Przysłowia – skąd się biorą i jak powstają?

Spis Treści:

Kiedy kończymy lekturę książki, często mówimy, że przeczytaliśmy ją od deski do deski. Gdy komentujemy czyjąś niestosowną wypowiedź bądź zachowanie, wskazujemy, że dana osoba wyrwała się jak Filip z konopi. Kapryśną, marcową pogodę zwykle natomiast kwitujemy stwierdzeniem: W marcu jak w garncu. Przysłowia towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Zastanawiasz się, skąd one się biorą i jak powstają? Zapraszamy do lektury!

Czym jest przysłowie?

Przysłowia to pewien utrwalony w sferze językowej element służący do bezpośredniego bądź metaforycznego formułowania myśli i rad bazujących na tradycji ludowej.

Przysłowiami zwykle są powszechnie znane i używane teksty wyrażające ogólne zalecenia, spostrzeżenia albo przestrogi.

Należą do tzw. paremii, czyli jednostek językowych, które mają za zadanie wyrazić mądrość ludową.

Termin przysłowie wywodzi się od łacińskiego słowa proverbium. W języku polskim pojawił się w XVII wieku za sprawą Andrzeja Maksymiliana Fredro – autora publikacji Przysłowia mów potocznych. W staropolszczyźnie za synonimy omawianego określenia uznawano także wyrazy przypowieść oraz porzekadło. Obecnie jednak pierwsze z wymienionych słów ma inne znaczenie. Drugie natomiast uważa się za przestarzałe.

Cechy charakterystyczne przysłów

Przysłowia odznaczają się pewnymi cechami gatunkowymi. Do najistotniejszych z nich zaliczamy:

  • występowanie w formie krótkich, jednozdaniowych stwierdzeń bądź pouczeń, np. darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby, Polak mądry po szkodzie;
  • uniwersalność – możliwość użycia w różnych sytuacjach, np. zrobić tak, żeby wilk był syty i owca cała;
  • normatywność i zdolność do wartościowania – przysłowia z reguły mają jakiś sens moralny, np. pieczone gołąbki nie wlecą same do gąbki;
  • alegoryczność – odnoszenie się do ogólnych pojęć i relacji przy jednoczesnym operowaniu konkretnymi sytuacjami i wyobrażeniami, np. gdyby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała;
  • prosta, łatwa do zapamiętania konstrukcja – często utrwaleniu danego wyrażenia w pamięci służy zastosowanie rymów wewnętrznych, np. późna zima długo trzyma, od świętej Anki zimne noce i poranki;
  • budowa na zasadzie paralelizmu albo kontrastu znaczeniowego i składniowego, np. jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie;
  • występowanie archaizmów fleksyjnych (np. mądrej głowie dość dwie słowie), leksykalnych (np. Strachy na Lachy) i semantycznych (np. na dwoje babka wróżyła).

Warto pamiętać też o tym, że jedną z najważniejszych cech przysłów jest ich powszechna znajomość i stosowanie w różnych kręgach kulturowych i społecznych. Z reguły przekazywane są z pokolenia na pokolenie drogą ustną.

Geneza przysłów

Skąd się biorą przysłowia? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Mogą się one bowiem wywodzić z różnych źródeł, m.in.:

  • ze starożytnej Grecji i Rzymu – np. cytaty Ezopa Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta, Zgoda buduje, nienawiść rujnuje;
  • z Biblii – np. Prochem jesteś i w proch się obrócisz (Rdz 3, 19), Ostatni będą pierwszymi (Mr 20, 16);
  • z literatury – np. Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy (Juliusz Słowacki, Lila Weneda);
  • z powiedzeń znanych ludzi – np. Ani be, ani me, ani kukuryku (Lech Wałęsa);
  • z reklam – np. Prawie robi wielką różnicę (z kampanii piwa marki Żywiec).

Zdecydowana większość przysłów powstaje jednak na bazie dawnych tradycji, wierzeń, obyczajów i zabobonów. Niektóre z nich zostały sformułowane również w oparciu o czynione przez wieki obserwacje przyrodnicze. Dotyczy to zwłaszcza przysłów odnoszących się do:

  • pór roku (np. Jedna jaskółka wiosny nie czyni);
  • miesięcy (np. Kwiecień plecień, bo przeplata – trochę zimy, trochę lata);
  • świąt (np. Święta Barbara po lodzie, Boże Narodzenie po wodzie);
  • prac na roli (np. Lipcowa pogoda, dla chłopów żniwna pogoda).

Stosowanie przysłów w różnych sytuacjach niewątpliwie wzbogaca zarówno wypowiedzi ustne, jak i pisemne. Teksty zawierające mądrości ludowe zwykle odbierane są przez słuchaczy jako ciekawsze, a ich nadawcę postrzega się jako człowieka elokwentnego.

Podsumowanie

  • Przysłowia to krótkie, powszechne znane i używane elementy językowe wyrażające ogólne myśli, zalecenia, spostrzeżenia lub przestrogi.
  • Do najważniejszych cech przysłów zalicza się: jednozdaniowość, uniwersalność, alegoryczność, przekaz moralny oraz prostą konstrukcję.
  • Przysłowia zwykle wywodzą się z tradycji, wierzeń i obyczajów ludowych. Do ich powstawania przyczyniają się także poczynione obserwacje przyrodnicze.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Paulina Skowronek

Z wykształcenia filolog polski i bibliotekarka. Z zawodu i zamiłowania copywriterka i redaktorka. Od dziecka fascynują ją słowa i to, co można wyrazić za ich pomocą. Pisarstwo postrzega jako jedną z dziedzin sztuki. Tworzeniem tekstów dla swojej przyjemności zajmuje się od najmłodszych lat. Obecnie służy pomocą klientom w ramach własnej działalności gospodarczej. Każdy nowy artykuł to dla niej okazja do poszerzenia horyzontów myślowych oraz udoskonalenia warsztatu pisarskiego. Prywatnie miłośniczka literatury dziecięcej i młodzieżowej, a także muzyki pop i rock.

Komentarze

Rafał29.04.2024 10:20

Niezwykle skondensowany i ciekawy artykuł! Dziękujemy, Paulino!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

16.05.2024 Content Marketing
15.05.2024 Korekta & Redakcja
14.05.2024 Porady & Ciekawostki
13.05.2024 Marketing
10.05.2024 Marketing
09.05.2024 Marketing
08.05.2024 Porady & Ciekawostki
07.05.2024 Porady & Ciekawostki
06.05.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu