowym rynku cieszy się trend work-life fit, który umożliwia wybór odpowiedniego czasu i miejsca pracy.
Co to jest work-life fit?
Work-life fit to nowatorski trend na rynku pracy opierający się na elastycznym podejściu do czasu i miejsca wywiązywania się z obowiązków zawodowych.
Podstawowym założeniem jest skupienie się na potrzebach pracownika i efektach jego działania. Pracownicy mogą realizować swoje zadania z dowolnego miejsca na świecie, w najdogodniejszych dla siebie godzinach.
Rewolucyjność trendu work-life fit polega na tym, że umożliwia on dopasowanie (fit) systemu pracy do życia prywatnego i własnych potrzeb. Niestety funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw wciąż opiera się na dawnych, odwrotnych założeniach, a aktywności życiowe muszą być dostosowywane do obowiązków zawodowych.
Korzyści z work-life fit
Pionierski trend work-life fit może przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom.
Plusy wynikające z pracy zgodnej z work-life fit:
- możliwość zmiany miejsca zamieszkania (bez konieczności szukania nowego zatrudnienia);
- brak konieczności rezygnacji z realizacji swoich pasji (np. podróży);
- szansa szybszego powrotu do pracy po porodzie lub urlopie macierzyńskim;
- możliwość podjęcia dodatkowej nauki;
- lepsze skupienie, kondycja psychiczna (mniej frustracji) i mniejsze ryzyko wypalenia zawodowego.
Pozytywne aspekty work-life fit dla pracodawców:
- zadowolenie pracowników i mniejsza rotacja kadr;
- większa efektywność pracy;
- poprawa kreatywności.
Work-life fit czy work-life balance?
Work-life balance jest znacznie starszym modelem pracy, dlatego cieszy się większą rozpoznawalnością. Jego założeniem jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym.
Work-life fit idzie krok dalej. Czas, miejsce i sposób realizacji zadania zależą od pracownika i jego potrzeb. Oczywiście celem zawodowym wciąż jest wywiązanie się z obowiązków, jednak inne znaczenie ma określenie „dzień pracy”.
Chcąc Ci nieco przybliżyć oba pojęcia, posłużymy się prostym przykładem.
Wyobraź sobie, że masz do wykonania określone zadanie np. ułożenie planu marketingowego. Pracodawca daje Ci tydzień na jego realizację.
W modelu work-life balance musisz pamiętać o zachowaniu równowagi. Być może masz krótszy dzień albo tydzień pracy, możesz pracować zdalnie lub hybrydowo. Jednak wciąż masz nad sobą zwierzchnika, który oczekuje, że w określonym czasie (np. 9.00–17.00) będziesz koncentrować się wyłącznie na obowiązkach zawodowych.
W modelu work-life fit nikt nie rozlicza Cię z czasu pracy, ale z osiągniętego efektu. Jeśli wiesz, że najefektywniej pracujesz przez 3 godziny dziennie (np. 11.00–14.00), możesz wykorzystać ten czas, a pozostały poświęcić na inne sprawy. Celem jest wywiązanie się z projektu, a nie czasu pracy.
To idealny model dla freelancerów, rodziców małych dzieci i wielu innych osób, które dobrze odnajdują się w trybie zdalnym, a ich zajęcie nie wiąże się z koniecznością pracy stacjonarnej.
Czy work-life fit ma szansę przyjąć się w Polsce?
Niestety przed nami raczej długa droga. Konieczność przejścia na pracę zdalną w ostatnich latach wykazała, że wielu pracowników może efektywnie pracować w ten sposób. Jednak obecnie tylko 25% firm w Polsce umożliwia home office. Tymczasem aż 76% Polaków wolałoby pracować poza biurem. Niezależnie od wykonywanych obowiązków, tylko w 10% firm decyzja o modelu pracy zależy od preferencji pracownika, a aż w 82% wiąże się ze stałymi, sztywnymi godzinami.
Talent Place (pierwsza firma w Polsce, która wprowadziła model work-life fit) zleciła przeprowadzenie badania „Aktualny model pracy w firmach a system pracy work-life fit”. Ankietowani przyznali, że mało elastyczne czas i miejsce pracy w znaczącym stopniu ogranicza możliwości założenia rodziny (24%), rozwijania zainteresowań (36%) czy podjęcia lub kontynuowania nauki (30%).
Wdrożenie modelu work-life fit w polskich przedsiębiorstwach wymaga zmiany podejścia pracodawców. Zgoda na elastyczne godziny i miejsce pracy wiąże się z koniecznością sprecyzowania celów dla pracowników oraz obdarzenia ich zaufaniem.
Podsumowanie
- Work-life fit to nowoczesny trend pozwalający pracownikowi decydować o modelu, czasie i miejscu pracy.
- Elastyczny czas pracy charakterystyczny dla tego modelu przynosi wiele korzyści, m.in. pozwala na szybszy powrót na rynek pracy po urodzeniu dziecka czy odbywanie dalekich podróży.
- Pracodawcy również odnoszą korzyści ze wdrożenia rewolucyjnego trendu – zadowoleni pracownicy są kreatywniejsi, pracują wydajniej i rzadziej rezygnują z pracy.
- Work-life fit powoli wkracza do Polski, jednak duża niechęć firm do zgody na home office może w znaczącym stopniu ograniczać popularyzację modelu.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz