Książki korektora – sprawdź, czy masz je na półce
Praca korektora to nie tylko sprawdzanie powieści, wspomnień, prac naukowych, e-booków czy stron internetowych. Ponieważ język ciągle się zmienia, warto, aby pogłębiał on swoją wiedzę i był na bieżąco ze zmianami. Książki korektora to m.in. słowniki, poradniki, książki branżowe – ale nie tylko.
Książki dla korektora
Poniżej przedstawiamy rodzaje książek dla korektora wraz z przykładami, które pomogą Ci w pracy. Warto mieć je we własnej biblioteczce i regularnie z nich korzystać.
E-book „Korekta tekstów dla początkujących”
Ciekawą pozycją jest e-book zaprojektowany przez wydawnictwo Content Writer: Korekta tekstów dla początkujących.
Jest to przewodnik dla osoby, która chce rozpocząć pracę z korektą tekstów. Autorka, Justyna Szymczyk-Mielniczyn, wyjaśnia, jak wprowadzać zmiany w różnych programach i typach plików (Word, Libre Office, Adobe Reader), jak rozmawiać z klientem, przedstawia rodzaje umów i sposoby podejmowania współpracy. Podpowiada również m.in., jaki numer PKD wybrać czy gdzie pozyskiwać zlecenia.
Poradniki na start
Książki, które może zakupić początkujący korektor, to przede wszystkim niewielkie poradniki wydane przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Szybko znajdziesz w nich odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
- Gdzie postawić przecinek Jerzego Podrackiego i Aliny Gałązki,
- Jak pisać? Razem czy osobno? Edwarda Polańskiego i Aldony Skudrzykowej,
- Walczymy z bykami Ewy Kołodziejek,
- Piszemy poprawnie oraz Poprawnie po polsku Aleksandry Kubiak-Sokół.
Oprócz zasad ortograficznych i interpunkcyjnych czytelnik znajdzie tutaj sporo przykładów zastosowania właściwej normy oraz odpowiedzi, których udzielali językoznawcy w Poradni Językowej PWN.
Słowniki
Słowniki to również niezbędny nabytek do biblioteczki korektora. Warto zaopatrzyć się przede wszystkim w pozycje wydane przez PWN.
- Słownik poprawnej polszczyzny Lidii Drabik i Elżbiety Sobol,
- Słownik dobrego stylu, czyli wyrazy, które się lubią Mirosława Bańki,
- Słownik języka polskiego,
- Słownik wyrazów bliskoznacznych Lidii Wiśniakowskiej
- Wielki słownik ortograficzny (najlepiej w najnowszym wydaniu).
Słowniki są wznawiane i uzupełniane, mają też wersje online. Dzięki temu korektor szybko sprawdzi normę wzorcową danego słowa czy wyrażenia. Upewni się również, jak zapisać czy odmienić nowe słowa, które pojawiają się w języku.
Podręczniki
Bardziej zaawansowani korektorzy chętnie sięgną po książki wyjaśniające zarówno historię języka, jak i niuanse językowe.
Przykładem jest tu zestaw podręczników Kultura języka polskiego wydany przez PWN.
- W tomie autorstwa Andrzeja Markowskiego podjęte zostały problemy teoretyczne oraz zagadnienia leksykalne. Autor dotyka m.in. kwestii etyki słowa oraz manipulacji językowej, sprawności językowej czy cech dobrego stylu. Czytelnik znajdzie tutaj ustawę o języku polskim, a także zestawy wyrazów modnych i nadużywanych oraz propozycje ich zastąpienia.
- W tomie autorstwa Hanny Jadackiej przeczytasz o zagadnieniach związanych z fleksją, słowotwórstwem i składnią (m.in. odmiana nazwisk, nazw miejscowości, błędy w budowie zdania, problemy z imiesłowowym równoważnikiem zdania).
- W tomie Wymowa, ortografia, interpunkcja autorstwa Tomasza Karpowicza poznasz zagadnienia związane m.in. z właściwym akcentowaniem, zasady używania wielkich i małych liter, pisownię cząstki -by lub nie-, dowiesz się, kiedy można pominąć kropkę i kiedy używać wielokropka.
Literatura branżowa
Oprócz pozycji podręcznikowych warto czytać felietony na temat języka. Napisane lekkim językiem, opatrzone łatwymi do zapamiętania przykładami, wyjaśniające pochodzenie danego zjawiska w języku będą dobrym źródłem nie tylko do przyszłej pracy nad tekstem, lecz także do rozwijania językowej pasji.
- Mówi się. Porady językowe profesora Bralczyka,
- Polszczyzna. 200 felietonów o języku Jana Miodka,
- Ucha, fochy, tarapaty Agaty Hąci,
- 497 błędów Łukasza Mackiewicza.
Typografia, edycja
Do zadań korektora należy również sprawdzenie książki, czasopisma i e-booka pod względem edytorskim. To np. poprawność paginy, okładek, stron tytułowych, podpisów pod zdjęciami czy tabelami.
Pomoże Ci w tym znany i popularny poradnik Adama Wolańskiego Edycja tekstów. Autor objaśnia zasady edytorskie, w tym zapis cytatów, dialogów, przypisów, bibliografii, liczb, znaków matematycznych, wyróżnień w tekście, wielkości pisma, kompozycji tekstu w książce, w gazecie i na stronie internetowej. Wszystko po to, aby utwór zarówno w formie pisanej, jak i graficznej był jak najbardziej przyjazny czytelnikowi.
Wartościową pozycją na ten temat, choć mniej obszerną, jest również Typografia typowej książki Roberta Chwałowskiego. Autor w syntetyczny sposób podaje reguły, które pozwalają na stworzenie publikacji poprawnej pod względem edytorskim.
Książki korektora, czyli czytanie dla siebie
Aby pogłębiać swoje umiejętności językowe, warto sięgać nie tylko po teksty branżowe. Dzięki czytaniu książek z dziedziny, którą jako korektor często się zajmujesz (np. ekonomia, turystyka), nauczysz się słownictwa i stylu opracowywanych publikacji. Czytając książki dla przyjemności (jeśli tylko są dobrze zredagowane), mimochodem zapamiętasz poprawnie zapisane zdania i wyrobisz w sobie wrażliwość językową.
Podsumowanie
- Korektor ciągle pogłębia swoją wiedzę z zakresu języka, dlatego ważne, aby sięgał po książki, które mu w tym pomogą.
- Książki dla korektora to m.in. słowniki poprawnej polszczyzny, synonimów, interpunkcyjne oraz poradniki językowe.
- Jeśli jesteś korektorem, czytaj także dla przyjemności, zwłaszcza pozycje starannie wydane pod względem językowym i edytorskim.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz