12 cech osobowości marki, czyli jaka powinna być Twoja firma?

Spis Treści:

Zamierzasz założyć własną firmę? A może zarejestrowałeś już działalność gospodarczą i przygotowujesz strategię marketingową? Bez względu na sytuację, najpierw musisz zdefiniować swoją grupę docelową. Zadanie to warto poprzedzić odpowiedzią na pytanie: jakie cechy osobowości ma moja marka? Czym jednak jest osobowość marki? Jaka powinna być Twoja firma, żeby przyniosła oczekiwane zyski?

Co to jest osobowość marki?

Zestawienie tych dwóch słów zapewne wywołuje w Tobie mieszane uczucia. Jak moje przedsiębiorstwo może mieć ludzkie atrybuty? Skąd wzięło się takie pojęcie?

Osobowość marki to nic innego jak zbiór charakterystycznych cech. Tak jak człowiek posiada pewne skłonności i zachowania, tak też określone cechy przypisujemy marce.

Osobowość marki to w końcu nic innego jak zwierciadło – przedsiębiorca, wraz ze swoją wizją, założoną misją i wartościami, stoi po jednej stronie, podczas gdy firma znajduje się po drugiej.

Czy oznacza to, że charakter właściciela przekłada się ściśle na to, jakie emocje budzi w odbiorcach firma i jakie potrzeby kreuje? Nie do końca. Jednakże to osoba tworząca markę zakłada na wstępie, jaka ma ona być.

Przykład:

Studentka ochrony środowiska Uniwersytetu Rolniczego ma marzenie: chciałaby założyć własną firmę – sklepik z kosmetykami i produktami spożywczymi naturalnego pochodzenia. Ekologia, dbałość o jakość, życie w zgodzie z naturą, spokój oraz otwartość to wartości bliskie studentce. Dziewczyna chciałaby, żeby takie cechy osobowości posiadała również jej marka. W ten sposób sklepik zachęci do odwiedzin nie tylko studentów, ale również aktywistów zainteresowanych klimatem i osoby dbające o planetę.

Jakie typy osobowości marek wyróżniamy?

Zarówno w Polsce, jak i za granicą wymienia się 12 archetypów marki, czyli wzorców jej cech. Ich nazwy pokazują, czego możemy się spodziewać przy pierwszym spotkaniu z firmą. Poniżej przedstawiamy uniwersalne archetypy i cechy poszczególnych osobowości marek:

  • Kochanek (ang. lover) – intymność, tajemniczość, ufność, otwartość, entuzjazm, żar;
  • Opiekun (ang. caregiver) – wrażliwość, hojność, czułość, chęć pomocy, udzielenia rady, spokój;
  • Towarzysz (ang. everyman) – żywiołowość, przywiązanie, empatia, determinacja;
  • Czarodziej (ang. magician) – cierpliwość, zapał, wizjonerstwo, pomysłowość;
  • Bohater (ang. hero) – odwaga, bohaterstwo, odpowiedzialność, gotowość do działania;
  • Twórca (ang. creator) – fantazja, oryginalność, kreatywność, przebojowość;
  • Niewinny (ang. innocent) – bezpieczeństwo, empatia, wierność, nadzieja;
  • Władca (ang. ruler) – umiejętności zarządzania, przywództwo, gotowość;
  • Mędrzec (ang. sage) – zrozumienie, skupienie, mądrość, chęć nauki i współpracy;
  • Odkrywca (ang. explorer) – optymizm, gotowość do podjęcia ryzyka, wolność, ciekawość;
  • Buntownik (ang. outlaw) – liberalizm, łamanie zasad, niekonwencjonalne myślenie, dzikość;
  • Błazen (ang. jester) – żartobliwość, radość, pomysłowość, otwartość na ludzi.

Istnieje wiele kryteriów, według których grupowane są poszczególne typy osobowości marki. Część z nich jest „ekstrawertykami” (np. błazen, towarzysz, kochanek), inne skupiają się na wartościach niematerialnych (takie skłonności wykazują m.in. mędrzec, odkrywca i niewinny). Stąd też warto przyjrzeć się, jakie osobowości mają firmy konkurujące z Twoją marką. Tym samym uda Ci się dotrzeć do nowej i, co ważne, lojalnej grupy odbiorców.

Po co marce osobowość?

Jak już wspomnieliśmy, marka może reprezentować wartości bliskie założycielowi. Tym samym właściciel, ramię w ramię z osobowością marki, ma znaczący wpływ na rynek i odbiorców.

Przykład:

Twoją grupą docelową są pary i osoby zamożne, szukające wrażeń? Spraw, żeby Twoja marka kojarzyła się z intymnością, bliskością i tajemnicą.

Prowadzisz schronisko dla zwierząt, a Twoimi odbiorcami są wszyscy mieszkańcy pobliskich miejscowości? Pokaż, że adopcja zwierząt to bohaterski czyn i wokół takiego wizerunku zbuduj swój image.

Na podstawie powyższych przykładów widzisz, że osobowość marki nie powinna kolidować z Twoją misją, wizją, działaniami, a tym bardziej z pracownikami. Zatrudnieni nie muszą wyznawać identycznych wartości co Twoja marka, jednak, jak podkreśla wiele przedsiębiorstw, warto zatrudniać osoby, którym charakter działalności i wyznawane przez firmę wartości są bliskie.

Nie tylko zyskasz zaangażowanie swoich pracowników, ale również pokażesz, że Twoja marka jest prawdziwa i faktycznie posiada osobowość.

Podsumowanie

  • Osobowość marki to tylko jeden z elementów kultury przedsiębiorstwa. Niemniej jednak „ludzkie” cechy Twojej firmy nie powinny kolidować z jej misją, celami i strategią.
  • Wyróżniamy 12 typów osobowości marki. Każdy z nich znajdzie sprzymierzeńców wśród konkretnych odbiorców.
  • Osobowość marki może być więc narzędziem marketingowym. Polecamy jednak nadać cechy ludzkie firmie już w fazie jej rozwoju, żeby Twoi klienci wiedzieli, czego mogą się spodziewać przed dokonaniem zakupu / skorzystaniem z usługi.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 2.6

Natalia Siwik

Studentka dwóch kierunków na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, która z pracą copywritera łączy swoje pasje i optymizm. Natalia pisze zarówno w języku polskim, jaki i angielskim - posiada certyfikat CAE Cambridge English, obecnie uczy się chińskiego. Do każdego ze zleceń podchodzi profesjonalnie i z wieloma pomysłami tak, żeby klient zawsze był zadowolony. Potrafi również pisać artykuły naukowe i akademickie. Prywatnie właścicielka dwóch żółwi i zapalony gracz, chociaż interesują ją także kino, finanse, zarządzanie, historia oraz podróże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

29.03.2024 Porady & Ciekawostki
28.03.2024 Porady & Ciekawostki
27.03.2024 Social Media
26.03.2024 Marketing
25.03.2024 Korekta & Redakcja
22.03.2024 Porady & Ciekawostki
21.03.2024 Marketing
20.03.2024 Social Media
19.03.2024 Social Media

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu