Ban na Instagramie – czym jest i za co możesz go dostać?

Spis Treści:

Instagram jest niezwykle potężnym narzędziem w rękach specjalistów od marketingu, influencerów i marek osobistych. Czasami jednak zasięgi postów drastycznie spadają pomimo braku obiektywnych przesłanek, a nawet dochodzi do całkowitej utraty dostępu do konta. Powodem takich sytuacji jest otrzymanie bana na Instagramie. Jakie kroki należy wtedy podjąć? Czy są sposoby na uniknięcie blokady konta? Dowiedz się, czym jest ban na Instagramie i jak zabezpieczyć swój profil!

Czym jest ban na Instagramie?

Ban na Instagramie to czasowa blokada konta użytkownika, która uniemożliwia mu korzystanie z platformy w pełen sposób.

Obejmuje to całkowite lub częściowe zablokowanie wszystkich funkcji w serwisie lub ograniczenie widoczności publikowanych treści.

Na Instagramie można wyróżnić trzy rodzaje banów nakładanych na konta. Są to:

 • ban tymczasowy;
 • ban permanentny;
 • shadowban.

W przypadku bana tymczasowego użytkownicy nie są w stanie korzystać ze wszystkich funkcji dostępnych na Instagramie. Może to być czasowe uniemożliwienie publikacji, ograniczenie komentowania, zablokowanie reagowania na posty innych osób i kierowania do nich wiadomości. Tymczasowa blokada trwa od kilku do kilkunastu godzin. Początkowe ograniczenia są stosunkowo krótkie. Kolejne naruszenia zasad będą się wiązały z dłuższą blokadą.

Ban permanentny jest najsurowszym ograniczeniem konta nakładanym na Instagramie. Prowadzi do całkowitego usunięcia profilu bez możliwości jego przywrócenia. Jako użytkownik masz 30 dni na odwołanie się od decyzji. Trwałe zablokowanie profilu jest spowodowane powtarzającymi się naruszeniami regulaminu serwisu.

Czym jest shadowban na Instagramie?

Shadowban na Instagramie to ukryta blokada, która ogranicza widoczność Twojego profilu i treści.

Twoje posty mogą się nie wyświetlać w hashtagach, w karcie Eksploruj, a nawet na tablicy obserwujących. To z kolei drastycznie przekłada się na zasięgi publikacji i utrudnia budowanie społeczności. Komunikat o shadowbanie, w odróżnieniu od bana tymczasowego, nie jest pokazywany użytkownikom. Z tego względu część osób nie uznaje jego istnienia.

Istnieje sposób na sprawdzenie, czy na Twoje konto został nałożony shadowban. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 • przejdź do swojego profilu;
 • wybierz Ustawienia i aktywność (ikona trzech kresek) w prawym górnym rogu;
 • wybierz Pomoc;
 • wybierz Status konta.

W tym miejscu zobaczysz, czy Twoje konto lub materiały naruszają zasady Instagrama. Możesz się również dowiedzieć, czy publikowane treści wyświetlane są niżej w Aktualnościach.

Za co można dostać bana na Instagramie?

Ban na Instagramie jest najczęściej wynikiem naruszenia zasad społecznościowych lub regulaminu.

Zgodnie z tym konto może zostać zablokowane w wyniku takich działań, jak:

 • spamowanie;
 • publikowanie nieodpowiednich treści;
 • korzystanie z nieuczciwych praktyk.

Możesz dostać bana na platformie również za masowe reagowanie na posty, komentowanie i obserwowanie innych kont. Informacja ta może być szokująca szczególnie dla nowych użytkowników Instagrama. Korzystanie z nieuczciwych praktyk odnosi się do kupowania obserwujących i polubień za pomocą zewnętrznych stron. Blokada może zostać nałożona na konto także za przesyłanie zduplikowanych wiadomości o charakterze komercyjnym do osób trzecich. Instagram zwraca również szczególną uwagę na naruszenia praw autorskich, publikowanie treści o charakterze seksualnym i mowę nienawiści.

Każdy twórca na Instagramie powinien zwrócić uwagę na zabronione hashtagi. Korzystanie z nich może się wiązać z ukryciem posta lub shadowbanem. Niektóre z nich odnoszą się do treści o charakterze potencjalnie seksualnym. Znaczna część jest jednak neutralna. Lista zabronionych hashtagów nie jest publikowana przez oficjalną administrację Instagrama.

Ban na Instagramie – jak się go pozbyć?

W przypadku tymczasowego bana nie musisz podejmować żadnych dodatkowych działań. Twoje konto zostanie bowiem automatycznie przywrócone po upływie okresu blokady.

Od bana permanentnego przysługuje Ci 30 dni na odwołanie od decyzji platformy. Proces ten może potrwać do dwóch dni roboczych.

Jeżeli chodzi o shadowbana, najlepszym sposobem jest dalsze publikowanie treści na platformie. Jak pokazuje praktyka, ograniczenie zasięgu postów może potrwać od kilku dni do około miesiąca. Możesz również podjąć następujące kroki:

 • sprawdzenie zabronionych hashtagów w publikacjach;
 • zaprzestanie publikacji na kilka dni;
 • napisanie do supportu Instagrama;
 • skupienie się na publikacji rolek;
 • usunięcie dostępu do konta aplikacjom innych firm.

Jak uniknąć bana na Instagramie?

Przede wszystkim stosuj się do zasad i regulaminu obowiązującego na platformie. Uważaj na masowe obserwowanie nowych kont i reagowanie na posty udostępniane na innych profilach. Szczególną uwagę powinni na to zwrócić właściciele profili firmowych, którym zależy na szybkim wypromowaniu swojej marki. Unikaj zabronionych hashtagów, a także ich nadmiarowej liczby.

Podsumowanie

 • Ban na Instagramie to czasowa blokada konta użytkownika, która uniemożliwia mu korzystanie z platformy w pełen sposób.
 • Na profil na Instagramie może zostać nałożony ban tymczasowy, ban permanentny i shadowban.
 • Shadowban to ukryta blokada, która ogranicza widoczność Twojego profilu i treści na Instagramie.
 • Ban na Instagramie jest najczęściej wynikiem naruszenia zasad społecznościowych lub regulaminu.
 • Najlepszym sposobem na shadowbana jest dalsze publikowanie treści na platformie.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Jakub Redo

Student psychologii zdrowia z kilkuletnim doświadczeniem w tworzeniu treści. Dobrze się odnajduje w artykułach blogowych, opisach produktów i tekstach nastawionych pod pozycjonowanie. Każdego zlecenia podejmuje się z chęcią odkrycia czegoś nowego i poszerzenia swoich horyzontów myślowych. Prywatnie miłośnik gotowania i treningu siłowego. Pozostaje stale otwarty na nowe doznania – kulinarne i sportowe! Zapalony czytelnik książek psychologicznych i treści związanych z rozwojem osobistym. W pracy korzysta z narzędzi analitycznych, dzięki czemu każdy tekst doprowadza do perfekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

12.07.2024 Korekta & Redakcja
11.07.2024 Marketing
10.07.2024 Porady & Ciekawostki
09.07.2024 Pozycjonowanie
08.07.2024 Korekta & Redakcja Porady & Ciekawostki
05.07.2024 E-commerce
04.07.2024 Marketing
03.07.2024 Korekta & Redakcja
02.07.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu