Jak pisać bez błędów? 9 skutecznych sposobów
Tworzenie autorskich tekstów wymaga nie tylko poprawności językowej, lecz także merytorycznej – bez względu na to, czy piszesz na zlecenie, czy budujesz markę osobistą. Każdemu z nas zdarza się robić błędy, jednak jeśli budujesz wizerunek eksperta, musisz sprawić, by było ich jak najmniej. Jak pisać bez błędów? Poznaj sposoby, które mogą Ci w tym pomóc.
Jak pisać bez błędów? Nauka bezbłędnego pisania
Bezbłędnego pisania można się nauczyć. Przedstawiamy przydatne strony i sposoby, by pisać coraz lepiej.
Czytanie książek/magazynów
Nic tak nie poprawia jakości pisania, jak czytanie. Warto sięgać po publikacje z dobrych wydawnictw, które dbają o korektę i redakcję swoich tekstów. Niezależnie od tego, czy będzie to literatura faktu, czy beletrystyka, książki są świetnym treningiem poprawności. Podobnie czasopisma, szczególnie te specjalistyczne. Należy czytać je z uwagą i przyglądać się zapisom.
Zwróć uwagę na następujące wydawnictwa:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- Wydawnictwo Literackie
- Wielka Litera
Interesujące czasopisma:
- Znak
- Pismo. Magazyn Opinii
Książki branżowe
Mnogość książek językowych sprawia, że bez problemu odnajdziesz odpowiednie publikacje. Warto wspomnieć chociażby o książce Ewy Kołodziejek „Walczymy z bykami”, Łukasza Mackiewicza „497 błędów” czy „Wszystko zależy od przyimka” Jerzego Bralczyka, Jana Miodka i Andrzeja Markowskiego. Poza treścią – książki te są też doskonale zredagowane, jest to więc podwójne ćwiczenie poprawności.
Social media
Poprawności językowej możesz uczyć się także w Internecie. Jedną z najpopularniejszych propagatorek języka polskiego jest Paulina Mikuła i jej kanał na YouTubie „Mówiąc inaczej”. Na Instagramie warto zajrzeć na profil korektorki Ewy Popielarz. Wiedza przedstawiana jest w przystępny sposób, który ułatwia zapamiętywanie.
Słowniki
Słowniki wydają się bardzo specjalistyczne, tym samym nie wszyscy są zwolennikami czytania zasad językowych w nich zawartych. Warto jednak zmienić to myślenie, ponieważ dobre wydawnictwo sprawi, że łatwiej będzie Ci zrozumieć zawiłości języka. Oczywiście nikt nie musi uczyć się ich na pamięć, ale słownik zawsze warto mieć pod ręką i umieć z niego korzystać.
Poradnia językowa PWN
Każdą wątpliwość możesz sprawdzić w poradni językowej PWN. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę interesującą Cię kwestię i dopisać na końcu „PWN”, aby zapoznać się z opiniami polskich językoznawców. Poradnia porusza wiele zagadnień, działa bowiem od dawna. Można tam także zadać nurtujące Cię pytanie, jeśli nie odnajdziesz odpowiedzi.
Przeczytaj również
Jak pisać bez błędów?
Nawet najbardziej merytoryczne teksty tracą na wartości, kiedy ich język jest niepoprawny. Trudno w pełni zaufać ekspertom, którzy zostawiają w swoich artykułach błędy. Co możesz zrobić, jeśli zależy Ci na jak najwyższej jakości tworzonych treści?
Nie zostawiaj pisania na ostatnią chwilę
Deadline jest motywujący, jednak często sprawia, że zostawiasz napisanie tekstu na ostatnią chwilę. Kiedy tylko postawisz ostatnią kropkę, od razu wysyłasz lub publikujesz to, co powstało. Taki pośpiech nie służy poprawności. Najlepiej dać sobie przynajmniej kilka godzin. Po napisaniu zajmij się czymś innym, odpocznij i dopiero po pewnym czasie przeczytaj tekst ponownie.
Bardzo istotne jest czytanie napisanego tekstu co najmniej dwukrotnie.
Dzięki temu możesz sprawdzić, czy zdania są dobrze zbudowane, przecinki stoją w odpowiednich miejscach i nie pomijasz żadnego błędu ortograficznego. Jeśli nie możesz się skupić – spróbuj przeczytać treść na głos.
Sprawdzaj każdą wątpliwość
Kiedy tylko masz jakąś wątpliwość co do zapisu – od razu sprawdź w słowniku lub na stronie poradni PWN, czy możesz ją rozwiać. Kiedy zignorujesz wrażenie, że coś jest niepoprawne, możesz zostawić w tekście błąd. Każde zajrzenie do reguł pisowni sprawia, że uczysz się czegoś nowego.
Gdzie sprawdzać swoje wątpliwości?
Pokaż komuś swój tekst
Jeżeli masz taką możliwość, daj do przeczytania swój tekst komuś, kto zajmuje się korektą lub ma tzw. dobre oko do wyciągania z treści tego, co należy poprawić. Niełatwo zauważyć swoje błędy, dlatego pomoc kogoś z zewnątrz może okazać się kluczowa. Poproś tę osobę o to, by włączyła w edytorze tryb śledzenia zmian, aby każda poprawka była widoczna.
Skorzystaj z korekty online
W Internecie dostępne są również programy do sprawdzania błędów, takie jak na przykład iKorektor, LanguageTool czy Ortograf.pl. Mogą być one przydatne w znalezieniu oczywistych błędów i literówek, jednakże ich działanie nie jest idealne i nie zastąpi człowieka, dlatego warto podejść do nich ostrożnie.
W niektórych przypadkach mogą pomóc, ale nie wychwytują wielu błędów lub przeciwnie – poprawne wyrażenia uważają za błąd. Dlatego też korzystanie z nich wymaga już pewnego zaplecza wiedzy o poprawności.
Pisanie bez błędów, czyli co daje poprawność językowa
Poprawność językowa jest wartością dodaną tekstu. Przede wszystkim dzięki niej treść jest zrozumiała, czytelna, jasna. Poza tym teksty eksperckie pełne błędów sprawiają, że trudniej zaufać ich części merytorycznej. Przeoczenie literówki czy powtórzenia nie sprawi, że artykuł będzie nieczytelny, jednak dbanie o bezbłędność jest kluczowe, jeśli chcesz wykonywać swoją pracę profesjonalnie.
Najtrudniej zauważyć własne błędy
Warto zapamiętać, że najtrudniej zauważyć błędy w swoich tekstach, ponieważ patrzysz na nie bardzo długo, co męczy wzrok i zmniejsza koncentrację. To dlatego zatrudniani są korektorzy i redaktorzy, którzy mają „świeże spojrzenie”. Niemal na pewno zostawisz w swoim artykule jakąś literówkę, przeoczysz coś. Dlatego warto robić sobie przerwy, czytać to, co napiszesz – co najmniej dwukrotnie – i pozwalać oczom odpoczywać.
Podsumowanie
- Najtrudniej być własnym korektorem, ponieważ im dłużej patrzysz na tekst, tym mniej błędów jesteś w stanie zauważyć.
- Warto czytać teksty co najmniej dwukrotnie, a między czytaniami robić dłuższe przerwy.
- Czytanie książek, zarówno branżowych, jak i dla rozrywki, poszerza Twoje kompetencje językowe.
- Internet oferuje wiele źródeł nauki poprawnego pisania, na przykład filmy Pauliny Mikuły czy stronę wydawnictwa PWN.
- Programy do korekty są pomocne, jednak nie są w stanie wskazać wszystkich błędów w tekście.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz