Jaką domenę wybrać? Najlepsze końcówki domen

Strona internetowa nie może funkcjonować bez domeny – a ta może być lepsza lub gorsza. W artykule przyjrzymy się najbardziej atrakcyjnym końcówkom i podpowiemy, jaką domenę wybrać.
Jaka jest idealna domena?
Dobra domena internetowa spełnia trzy zasadnicze wymogi. Otóż jest:
- tożsama z nazwą firmy;
- krótka i łatwa do zapamiętania;
- możliwa do wymówienia w każdym języku.
Nazwę domeny należy gruntownie przemyśleć. Będzie stale reprezentować firmę i to już od niej zależy, jaka będzie szansa na efektywną promocję w Internecie.
Atrakcyjne końcówki domen
Na rynku istnieje wiele końcówek domen, z czego tylko kilka jest naprawdę wartościowych. Zaliczamy do nich przede wszystkim tzw. domeny najwyższego poziomu, powyżej których nie występują inne rozszerzenia w systemie DNS.
Na przykład końcówka .pl jest domeną najwyższego poziomu. Drugi poziom obejmuje końcówki: com.pl, waw.pl itd. Z racji tego, że drugi poziom będzie zawężać znaczenie domeny, warto skupić się głównie na pierwszym poziomie. Najlepsze propozycje rozszerzenia domen przedstawiamy poniżej.
Końcówki globalne
- .com – skrót od commercial, końcówka stosowana dla celów komercyjnych. Znana na całym świecie, najbardziej renomowana i obejmująca swym zasięgiem cały świat biznesu.
- .net – kolejne rozszerzenie o globalnym zasięgu, przeznaczone dla wszystkich osób podejmujących działalność internetową. Obejmuje także osoby fizyczne, więc nie jest już tak atrakcyjna pod kątem prowadzenia firmy.
- .org – skierowana do szeroko pojętych organizacji, w tym non-profit, dlatego pomimo swej rozpoznawalności również nie nadaje się pod kątem biznesowym.
- .biz – łamany skrót od business, końcówka związana stricte z celami komercyjnymi. Powstała wskutek wyczerpywania nazw .com, dlatego nie jest już tak prestiżowa i nie przyjęła się powszechnie w środowisku biznesowym.
Niekwestionowanym liderem wśród rozszerzeń globalnych pozostaje .com. Niestety ze względu na swoją atrakcyjność wiele nazw zostało wykupionych, dlatego firmy są zmuszone do stosowania alternatywnych końcówek.
Jakich domen unikać? Tych niesprawdzonych i mało popularnych, jak .global, .world lub .international. Dopóki nie zdobędą większego rozgłosu, nie warto przecierać szlaków, gdyż niełatwo z takimi końcówkami zbudować zaufanie.
Końcówki narodowe
Pod tym pojęciem występują znane wszystkim końcówki; .pl, .de, .fr itd. Są one przypisane do poszczególnych krajów i cechują się większym lub mniejszym prestiżem.
Najczęściej stosowanym rozszerzeniem wśród domen krajowych jest .de, pod którym figuruje blisko 17 mln stron. Podium zajmuje również końcówka .uk (Wielka Brytania) oraz .nl (Holandia). Na wyróżnienie zasługują: .ru (Rosja), .fr (Francja) oraz .it (Włochy).
A jak na tym tle plasuje się Polska? Nie tak źle. Końcówka .pl została zarejestrowana niecałe 3 mln razy, co stawia ją na 10 miejscu w Europie.
Warto zwrócić uwagę również na rozszerzenie .io, które jest coraz częściej wykorzystywane przez start up’y. Co ciekawe, domena jest przypisana do Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego, co nie zmieniło faktu, że cieszy się rosnącą popularnością. Analogicznie firmy zajmujące się sztuczną inteligencją wykorzystują końcówkę .ai, która jest przypisana do Anguilli.
Na uwadze warto mieć także końcówkę .eu przypisaną do Unii Europejskiej. Do tej pory została zarejestrowana ponad 3,5 mln razy, Choć nie dorównuje popularnym rozszerzeniom takim jak .com czy .net, warto ją w niektórych przypadkach rozważyć.
Jakich domen unikać? Niszowych i małych krajów, takich jak .gd (Grenada) czy .sb (Wyspy Salomona). Pomijając zasadność biznesową, końcówki są bardzo drogie. Przykładowo, rozszerzenie Madagaskaru (.mg) kosztuje ponad 600 zł.
Przeczytaj również
Inne końcówki
Rosnąca liczba zastrzeżonych nazw wymusiła powstawanie nowych końcówek. Choć obecnie funkcjonują setki rozszerzeń, warto skupić się na tych, które są krótkie i mówią wiele. Na przykład końcówka .app jest przeznaczona do aplikacji, więc może być przydatna, gdy firma oferuje innowacyjne rozwiązania.
Innym przykładem jest rozszerzenie .pro, skierowane do wszelkiej maści profesjonalistów. Choć kiedyś końcówka wymagała uprawnień, dziś może ją zarejestrować każdy. Może być użyteczna w działalności usługowej.
Jaką domenę jeszcze wybrać? Warto przeanalizować pozostałe końcówki, by dobrać najlepszą opcję do swojej działalności. Przykładowo, rozszerzenie .art może być szczególnie atrakcyjne dla muzyka lub malarza.
Jakich domen unikać? Długich i przekombinowanych, które nie cieszą się ogólnym uznaniem. Takich niestety jest pełno wśród nowych rozszerzeń, przykładowo: .christmas, .contractors lub .solutions.
Pytania i odpowiedzi
Domena jest podstawowym miejscem dla Twojej strony internetowej. Kupno dodatkowych rozszerzeń może być przydatne w celu wzmocnienia monopolu na nazwę firmy.
W razie zaplanowanej ekspansji na rynki zagraniczne warto zawczasu wykupić domenę globalną, a jeśli będzie zajęta – domeny narodowe. Lepiej nie czekać, gdyż oprócz ryzyka przejęcia domeny przez konkurencję jej kupno z drugiej ręki (na rynku wtórnym) będzie już znacznie bardziej kosztowne.
W innych przypadkach, takich jak spekulacje i handel domenami, należy brać pod uwagę atrakcyjność nazwy oraz rozszerzenia. Wówczas można dokonać taniego zakupu na rynku pierwotnym i drogiej sprzedaży na rynku wtórnym. Na rynku funkcjonuje wiele firm działających właśnie w takim modelu biznesowym.
Należy jednak pamiętać, że jeśli nazwa nie będzie atrakcyjna i nie znajdzie kupca, trzeba mimo wszystko uiszczać opłaty roczne, które wynoszą zwykle 50-100 złotych. Jednak ogólnie rzecz ujmując, aktywność w Internecie rośnie, a domena pozostaje interesującym aktywem, który może znacząco wzrosnąć na wartości.
Nie wszystkie, ale te najpopularniejsze – tak. Zastrzeżenie końcówek .net. org., a nawet .biz to dodatkowe wzmocnienie brandu, a także zmniejszenie pola manewru u konkurencji.
Mimo wszystko warto ograniczyć zakupy do najważniejszych pozycji, by nie przepłacać. Pamiętajmy, że zakup domeny wiąże się nie tylko z początkowym kosztem, ale także z opłatą roczną.
Przede wszystkim warto niezwłocznie zastrzec .com. Z kolei kupno domen krajowych zależy od przyjętej strategii.
Większość firm stosuje główny adres .com z wersjami językowymi, np. com.pl, dzięki czemu skupiają działania na jednej stronie, utrzymując autorytet domeny.
Odmienną strategię przyjął na przykład Amazon, który stosuje domeny narodowe, aby zróżnicować wygląd sklepu w zależności od rynku docelowego. Minusem tej metody jest konieczność budowania autorytetu dla wszystkich rozszerzeń oddzielnie.
Podsumowanie
- Właściwa domena wywiera znacząco wpływ na rezultaty strony internetowej. Buduje zaufanie wśród klientów, a także może wzmacniać pozycjonowanie.
- Do najbardziej renomowanych rozszerzeń zaliczamy .com oraz .net, a także popularne domeny narodowe, takie jak .de, .fr czy .it.
- W przypadku zajętych końcówek warto rozważyć alternatywne rozszerzenia, które będą odpowiadać działalności firmy.
Rozważasz zakup domeny zagranicznej, aby wyjść na nowe rynki? Oferujemy pomoc w globalizacji – od konsultacji po rozwój strony. Sprawdź naszą ofertę.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz