Anchor text – jak poprawnie umieścić go w tekście?
W procesie pozycjonowania witryny internetowej ważną rolę odgrywa linkowanie – zarówno zewnętrzne (linki przychodzące z innych stron), jak i wewnętrzne (w obrębie tej samej strony). Z linkowaniem bezpośrednio związane są teksty zakotwiczenia, czyli anchory. Czym one są i jak powinny wyglądać?
Czym jest anchor text?
Anchor text (tłumacząc dosłownie – tekst kotwiczący) to hiperłącze prowadzące do innej strony, wkomponowane w fragment tekstu.
Zawarte są one w kodzie HTML pomiędzy znacznikami <a>, np. <a href=”https://adres-strony.pl/”>anchor text</a>.
Anchor text zazwyczaj wyróżnia się innym kolorem lub podkreśleniem. Po kliknięciu w taki odnośnik użytkownik zostanie przeniesiony do obcej witryny (linkowanie zewnętrzne) lub innej strony w obrębie tej samej witryny (linkowanie wewnętrzne).
Aby to zobrazować, umieścimy teraz anchor text kierujący do naszego artykułu o linkowaniu wewnętrznym.
Anchor text – rodzaje
Poniżej zaprezentujemy poszczególne typy anchorów, posługując się przykładami z naszej strony. Wyróżniamy je na podstawie tekstu, w który wkomponowany jest odnośnik.
- Anchor brandowy – czyli nazwa strony, np. Content Writer;
- Adres URL – bezpośrednie umieszczenie całego kodu URL w tekście, np. https://contentwriter.pl/;
- Exact match – ściśle dopasowane słowo kluczowe, np. agencja copywriterska;
- Patrial match – odmieniona lub rozbudowana o dodatkowe słowa fraza kluczowa, np. agencji copywriterskiej z Poznania;
- Zero match – odnośnik nawigacyjny, który nie zawiera słów kluczowych, np. tutaj, zobacz;
- Anchor graficzny – link do strony internetowej może zawierać również grafika, logo czy zdjęcie. W takim przypadku umieszcza się odnośnik z adresem URL.
Anchor text – jak go używać?
Jak widać powyżej, rodzajów anchor textów jest sporo, jednakże do ich liczby w jednym tekście trzeba podchodzić z rozwagą. Przede wszystkim warto zadbać o naturalność treści i jej stylistyczną spójność – przykładowo nie polecamy pisać „Sprawdź najlepszą restauracja sushi Warszawa”, nie jest to bowiem atrakcyjne ani dla użytkowników, ani dla robotów wyszukiwarek.
W przypadku linkowania wewnętrznego najlepiej kierować do miejsc, które są powiązane z tematem danego artykułu lub podstrony – jeśli więc piszesz o czymś tekst, warto użyć anchorów do odesłania czytelnika do stron wyjaśniających używane pojęcia lub rozwijających dane zagadnienie.
O linkowaniu zewnętrznym z kolei możesz przeczytać w tym artykule: Link building – jakie są rodzaje linków i jak je zdobywać?
Podsumowując, dobry anchor text powinien być naturalnie wkomponowany w tekst, nienachalny i uzasadniony. Jeśli spełnia te trzy proste kryteria, możesz go spokojnie umieścić. Pamiętaj, że nagminne naginanie zasad stylistycznych i gramatycznych celem umieszczenia anchora „na siłę” nie umknie algorytmom Google i może skutkować obniżeniem oceny Twojej strony.
Podsumowanie
- Anchor text to hiperłącze prowadzące do innej strony, wkomponowane w fragment tekstu. Zazwyczaj wyróżnia się go innym kolorem i podkreśleniem.
- Wyróżniamy kilka rodzajów anchorów, m.in. anchor brandowy, adres URL, patrial match, zero match.
- Anchor text musi być uzasadniony nienachalny i naturalnie wkomponowany w tekst.
Oceń artykuł:
Komentarze
Dzięki za kolejną dawkę wiedzy. Tego nigdy dosyć.