Perfekcjonizm w pracy – pomaga czy szkodzi?

Spis Treści:

Perfekcjonizm w pracy często uznawany jest za zaletę, rzadziej za wadę. Niemniej w tym wypadku granica między nim a pracoholizmem jest dość cienka i po jej przekroczeniu można doświadczać wielu negatywnych konsekwencji. Jak perfekcjonizm wpływa na życie zawodowe? Kiedy pomaga, a kiedy może szkodzić?

Co oznacza bycie perfekcjonistą?

Dla perfekcjonisty ważne jest osiągnięcie najwyższej doskonałości w danej dziedzinie lub w zadaniu.

Przejawia się to przede wszystkim bardzo krytycznym stosunkiem do własnych osiągnięć oraz pracą ponad swoje siły. Perfekcjonizm jest cechą, która może przynosić zarówno wiele korzyści, jak i szkód.

Swoje początki ma już w dzieciństwie, najczęściej to rodzice ukierunkowują swoją pociechę na dążenie do doskonałości. W tym wypadku wyznacznikiem poczucia własnej wartości jest osiągnięcie ideału, co oczywiście jest niewykonalne.

Perfekcjonista dba o szczegóły, dokładając wszelkich starań, aby każdy element był dopracowany, co w niektórych sytuacjach może okazać się naprawdę wartościowe. Taka cecha może pomóc w rozwoju kariery zawodowej, z drugiej strony jednak może być powodem niskiej samooceny, a niekiedy także pogorszenia się relacji z innymi ludźmi. To dlatego w dążeniu do ideału warto znaleźć równowagę.

Perfekcjonizm w pracy jako zaleta

Zdrowe podejście do perfekcjonizmu może przynieść wiele korzyści. Taki pracownik jest sumienny, zmotywowany i zaangażowany w wykonywane obowiązki, dlatego ma większe szanse na osiągnięcie sukcesu.

Perfekcjonista będzie robił wszystko najlepiej, jak potrafi w danym momencie, i świetnie zorganizuje swój czas, dzięki temu jego praca będzie efektywna, nie będzie miał również problemu z delegowaniem zadań. Kiedy poniesie porażkę, nie załamie się, lecz wyciągnie wnioski i wróci do pracy z większą motywacją. Mając takie cechy, czekają Cię duże możliwości rozwoju zawodowego, przy czym jednak musisz porzucić dążenie do ideału.

Perfekcjonizm może naprawdę pomóc w karierze, takie osoby są bowiem bardziej zmotywowane do pracy, a więc wykonują swoje obowiązki zawodowe z większym zaangażowaniem. Równocześnie mają świadomość tego, że aby móc pracować sumiennie, muszą dać sobie czas na odpoczynek, a więc są spełnieni nie tylko w życiu zawodowym, lecz także prywatnym.

Kiedy perfekcjonizm może przeszkadzać?

Jeżeli efekty pracy nie dają Ci satysfakcji, stale się zadręczasz, że pracujesz mało efektywnie i wydaje Ci się, że nie zasługujesz na odpoczynek, prawdopodobnie cierpisz z powodu chorobliwego perfekcjonizmu.

Osoby, które zatracają się w perfekcjonizmie, są narażone na nieustanny stres i mają niską samoocenę. Co więcej, mimo osiąganych sukcesów nadal są z siebie niezadowolone, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do wypalenia zawodowego, a w ekstremalnych przypadkach nawet do zachorowania na depresję.

Perfekcjonista obawia się oceny swojej pracy, odczuwa lęk przed popełnianiem błędów, wykazuje też silną reakcję na krytykę. Takie osoby zazwyczaj wymagają od siebie zbyt wiele, rezygnują z życia osobistego na rzecz kariery i nie pozwalają sobie na chwilę odpoczynku. Paradoksalnie dążąc do ideału, będziesz osiągać coraz gorsze wyniki w pracy. Zmęczenie, brak wystarczającej ilości snu oraz czasu na regenerację organizmu bardzo negatywnie wpływa na zdrowie, gdyż osłabia odporność. W tym wypadku trudno o wysokie pokłady kreatywności, krytyczne myślenie i obiektywną ocenę sytuacji.

Spędzając całe dnie w pracy, nie można cieszyć się dobrym samopoczuciem i motywacją do działania. Chorobliwy perfekcjonista będzie narażony na różnego rodzaju dolegliwości, między innymi przewlekłe zmęczenie. Dosyć często będzie towarzyszyło mu także uczucie frustracji, jeżeli nie będzie w stanie kontrolować sytuacji. Czasami wystarczy błąd w obliczeniach, awaria komputera lub przedłużające się spotkanie. Ponieważ perfekcjonista jest nastawiony na rywalizację, z pewnością wejdzie w konflikt ze współpracownikami, a pojęcie kooperacji będzie mu obce.

Dążenie do perfekcji zabija kreatywność. Perfekcjonista trzymający się sztywnych reguł, nie będzie mógł pochwalić się ciekawym, innowacyjnym pomysłem, co więcej – jego działania będą dość przewidywalne.

Jeżeli nie chcesz zmarnować swojego potencjału, nie stawiaj sobie poprzeczki nie do przeskoczenia. Realnie mierz siły na zamiary i nie przejmuj się, gdy coś nie wyjdzie, bo sukces i niepowodzenia są nieodzowną częścią każdej pracy.

Jak radzić sobie z niezdrowym perfekcjonizmem?

Granica między zdrowym a niezdrowym perfekcjonizmem jest cienka, dlatego warto szukać balansu pomiędzy poszczególnymi obszarami życia. Przede wszystkim trzeba w ogóle zdawać sobie sprawę z występowania problemu, co wcale nie jest takie proste, jak może się wydawać. Bardzo często nie jesteśmy bowiem w stanie ocenić samych siebie krytycznym okiem i przyznać się do błędu. W takiej sytuacji może pomóc dobry przyjaciel lub profesjonalista, na przykład psychoterapeuta, który wesprze nas w drodze do odzyskania kontroli nad własnym życiem. Chociaż pracując ponad swoje siły, być może zdobędziesz uznanie oraz awans, to na pewno ucierpi na tym Twoje życie prywatne oraz zdrowie.

Nierealistyczne, wysokie aspiracje zawodowe mogą skutecznie odebrać radość z życia. Mają również negatywny wpływ na relacje rodzinne i społeczne, gdyż perfekcjonista całą swoją energię i czas poświęca na pracę lub poszerzanie kompetencji. Lepszym rozwiązaniem będzie postawienie sobie za cel uzyskania jak najlepszych efektów pracy, uwzględniając swoje aktualne możliwości. Wówczas nadal będziesz dawać z siebie wszystko, jednak równocześnie staniesz się dla siebie bardziej wyrozumiały i mniej krytyczny.

Aby móc utrzymać balans pomiędzy poszczególnymi obszarami życia i nie popaść w chorobliwy perfekcjonizm, który bardzo często prowadzi do pracoholizmu, należy zadbać o odpowiednią regenerację. Dla niektórych odpoczynek to aktywny dzień w górach, dla innych czytanie książki lub leżenie na kanapie i oglądanie ulubionego serialu. Każdy z przytoczonych sposób na relaks jest dobry, pod warunkiem że będziesz w stanie naprawdę wypocząć. Dzięki temu zyskasz większą motywację do pracy, poza tym poprawi się również Twoja koncentracja i pamięć, będziesz też bardziej kreatywny. Odpoczynek, sen, aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie to niezwykle ważne elementy, których nie można zaniedbywać.

Podsumowanie

  • Perfekcjonizm może pomagać w karierze zawodowej lub skutecznie blokować jej rozwój.
  • Zdrowy perfekcjonizm to cecha, która zwiększa Twoje szanse na osiągnięcie sukcesu.
  • Najważniejsze jest znalezienie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym.
  • Musisz być dla siebie wyrozumiały i znaleźć czas na wartościowy odpoczynek.
  • Jeżeli praca nie daje Ci satysfakcji, borykasz się z wypaleniem zawodowym, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja z psychoterapeutą.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 0

Dominika Cudziło

Copywriterka z pasji, dziennikarka z wykształcenia. Pracą z tekstem zajmuje się od 2011 roku. Tworzy wartościowe treści, które zwiększają rozpoznawalność firm w sieci. Specjalizuje się w artykułach sponsorowanych, tekstach na strony WWW, dużo przyjemności sprawia jej także tworzenie treści na potrzeby sklepów internetowych. W swojej pracy stawia na proste, skuteczne rozwiązania, ale nie lubi sztampy. Pisanie to jej sposób na życie. W dalszym ciągu pisze wiersze do szuflady, praktykuje też pisanie ekspresywne. W wolnych chwilach czyta książki albo maluje abstrakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

18.03.2024 Marketing
15.03.2024 Korekta & Redakcja
14.03.2024 Porady & Ciekawostki
13.03.2024 Pozycjonowanie
12.03.2024 Marketing
11.03.2024 Marketing
08.03.2024 Korekta & Redakcja
07.03.2024 Marketing
06.03.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu