Jak zapisywać nazwy wydarzeń historycznych – małą czy wielką literą?

Spis Treści:

Czytając artykuły – zamieszczone w sieci lub wydrukowane – niejednokrotnie możesz mieć wątpliwość co do tego, jak zapisywać nazwy wydarzeń historycznych. Jeśli odwołując się do nich w swoich tekstach, zastanawiasz się na przykład, czy użycie wielkiej litery jest w danym przypadku zasadne, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Zasada pisowni wydarzeń historycznych

Według autorów Wielkiego słownika ortograficznego PWN nazwy wydarzeń bądź aktów dziejowych zapisujemy małą literą.

Wydawałoby się więc, że sprawa jest prosta. Skąd zatem tyle wyjątków? Czy rzeczywiście ci, którzy stosują wielką literę, zawsze i bezwzględnie popełniają błąd ortograficzny?

Wyjątki od reguły zapisywania nazw wydarzeń historycznych

Niestety nie zawsze spotykamy się z zapisem nazw wydarzeń historycznych małymi literami. Pamiętaj jednak, że często taki zapis jest uzasadniony. Kiedy i dlaczego możesz zapisać określenie aktu dziejowego wielką literą?

Względy uczuciowe

Według twórców wspomnianego słownika dopuszczalne jest użycie wielkiej litery ze względów uczuciowych.

Oznacza to, że jeśli chcesz wyrazić swój ogromny szacunek do powstania w getcie warszawskim, możesz zapisać jego nazwę wielkimi literami: Powstanie w Getcie Warszawskim.

Możesz również podkreślić rangę jakiegoś wydarzenia poprzez zapisanie jego nazwy wielką literą, na przykład tworząc okolicznościową gazetkę z racji jego rocznicy.

Określenia metaforyczne

Co więcej, wyjątek stanowią nazwy miesięcy, które metaforycznie określają wydarzenia we współczesnej historii, np. Czerwiec ’56.

Pamiętaj również o tym, że przenośne, opisowe czy poetyckie określenia aktów dziejowych lub procesów historycznych zapiszesz wielką literą. Napiszesz więc: Wiosna Ludów, Jesień Narodów, Cud nad Wisłą czy Okrągły Stół, choć w tym ostatnim przypadku dopuszczalna jest także pisownia małymi literami: obrady okrągłego stołu.

Natomiast małymi literami należy zapisać określenia: potop szwedzki, kryształowa noc czy aksamitna rewolucja.

Podsumowanie

  • Nazwy wydarzeń historycznych z reguły zapisujemy małymi literami. Językoznawcy jednak dopuszczają wyjątki.
  • Wielką literą możesz zapisać określenie aktu dziejowego, gdy chcesz okazać swój wielki szacunek do danego wydarzenia lub podkreślić jego znaczenie.
  • Poetyckie, opisowe lub przenośne nazwy wydarzeń historycznych pisz wielką literą.
  • Zapis wielką literą stosuj do nazw wydarzeń z historii współczesnej określonych za pomocą miesięcy.
  • Przykładowe zapisy: kryształowa noc, II wojna światowa, Wielka Rewolucja Francuska, wielka rewolucja, Cud nad Wisłą, potop szwedzki.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Anna Czudecka-Wrona

Anna z zawodu jest polonistką, ukończyła także edytorstwo w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Słowo pisane jest jej pasją od najmłodszych lat, gdy tworzyła wiersze czy opowiadania. Do dziś pisze teksty literackie do szuflady. Zarówno jako copywriter, jak i czytelnik ceni sobie wartość merytoryczną oraz poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną. Prywatnie poziom endorfin podnosi jej chwila nad książką, dobra kawa czy rodzinna wyprawa. Z przyjemnością również gotuje, recytuje i śpiewa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

30.10.2024 Content Marketing
29.10.2024 Pozycjonowanie
28.10.2024 Korekta & Redakcja
25.10.2024 Porady & Ciekawostki
24.10.2024 Copywriting
23.10.2024 Korekta & Redakcja
22.10.2024 Korekta & Redakcja
21.10.2024 Porady & Ciekawostki
18.10.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu