Marketing bezpośredni – charakterystyka, formy i cele

Spis Treści:

Jakie korzyści niesie ze sobą promocja za pomocą telewizji, billboardów i kampanii mailingowych? Marketing bezpośredni dociera do konkretnej grupy odbiorców, umożliwiając zbudowanie więzi z potencjalnym klientem. W dobie Internetu ta forma promocji nabiera nowego znaczenia ze względu na większe możliwości personalizacji przekazu. Poznaj najważniejsze narzędzia, cele i zalety marketingu bezpośredniego!

Czym jest marketing bezpośredni?

Marketing bezpośredni jest formą komunikacji z docelowym klientem skupioną na maksymalnej personalizacji przekazu.

Zadaniem ukierunkowanej formy promocji jest przedstawienie informacji dostosowanej do wcześniej określonego konsumenta.

Jakie warunki spełniają narzędzia wykorzystywane w marketingu bezpośrednim?

 • Wskazanie klientowi informacji niezbędnych do zakupu.
 • Interaktywny charakter promocji opierający się na wiadomościach zwrotnych.
 • Możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z konsumentem.

Historia marketingu bezpośredniego sięga końca XIX wieku. Był on początkowo skupiony na sprzedaży osobistej i kontakcie telefonicznym. Współcześnie direct marketing traktowany jest jako całościowa koncepcja funkcjonowania przedsiębiorstwa koncentrująca się na działaniach w Internecie.

Narzędzia marketingu bezpośredniego

Marketing bezpośredni przeszedł ewolucję od czasów osobistej sprzedaży przez akwizytorów do internetowych działań i kampanii mailingowych. Jakie formy ukierunkowanej promocji dominują na rynku?

 • Marketing online,
 • marketing telewizyjny,
 • marketing offline,
 • telemarketing,
 • sprzedaż face-to-face.

Marketing online

Internetowe formy promocji są współcześnie dominującą formą marketingu bezpośredniego. Fundamentem każdej firmy jest przejrzysta witryna, dostarczająca informacji zarówno o marce, jak i oferowanych produktach.

Marketing online koncentruje się na bazie danych dotyczących klientów. Podstawowy spis informacji zawiera informacje na temat wieku, płci i miejsca zamieszkania. Baza danych złożona jest również z pogłębionych informacji w postaci m.in. przeszłych zakupów i aktywności w sieci. Bezpośredni marketing online obejmuje m.in.:

 • reklamy Google Ads,
 • video marketing,
 • mailing sprzedażowy,
 • działalność w social mediach.

Marketing telewizyjny

Pomimo znacznej popularności Internetu, telewizja wciąż zajmuje szczególne miejsce w świadomości konsumentów. Reklama w czasie antenowym pozwala na dotarcie do niezliczonej ilości odbiorców. Przykładem marketingu telewizyjnego są popularne niegdyś telezakupy dające możliwość kontaktu z infolinią i natychmiastowego zakupu produktu.

Marketing offline

Wbrew powszechnym przekonaniom o sile Internetu marketing offline jest nadal stosowany w sprzedaży. Broszury, katalogi i ulotki mogą być szczególnie skuteczne w kampaniach adresowanych do osób starszych, często wykluczonych z internetowej aktywności.

Jedną z form marketingu offline są billboardy widoczne w różnych częściach miasta. Jakie czynniki wpłyną na jego skuteczność?

 • Dostateczna widoczność,
 • wysoki ruch na danym obszarze,
 • miejsce reklamy dostosowane do grupy docelowej,
 • odległość reklamy od miejsca świadczenia usług.

Telemarketing

Telemarketing współcześnie odbiega od nachalnego kontaktu z klientem i prób namowy na zakup produktu. Marketing bezpośredni w tej formie jest dużo bardziej skupiony na odkryciu prawdziwych potrzeb konsumenta.

Zautomatyzowany telemarketing i próba maszynowej sprzedaży wiąże się z niemal natychmiastowym spadkiem zainteresowania klienta. Obecnie przedstawienie spersonalizowanej oferty poprzedza wywiad z konsumentem w kierunku realnych problemów i oczekiwań. Pozytywnym skutkiem danej strategii jest relacyjny charakter kontaktu firmy z klientem.

Przykłady współczesnego telemarketingu:

 • Biuro Obsługi Klienta,
 • badanie satysfakcji klienta,
 • umawianie spotkań z klientami zdecydowanymi na zakup.

Sprzedaż face-to-face

W ubiegłych latach sprzedaż osobista była dominującą formą ukierunkowanej promocji. Czym wyróżnia się ona na tle innych narzędzi marketingu bezpośredniego?

Sprzedaż face-to-face pozwala na zbudowanie szczególnej, niemal osobistej relacji z klientem. Wielokrotne rozmowy z konsumentem kreują pozytywny wizerunek firmy, skłaniając tym samym do zakupu produktu. Sprzedaż osobista może być przeznaczona zarówno dla klientów indywidualnych, jak i odbiorców przemysłowych. Obecnie stosowana jest najczęściej na rynku dóbr inwestycyjnych, takich jak maszyny, surowce, urządzenia i narzędzia.

Instagram w marketingu bezpośrednim – jak poznać swoich odbiorców?

Wokół social mediów koncentruje się obecnie znaczna część internetowego marketingu. Zbudowanie silnej społeczności ma znaczny wpływ na późniejszą sprzedaż. W jaki sposób możesz lepiej poznać odbiorców swojego contentu na Instagramie?

Statystyki na popularnej platformie są dostępne dla każdego, kto posiada konto profesjonalne. Wciśnij trzy poziome kreski w prawym górnym rogu ekranu. W następnej kolejności przejdź do zakładki Statystyki oznaczonej ikoną wykresu. Twoim oczom ukażą się trzy zestawienia:

 • liczba kont, do których udało się dotrzeć;
 • zaangażowane konta;
 • łączna liczba obserwujących.

Każde zestawienie zawiera sprecyzowane informacje na temat m.in. płci, przedziałów wiekowych, kraju, a także miejscowości. Zawarte dane znacznie zwiększają możliwości kampanii tworzonych w ramach marketingu bezpośredniego.

Kampania direct marketingowa – na co zwrócić uwagę?

Co powinno być pierwszym krokiem w procesie przygotowania kampanii direct marketingowej? Sprecyzowanie grupy docelowej! Budowa listy kontaktów z adresami pocztowymi, mailami bądź numerami telefonu pozwoli Ci na dokładne określenie komunikatu sprzedażowego.

W następnym kroku opracuj skrypt rozmowy bądź schemat maila kierowanego do klienta. Zwróć uwagę na język używany przez konsumenta, CTA i stawiane pytania.

Nie ma jednego wzoru maila sprzedażowego. Porównuj tworzone kampanie! Na podstawie analizy spersonalizuj:

 • temat maila,
 • użyte zdjęcia,
 • czas wysłania wiadomości,
 • zastosowaną zachętę do działania (CTA).

Marketing bezpośredni – czy warto?

Oczywiście, że warto korzystać z narzędzi marketingu bezpośredniego. Ukierunkowana promocja pozwala na dotarcie do nowych klientów. Interaktywny charakter reklam w Internecie pomoże w zbudowaniu relacji między Tobą a konsumentem. Dzięki spersonalizowanemu przekazowi masz pewność, że usłyszy o Tobie klient zainteresowany zakupem!

Jakie są wady marketingu bezpośredniego? W każdym przypadku istnieje ryzyko, że reklama emitowana w telewizji bądź Internecie nie zostanie zauważona. Przygotowując kampanię, musisz stale dbać o utrzymanie zainteresowania potencjalnego klienta. Zarówno sprzedaż osobista, jak i reklamy w mediach wiążą się z wysokimi kosztami, co również może nie przemawiać za danymi formami promocji.

Podsumowanie

 • Współczesny marketing bezpośredni koncentruje się na maksymalnej personalizacji przekazu.
 • Podstawowe narzędzia marketingu bezpośredniego to marketing online, marketing telewizyjny, marketing offline, telemarketing i sprzedaż osobista.
 • W marketingu offline stosowane są m.in. broszury, katalogi, ulotki i billboardy.
 • Obecnie telemarketing koncentruje się na rzeczywistych potrzebach konsumenta.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Jakub Redo

Student psychologii zdrowia z kilkuletnim doświadczeniem w tworzeniu treści. Dobrze się odnajduje w artykułach blogowych, opisach produktów i tekstach nastawionych pod pozycjonowanie. Każdego zlecenia podejmuje się z chęcią odkrycia czegoś nowego i poszerzenia swoich horyzontów myślowych. Prywatnie miłośnik gotowania i treningu siłowego. Pozostaje stale otwarty na nowe doznania – kulinarne i sportowe! Zapalony czytelnik książek psychologicznych i treści związanych z rozwojem osobistym. W pracy korzysta z narzędzi analitycznych, dzięki czemu każdy tekst doprowadza do perfekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

17.05.2024 Marketing
16.05.2024 Content Marketing
15.05.2024 Korekta & Redakcja
14.05.2024 Porady & Ciekawostki
13.05.2024 Marketing
10.05.2024 Marketing
09.05.2024 Marketing
08.05.2024 Porady & Ciekawostki
07.05.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu