Czy zlecenie napisania pracy dyplomowej jest legalne?

Spis Treści:

Napisanie pracy licencjackiej lub magisterskiej to spore wyzwanie i konieczność poświęcenia dużej ilości czasu. Z tego względu wielu studentów decyduje się na skorzystanie z pomocy i zleca jej stworzenie osobom trzecim. Czy to dobra opcja? I, przede wszystkim, czy zlecenie napisania pracy dyplomowej jest legalne?

Czy zlecanie pisania prac jest legalne?

Zlecenie napisania pracy jest legalne. Nie można jej jednak podpisać swoim nazwiskiem i wykorzystać do zdania egzaminu licencjackiego lub magisterskiego.

Napisanie pracy dyplomowej jest traktowane jako wykonanie dzieła literackiego na zlecenie, a informują o tym przepisy zawarte w Kodeksie Cywilnym (o umowach o dzieło). Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zlecić komuś wykonanie takiego zadania. Nie można jednak podpisać jej jako własnej.

Dlaczego tak się dzieje? Zajrzyjmy do ustawy o prawie autorskim, a konkretnie jej pierwszego artykułu. Informuje on o tym, że każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (bez względu na wartość, przeznaczenie czy sposób wyrażenia) jest przedmiotem prawa autorskiego – osobistego i majątkowego. Z tego wynika, że nie można zrzec się autorstwa utworu i pozwolić komuś innemu na podpisanie się pod nim własnym nazwiskiem.

Jeżeli więc zleciłeś komuś napisanie pracy dyplomowej, nie ma problemu. Zaczyna się on dopiero wtedy, gdy oddasz ją promotorowi jako własną. Popełnisz wtedy przestępstwo z art. 272 Kodeksu karnego.

Jakie mogą być tego konsekwencje?

Za oddanie napisanej przez kogoś pracy jako własnej grozi wysoka kara grzywny albo ograniczenie/pozbawienie wolności do lat 3 (art. 115 ustawy o prawie autorskim).

To jednak nie wszystko – przywłaszczając sobie cudzą pracę, trzeba liczyć się z odpowiedzialnością dyscyplinarną. Kiedy więc nielegalne działanie wyjdzie na jaw, można nawet zostać skreślonym z listy studentów. Jest to bardzo dotkliwa kara, która zaprzepaści lata starań i wyrzeczeń – dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie i wykorzystaniu pracy dyplomowej na zlecenie warto dobrze się zastanowić.

Na konsekwencje prawne narażona jest również osoba, która na zlecenie napisała pracę dyplomową i dała przyzwolenie na jej wykorzystanie. Może zostać ona oskarżona o pełnomocnictwo w czynie zabronionym oraz pomoc we wprowadzeniu uczelni w błąd.

Prace dyplomowe na zlecenie – w jaki sposób można je wykorzystywać?

Wiesz już, czy zlecenie napisania pracy dyplomowej jest legalne. Warto jeszcze zastanowić się nad tym, w jaki sposób można ją wykorzystać. Skoro podpisanie jej swoim nazwiskiem jest niezgodne z prawem, czy istnieje inna opcja?

Tak – jak wspomnieliśmy wcześniej, nielegalne jest oddanie takiej pracy jako własnej, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać ją do napisania własnego, autorskiego dzieła. Możesz np. wzorować się na jej stylu, wykorzystać pewne jej fragmenty (po wcześniejszym ich przeredagowaniu) albo czerpać z niej przydatne informacje.

Warto jednak pamiętać o tym, by tworzyć własną pracę dyplomową od podstaw. W przeciwnym razie można zostać oskarżonym o naruszenie praw autorskich, a nawet plagiat.

Całkowicie legalnym procederem jest zlecenie innym osobom sprawdzenia pracy dyplomowej – np. pod kątem merytorycznym, stylistycznym czy ortograficznym.

Jeżeli więc nie masz pewności, czy Twój licencjat lub magisterka reprezentują odpowiedni poziom, możesz bez obaw o konsekwencje prawne poprosić kogoś o jej przeczytanie i wprowadzenie drobnych poprawek.

Kupowanie prac dyplomowych a plagiaty

Pomimo wiedzy na temat tego, czy pisanie prac jest legalne, wiele osób decyduje się zlecić komuś to zadanie albo zakupić „gotowca” w Internecie. Powód? Nadzieja, że uda się uniknąć konsekwencji i że czyn zabroniony nie wyjdzie na jaw. Niestety, z takim działaniem wiąże się jeszcze jedno ryzyko – plagiatu.

W Internecie możesz spotkać wiele nieuczciwych osób, które oferują pisanie prac dyplomowych. Często korzystają one z gotowych materiałów i kopiują je, sprzedając jako własne dzieło, co prowadzi do powstania plagiatu. Ten może zostać bardzo łatwo wykryty przez pracownika uczelni, który korzysta ze specjalistycznego oprogramowania. Nawet jeżeli uda Ci się ukryć fakt zlecenia komuś napisania pracy dyplomowej, nie unikniesz konsekwencji związanej z plagiatem. Nie warto więc ryzykować i lepiej pozostać uczciwym.

Podsumowanie

  • Czy zlecanie prac jest legalne? Tak, pod warunkiem że nie podpiszesz się pod nią swoim nazwiskiem i nie oddasz jako własnej.
  • Przywłaszczając sobie czyjąś pracę (nawet po jej opłaceniu), narażasz się na karę grzywny albo ograniczenia/pozbawienia wolności.
  • Zleconą komuś pracę dyplomową możesz traktować ją wyłącznie jako inspirację do stworzenia swojego dzieła od podstaw.
  • Kupowanie prac dyplomowych wiąże się z ryzykiem skorzystania z plagiatu, co z pewnością zostanie wykryte przez pracownika uczelni.
  • Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoja praca jest poprawna np. pod kątem ortografii, możesz zlecić komuś jej sprawdzenie. Jest to w pełni legalne.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Maciej Wiśniewski

Swoje pierwsze copywriterskie kroki stawiał jeszcze w czasach, kiedy od Google popularniejsza była w naszym kraju wyszukiwarka na Onecie. Obecnie nie potrafi przetrwać tygodnia urlopu bez dostępu do klawiatury i dokumentu tekstowego w Wordzie. Z pisania uczynił swój sposób na życie, a zdobytym doświadczeniem i lekkim piórem wspiera właścicieli firm na ich drodze do sukcesu. Maniak mocnej kawy, terminowości, dobrej organizacji pracy i pozytywnych relacji z klientem. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, gier i mopsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

12.07.2024 Korekta & Redakcja
11.07.2024 Marketing
10.07.2024 Porady & Ciekawostki
09.07.2024 Pozycjonowanie
08.07.2024 Korekta & Redakcja Porady & Ciekawostki
05.07.2024 E-commerce
04.07.2024 Marketing
03.07.2024 Korekta & Redakcja
02.07.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu