Fotel do pracy przy komputerze – jakie powinien mieć cechy?

Spis Treści:

Dobór dobrego fotela do pracy przy komputerze jest bardzo ważny. Odpowiedni mebel zapewnia bowiem wsparcie dla kręgosłupa i wygodę przy wielogodzinnym siedzeniu. Na co więc warto zwrócić uwagę przy jego zakupie? Sprawdź, czym powinien cechować się ergonomiczny fotel biurowy.

5 cech dobrego fotela do pracy biurowej

Zakup fotela do pracy przy komputerze wydaje się trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy zobaczysz, jak szeroka oferta takich siedzisk dostępna jest na rynku. Jeśli jednak poznasz jego najważniejsze cechy, wybór stanie się o wiele prostszy. Poniżej przedstawiamy kluczowe parametry fotela biurowego. Pamiętaj o nich w trakcie zakupu.

Regulacja wysokości siedziska

To bardzo ważna cecha, ponieważ dzięki niej jesteś w stanie dostosować wysokość siedziska do swojego wzrostu. Twoje stopy powinny być płasko ułożone na podłodze, a nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym.

Wyprofilowane oparcie

Oparcie fotela biurowego powinno odzwierciedlać naturalną krzywiznę kręgosłupa (kształt litery S), szczególnie w odcinku lędźwiowym. Dodatkowo warto wybrać fotel z regulacją kąta nachylenia oparcia oraz wyprofilowanym zagłówkiem – pozwoli to na zmianę pozycji lub chwilę relaksu podczas pracy.

Regulowane podłokietniki

Chociaż przedramiona podczas pracy na komputerze powinny być oparte na biurku, to szerokie i regulowane podłokietniki mogą być pomocne – umożliwiają bowiem wygodne ułożenie rąk w trakcie przerwy lub chwilowej zmiany pozycji (np. podczas czytania z ekranu).

Wygodne siedzisko

Odpowiednio dobrane siedzisko powinno być na tyle szerokie i głębokie, aby zapewnić swobodę ruchów oraz wygodę podczas pracy przy komputerze. Ważne jest również zagłębienie w siedzisku, które stabilizuje miednicę podczas siedzenia. Warto zwrócić uwagę także na regulację, dzięki której możliwe jest dopasowanie głębokości fotela do swojej budowy ciała.

Solidna konstrukcja

Jakość wykonania fotela do pracy przy komputerze powinna być na wysokim poziomie. Mebel ten użytkujesz przecież niemal każdego dnia, więc musi być odporny na większe obciążenia. Pięcioramienna podstawa na kółkach ułatwi przesuwanie fotela oraz zapewni stabilność podczas siedzenia. Ponadto warto wybrać fotel wykonany z dość miękkiego materiału, który będzie łatwy w czyszczeniu i wygodny podczas siedzenia.

Dlaczego warto wybrać ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze?

Wybór dobrego fotela do pracy przy komputerze jest bardzo ważny przede wszystkim z dwóch powodów. Mamy tu na myśli:

  • Komfort codziennej pracy: warto podkreślić, że wielogodzinne siedzenie może być męczące dla Twojego ciała. Zatem by praca była zawsze efektywna, należy wybrać fotel do pracy o wspomnianych powyżej parametrach.
  • Zdrowie kręgosłupa: praca przy komputerze – zwłaszcza ta wielogodzinna – zmusza Twój kręgosłup do przyjęcia niezbyt wygodnej dla niego pozycji. Warto więc zapewnić swojemu ciału jak najlepsze warunki do siedzenia. Dzięki temu unikniesz w przyszłości problemów z kręgosłupem. Oprócz tego codzienna praca przy komputerze będzie przyjemniejsza, a komfort przełoży się jednocześnie na osiąganie lepszych wyników.

Pamiętając o tych dwóch czynnikach, możemy jasno stwierdzić, że warto przeznaczyć więcej pieniędzy na dobry fotel ergonomiczny do pracy przy komputerze. Umożliwi on wygodną pracę i sprawi, że unikniesz problemów z kręgosłupem. Poza tym po skończonej pracy Twoje ciało będzie znacznie mniej zmęczone.

Rodzaje foteli do pracy przy komputerze

Przejdźmy do ostatniej kluczowej kwestii, a więc tego, jakie są rodzaje foteli biurowych na rynku. Wyróżniamy trzy podstawowe typy tego mebla: klasyczny, kubełkowy oraz medyczny/ortopedyczny.

  • Fotel klasyczny – są to typowe fotele do pracy biurowej i długiego spędzania czasu przy komputerze. Droższe modele będą miały zazwyczaj siedzisko o większym stopniu regulacji. Poza tym odznaczają się lepszymi jakościowo materiałami wykonania czy licznymi dodatkowymi funkcjami sprzyjającymi pracy zdalnej.
  • Fotel kubełkowy – te fotele zdecydowanie bardziej przypominają siedzisko w samochodzie niż klasyczny mebel biurowy. Są jednak zwykle tak wyprofilowane, aby kręgosłup nie męczył się przy dłuższym spoczynku. Mebel ten jest często określany jako fotel gamingowy.
  • Fotel medyczny/ortopedyczny ­– fotele te są przeznaczone głównie dla osób, które już borykają się z problemami z kręgosłupem. Osoby, które zmagają się z różnego rodzaju schorzeniami, dzięki fotelowi medycznemu/ortopedycznemu będą mogły pracować długo i komfortowo w pozycji siedzącej. Należy zaznaczyć, że tego rodzaju meble mają o wiele więcej regulacji niż opisani poprzednicy.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jaki powinien być fotel do pracy przy komputerze. W sprzedaży dostępne są różne jego modele, więc z pewnością znajdziesz mebel odpowiedni dla siebie. Pamiętaj o licznych regulacjach wbudowanych w fotel, dzięki którym Twój kręgosłup będzie zawsze prawidłowo ułożony. Unikniesz tym samym w przyszłości problemów zdrowotnych.

Podsumowanie

  • Podczas zakupu fotela biurowego zwróć uwagę na wygodne siedzisko, wyprofilowane oparcie, podłokietniki oraz konstrukcję mebla.
  • Ponadto fotel do komputera powinien mieć liczne regulacje, dzięki czemu będziesz mógł dopasować go do budowy swojego ciała.
  • Wysoka jakość wykonania fotela do pracy zdalnej jest ważna, ponieważ będziesz mógł korzystać z niego przez wiele lat.
  • Warto zainwestować w ergonomiczny fotel do pracy przy komputerze głównie z dwóch powodów. Są to komfort codziennej pracy oraz zdrowie Twojego kręgosłupa.
  • Wyróżniamy różne rodzaje foteli biurowych: klasyczny, kubełkowy oraz medyczny/ortopedyczny. Najpopularniejsze są fotele klasyczne.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.5

Szymon Karcz

Korektor w agencji Content Writer. Chętnie dzieli się wiedzą z zakresu pracy nad tekstem. Żaden przecinek nie stanowi dla niego problemu, ponieważ stale pogłębia zasady ortografii. Szymon dba o najdrobniejsze szczegóły w swojej codziennej pracy zawodowej. Wolny czas przeznacza na kino oraz wciągające książki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

01.07.2024 Copywriting
28.06.2024 Pozycjonowanie
27.06.2024 E-commerce
26.06.2024 Social Media
25.06.2024 Social Media
24.06.2024 Korekta & Redakcja
21.06.2024 Copywriting
20.06.2024 Porady & Ciekawostki
19.06.2024 E-commerce

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu