Wpływ hobby na pracę
Robić to, co się lubi i jeszcze na tym zarabiać! To brzmi, jak połączenie pracy i zainteresowań. Wiele osób o tym marzy. Jak jednak mają się marzenia do rzeczywistości? Czy można przekuć zainteresowania w zawód i jaki jest wpływ hobby na pracę?
Czym jest hobby?
Hobby to zamiłowanie do czegoś, któremu poświęca się swoją uwagę i czas wolny od obowiązków.
Może się wiązać z kolekcjonerstwem, zdobywaniem wiedzy, sportem, działalnością artystyczną, kulinariami i w zasadzie każdą dziedziną życia. Nie podlega wartościowaniu – każdy ma własne hobby, zgodne ze swoimi preferencjami, możliwościami i gustem.
Można powiedzieć, że hobby zajmuje w życiu miejsce, którego nie sposób wypełnić żadnymi innymi obowiązkami. Chce się o nie dbać, rozwijać, pielęgnować, dla własnej satysfakcji.
Posiadanie hobby wiąże się z wieloma korzyściami:
- Służy rozwojowi osobistemu i zdobywaniu nowych doświadczeń.
- Mobilizuje do doskonalenia się.
- Pozwala się zrelaksować, odprężyć i oderwać od codzienności – angażuje myśli, dzięki czemu pozwala zdystansować się od trosk codzienności.
- Regeneruje siły.
- Dodaje energii.
- Sprawia radość i przyjemność, co pozytywnie wpływa na nastrój.
Jednocześnie – hobby wcale nie musi być czymś bardzo ambitnym, kosztownym czy wiązać się z jakimikolwiek wyrzeczeniami. Choć często mówi się o tym, że „każde hobby kosztuje” i rzeczywiście, zazwyczaj łączy się z mniejszym czy większym nakładem finansowym, to jednak korzyści, jakie daje, są tego warte. Dlatego też – paradoksalnie – czasem łatwiej wydać pieniądze na hobby, niż na coś, co jest zwykłą potrzebą codzienności. Okazuje się bowiem, że to właśnie pogłębianie zainteresowań i zaangażowanie w coś przyjemnego stanowi wyższą wartość niż inne dobra materialne.
Jak zainteresowania wpływają na życie zawodowe?
Hobby wpływa na wiele aspektów życia – angażuje czas, zajmuje myśli, motywuje do określonych działań, często jest też odzwierciedleniem naszego charakteru. Nie oznacza to jednak, że determinuje każde działanie, wręcz przeciwnie – jest czymś, czemu poświęca się wolne chwile.
Możemy wyróżnić 3 sposoby oddziaływania hobby na pracę:
Hobby niezwiązane z pracą
Często hobby nie ma żadnego związku z życiem zawodowym – jest odskocznią od codzienności i rzeczywistości, czymś, co pozwala się oderwać, zrelaksować i napędzić umysł pozytywną energią.
Nie oznacza to, że obowiązki zawodowe nie sprawiają przyjemności, a zainteresowania stają się ucieczką. Od każdej pracy, nawet tej, którą się lubi, czasem potrzeba odpoczynku i zdystansowania się – na to właśnie pozwala pasja.
Dzięki możliwości zresetowania się podczas wykonywania czegoś całkowicie niezwiązanego z codziennymi obowiązkami, nabiera się siły, by sprostać wyzwaniom codzienności, także zawodowym. Relaks i możliwość rozluźnienia po godzinach dobrze wpływają także na pracę. Wówczas zwiększa się zdolność koncentracji, umiejętność konkretyzowania swoich działań i myśli, ma się jasny, otwarty i chłonny umysł.
Konflikt między hobby a pracą
Życie zawodowe bywa na tyle intensywne, że brakuje już czasu na realizację innych pasji, mimo że ma się szczere chęci i obszar, który chciałoby się zgłębiać.
Jest to niestety spory problem. Jeśli praca nie pozwala realizować się na innych płaszczyznach, staje się źródłem frustracji, a hobby, którego nie można pielęgnować i któremu nie można się poświęcać w takim stopniu, w jakim by się chciało, często odchodzi w zapomnienie, co z kolei wpływa na poczucie niespełnienia.
W takiej sytuacji trudno mówić o satysfakcji z życia czy to zawodowego, czy prywatnego – nie jest bowiem zachowany work-life balance. Jeśli poza pracą nie ma się czasu na nic innego, możliwości oderwania się i zrelaksowania, zajęcia myśli czymś przyjemnym, łatwo można popaść w marazm, a idąc dalej – nawet do stanów depresyjnych.
Połączenie hobby i pracy
To spełnienie marzeń! Hobby może mieć ogromne znaczenie dla wyboru ścieżki zawodowej.
Czasem z pozoru niewinne zainteresowanie, np. literatura czy pisarstwo, mogą determinować wybór przyszłego zawodu – chęć kształcenia się w tym kierunku, doskonalenia swoich umiejętności i poszerzania wiedzy, a w efekcie – przekucia hobby w sposób na życie. Oczywiście, nie jest to możliwe w każdym przypadku. Być może trudno je połączyć z jakimś zawodem lub też praca będzie zupełnie nieopłacalna – nie każdy też ma możliwość pójścia ścieżką swoich zainteresowań.
Warto jednak wiedzieć, że to może się udać! Słabość do seriali medycznych może się w przerodzić w chęć studiowania medycyny, a zamiłowanie do książek i „pisanie do szuflady” można wykorzystać w pracy copywritera! Jeśli praca jest połączona z hobby, sprawia więcej przyjemności, przez co wykonuje się swoje obowiązki wydajniej i chętniej, z codzienną porcją świeżej energii.
Co więcej – praca może być hobby, co jest równie doskonałym połączeniem. Nie zawsze to pojawia się od razu – z czasem stanowisko i obowiązki, które przyjęło się na zasadzie „dopasowania do oczekiwań i predyspozycji”, okazują się o wiele lepsze i wykonuje się ją z zamiłowaniem. Praca przeradza się w pasję. To także prowadzi do efektywniejszego działania, do którego podchodzi się z zapałem i zaangażowaniem.
Jest też wiele sytuacji, w których osoby będące już zakorzenione w swoim zawodzie, ale czujące swego rodzaju wypalenie i potrzebę zmian, postanawiają skupić się na rozwijaniu swojego hobby, np. z obszaru rękodzielnictwa, by zmienić je na zawód. Takie przebranżowienie wcale nie jest rzadkie – wiele biznesu powstało „z zamiłowania do…”.
Bywa jednak, że kiedy hobby staje się źródłem utrzymania, do którego dochodzi trudna rzeczywistość, pojawia się konflikt oczekiwań z rzeczywistością. Pasja i zamiłowania zaczynają być realizowane dla własnej przyjemności, ale też z konieczności, ponieważ stają się również źródłem utrzymania. Wykraczają poza dobre chęci i wolny czas, a zaczynają być mechanicznymi działaniami dla zysku, przez co traci się wcześniejszy zapał. Wówczas zarówno praca, jak i hobby mogą stać się udręką i w efekcie jedno oraz drugie przestają sprawiać satysfakcję.
Dlaczego warto mieć zainteresowania?
Pasje sprawiają, że życie staje się pełniejsze, przeżywane bardziej intensywnie, bogatsze o nowe doznania. Zainteresowania rozwijają i tworzą w człowieku nowe przestrzenie. Nieważne, czy zbiera się znaczki, wędkuje, jeździ konno, pisze wiersze czy szyje ubranka dla lalek. Fakt, że jest się w stanie temu poświęcić, szukać nowych sposobów realizacji i ujścia swojej wyobraźni, rzutuje na to, że człowiek osiąga poczucie spełnienia i czuje się lepiej. Jego życie jest wypełnione nie tylko obowiązkami, prawami, przywilejami i powinnościami, lecz także radością, spokojem i satysfakcją.
Podsumowanie
- Hobby to zamiłowanie do czegoś, działanie dla własnej przyjemności i relaksu.
- Posiadanie pasji jest niezwykle ważne – zajmuje przestrzeń, której nie da się wypełnić pracą i obowiązkami.
- Hobby niesie za sobą wiele korzyści: rozwoju, nowych doświadczeń, regeneracji i zdystansowania się wielu spraw.
- Zamiłowania mają wpływ na pracę, ale jednocześnie wcale nie muszą być z nią związane.
- Hobby może być całkowitym przeciwieństwem pracy, wprowadzać dysonans lub też stać się przyczynkiem do całkowitej zmiany ścieżki zawodowej.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz