Najważniejsze zasady pisania pracy magisterskiej

Spis Treści:

Większość studiów drugiego stopnia kończy się pisaniem pracy dyplomowej. To ocena tej pracy oraz jej obrona mają decydujący wpływ na stopień na dyplomie ukończenia studiów. Wielu studentom sama wizja pisania obszernego, naukowego tekstu wydaje się przerażająca. Niepotrzebnie! Przy dobrej organizacji pracy i znajomości zasad pisania pracy magisterskiej na pewno sobie poradzisz.

Zasady pisania pracy magisterskiej ustala Twój promotor

Nie da się napisać uniwersalnego poradnika pisania pracy magisterskiej. Każda uczelnia i kierunek mają trochę inne zasady. Większość wydziałów ma na swojej stronie sprecyzowane wytyczne odnośnie do formy pracy: w pierwszej kolejności to z nimi powinieneś się zapoznać. Również każdy promotor ma nieco inne podejście do całej sprawy, dlatego nawet na jednym kierunku zasady pisania mogą się od siebie różnić zależnie od wykładowcy.

Z reguły prace magisterskie na kierunkach humanistycznych są bardziej obszerne, a te na ścisłych w przeważającej mierze składają się z wykresów i analizowania wyników przeprowadzonych badań.

Dlatego wszystkie wytyczne (liczba stron, liczba rozdziałów, zakres tematyczny, obszerność bibliografii) powinny zostać przekazane przez promotora. Zazwyczaj wszystkie najważniejsze zasady pisania pracy magisterskiej poznaje się już na pierwszych zajęciach.

Nie bój się też zadawać pytań swojemu promotorowi – jego praca polega właśnie na byciu Twoim przewodnikiem. Śmiało zwracaj się do niego ze wszystkimi kwestiami, które pozostają problematyczne lub niejasne.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy współpraca z promotorem się nie układa? Zmienić promotora. Masz do tego prawo na każdym etapie (oczywiście im szybciej, tym lepiej) i uczelnia nie powinna Ci tego utrudniać.

Zasady tworzenia przypisów i bibliografii w pracy magisterskiej

Podobnie sprawa ma się z bibliografią i przypisami: tutaj również zdanie promotora oraz wymagania Twojej uczelni są wiążące. Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu porządkowania źródeł oraz minimalnej liczby pozycji w bibliografii. Wszystko zależy od tematu pracy i rodzaju nauki, w którym zdobywasz dyplom. Obowiązuje Cię standard uczelni, o ile promotor nie poprosi o inny styl zapisu.

Na pewno dużą pomoc stanowią tzw. managery bibliograficzne. Automatycznie ustawiają przypisy według wprowadzonego schematu, w sekundę wyszukują pasujące do tematu źródła z elektronicznej bazy literatury fachowej. Najpopularniejsze managery to Citavi i Zotero, polecamy również wyszukiwarkę numerów ISBN książek: worldcat.org. Nowoczesne narzędzia znacznie przyspieszają proces gromadzenia materiałów, który – nie ukrywajmy – stanowi najbardziej męczącą i żmudną część pisania prac naukowych.

Jak napisać pracę magisterską? Najważniejsze zasady

Mimo silnie indywidualnego charakteru prac magisterskich możemy wyróżnić kilka uniwersalnych zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać przy pisaniu:

  • Tekst pracy musi być oryginalny. Całość może zostać odrzucona, jeśli system antyplagiatowy wykaże zbyt dużą zbieżność z jakimś zewnętrznym źródłem! Pamiętaj, by bezwzględnie dawać przypis do każdego twierdzenia, które zostało skądś zapożyczone. Dosłowne przytoczenie fragmentu książki lub artykułu zawsze oznaczaj jako cytat.
  • Więcej nie znaczy lepiej. Język naukowy jest językiem precyzji, nawet jeśli pisze się o czymś z definicji niekonkretnym, np. o literaturze. Dbaj o przejrzystość wypowiedzi i umieszczanie tylko takich tez, co do których nie masz wątpliwości.
  • Przejrzysty układ pracy. Większość uczelni respektuje dobry zwyczaj dzielenia całości na tematyczne rozdziały, według zasady 1 temat = 1 rozdział/podrozdział. Oprócz tego praca musi zawierać wstęp (wprowadzenie do zagadnienia i przedstawienie problemu, którym będziesz się zajmować), treść właściwą oraz podsumowanie (czyli sformułowanie tezy końcowej). Całość powinna stanowić logiczny, płynny wywód. Dodatkowo większość uczelni wymaga napisania krótkiego streszczenia całości (najczęściej w dwóch wersjach, po polsku i po angielsku), które w kilku zdaniach przekazuje najważniejsze założenia pracy.
  • Wybór odpowiedniej tematyki pracy. O ile temat pracy nie został Ci odgórnie narzucony, poświęć chwilę na wybranie takiego, który będzie Cię interesował. Spędzisz z tym zagadnieniem ponad rok, warto więc, by pisanie sprawiało Ci przyjemność. Jeśli planujesz dalszą karierę naukową i doktorat, pamiętaj, że temat Twojej pracy magisterskiej wpłynie na zakres naukowy studiów trzeciego stopnia, postrzeganych jako naturalna kontynuacja drugiego stopnia.

Mamy nadzieję, że to krótkie wyjaśnienie pomogło Ci spojrzeć z optymizmem na pisanie pracy magisterskiej ?

Podsumowanie

  • Trzymaj się zasad pisania pracy oraz sporządzania bibliografii wskazanych w standardzie uczelni.
  • W miarę możliwości dobierz interesujący dla siebie temat oraz pomocnego, profesjonalnego promotora.
  • Pamiętaj o czytelnym układzie pracy i sprawdzeniu całości w programie antyplagiatowym.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Julia Markiewicz

Redaktor naczelny Content Writer. Kierowała rozwojem firmowego bloga, którego czyta 60 000 osób miesięcznie. Obecnie zarządza publikacjami zagranicznymi, m.in. w USA, Hiszpanii i Nigerii. Swoją wiedzą dzieli się z setkami kursantów w ramach Akademii Content Writer. W wolnych chwilach czyta literaturę faktu i zajmuje się malarstwem symbolicznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

30.10.2024 Content Marketing
29.10.2024 Pozycjonowanie
28.10.2024 Korekta & Redakcja
25.10.2024 Porady & Ciekawostki
24.10.2024 Copywriting
23.10.2024 Korekta & Redakcja
22.10.2024 Korekta & Redakcja
21.10.2024 Porady & Ciekawostki
18.10.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu