Content moderator – czym się zajmuje?

Spis Treści:

Zarządzanie treścią to trudne zadanie. Praca jest dynamiczna i bazuje na unikalnych przypadkach, do których trzeba zastosować sztywne reguły – a wszystko to w służbie internetowego porządku. Dowiedz się, kim jest content moderator, jakie posiada kwalifikacje i jak wygląda jego zawód!

Content moderator – definicja

Portale społecznościowe cechują się aktywnymi grupami dyskusyjnymi, a popularne fora i witryny nie narzekają na brak komentarzy. Duża dostępność i łatwość komunikacji służy wymienianie zdań i poglądów, jednak czasem dochodzi do wulgarnych dyskusji, sporów, spamu lub tzw. „trollowania”. Zapewne każdej osobie korzystającej z Internetu takie sytuacje są doskonale znane.

Content moderator to osoba, która zarządza treścią na stronie internetowej w celu przestrzegania netykiety przez użytkowników.

Content moderator usuwa bądź edytuje wpisy, nakłada kary na niefrasobliwych uczestników dyskusji, wprowadza cenzurę, a także dba o stosowanie poprawnych zasad językowych. Jego finalnym celem jest ogólnie pojęte „podwyższenie poziomu konwersacji”.

Jak wygląda praca content moderatora?

Bardzo często content moderatorami są ochotnicy, którzy nieodpłatnie zarządzają grupą na Facebooku, lub aktywni forumowicze, którzy wraz z długim stażem zyskali dodatkowe uprawienia. Jednakże wyróżniamy również profesjonalną kadrę, która na potrzeby popularnych witryn dba o porządek w dyskusjach. Takie osoby pełnią zwykle dodatkową rolę, np. jako copywriterzy, ghostwriterzy i content writerzy, a moderacja jest tylko jednym z obowiązków.

Konkretna organizacja pracy zależy od poszczególnych firm i jest związana przede wszystkim z aktywnością dyskusyjną na stronie. Wraz z tym różnią się wymagane kompetencje, bowiem zawodowi content moderatorzy posiadają zwykle bogaty warsztat pisarski, a także są absolwentami studiów filologicznych – choć należy pamiętać, że w tak prężnie rozwijającej się dziedzinie nie ma sztywnych zasad. Z kolei moderatorzy-ochotnicy siłą rzeczy nie muszą spełniać żadnych formalnych wymogów.

Widzimy więc, że praca content moderatora jest pojemnym określeniem, gdyż zaliczamy do niego zarówno moderowanie lokalnych stron pro publico bono, jak i opiekę nad popularnymi portalami o międzynarodowym zasięgu.

Sprawdź inne zawody, takie jak:

Czy content moderator będzie zyskiwać na znaczeniu?

Zdecydowanie tak. Internet staje się coraz częściej wybieranym narzędziem dyskusji, a wśród firm wzrasta potrzeba wizerunku, co odzwierciedla prosperujący content writing.

Jeśli więc zastanawiasz się nad pracą profesjonalnego content moderatora, rozpocznij językowe kształcenie już dziś, gdyż miejsca pracy będą regularnie powstawać wraz z rozwojem kolejnych portali i przedsiębiorstw. Już od kilku lat – jako ludzkość – dążymy do tego, by Internet stał się uporządkowanym miejscem pełnym kultury.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Doświadczony copywriter zgłębiający tajniki marketingu oraz pozycjonowania. W swoich artykułach nawiązuje do współczesnych osiągnięć psychologii oraz filozofii języka, tworząc przekrojowe treści. Jako członek zespołu Content Writer dba o rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które zwiększają jakość wykonywanej pracy. Prywatnie czyta dużo książek, uczy się nowych języków oraz komponuje utwory na pianinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Baza Wiedzy

Ostatnio na blogu

07.10.2022 Porady i Ciekawostki
06.10.2022 Porady i Ciekawostki
05.10.2022 Porady i Ciekawostki
04.10.2022 Content Marketing
03.10.2022 Marketing
03.10.2022 Poprawność Tekstów
30.09.2022 Porady i Ciekawostki
29.09.2022 Pozycjonowanie
28.09.2022 Porady i Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu