Czym jest Zoom fatigue w pracy zdalnej?

Spis Treści:

Czy odczuwasz zmęczenie i wyczerpanie po intensywnym dniu pełnym wirtualnych spotkań? Jeśli tak, prawdopodobnie doświadczasz Zoom fatigue w pracy zdalnej. W artykule odpowiadamy, na czym polega i jak się objawia. Dowiesz się także, jak skutecznie zarządzać czasem, aby zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia.

Zoom fatigue – co to jest?

Zoom fatigue (dosł. zmęczenie/znużenie Zoomem) polega na przemęczeniu spowodowanym intensywnymi zawodowymi spotkaniami wideo.

Jego nazwa pochodzi od komunikatora Zoom, który stał się niezwykle popularny, gdy pandemia pozbawiła nas możliwości spotkań twarzą w twarz. Jednak zjawisko to odnosi się do komunikacji w dowolnym programie, w którym możemy łączyć się z innymi osobami za pomocą wideo.

Jak objawia się Zoom fatigue?

Potencjalnymi oznakami tego, że pojawiło się u Ciebie Zoom fatigue w pracy zdalnej, może być niechęć do spotkań wideo, odwoływanie ich i unikanie bądź przekładanie, duże spięcie i zmęczenie po spotkaniu czy też mniejsza produktywność w dniu, w którym ma miejsce wiele wideokonferencji.

Przyjmuje się, że Zoom fatigue ma objawy podobne do wypalenia zawodowego. Co więcej, również przyczynia się do niego. Symptomy, które powinny Cię niepokoić, to między innymi:

  • ogólne zmęczenie i apatia;
  • słaba koncentracja;
  • łatwe wpadanie w złość/irytowanie się;
  • problemy z pamięcią;
  • bezsenność;
  • problemy z oczami: ból, suche oko, pieczenie;
  • wysoki poziom stresu.

Objawy te dopaść Cię mogą po spotkaniu wideo, choć już sama jego perspektywa może być powodem spadku energii.

Skąd bierze się przemęczenie spotkaniami wideo?

Zoom fatigue w pracy zdalnej ma 4 główne przyczyny:

Stałe wpatrywanie się w inne osoby z bliskiej odległości

W spotkaniach na żywo uczestnicy siedzą w różnych odległościach, mają możliwość patrzenia na notatki czy na otoczenie. W wideokonferencji natomiast, nawet gdy nie zabierasz głosu, czujesz, że cały czas ktoś na Ciebie patrzy, co jest męczące i stresujące. Ciągłe patrzenie sobie w oczy jest wymagające i może być nużące, jeśli jest wymuszone przez sytuację. Z kolei wpatrywanie się w ścianę czy pochylenie głowy może być przez Twojego rozmówcę źle odebrane. Dlatego usilnie na tego rodzaju spotkaniach staramy się patrzeć na osobę mówiącą.

Rozwiązanie: Jeśli masz taką możliwość, zmniejsz rozmiar okien osób, które aktualnie nie są aktywne. Powiększ natomiast wideo uczestnika, który coś prezentuje. Ewentualnie postaraj się oddalać co jakiś czas od kamery.

Oglądanie siebie i swoich gestów przez cały czas

W wideokonferencji masz stały podgląd na siebie, co jest nienaturalne i może Cię skłaniać do większej samokrytyki oraz stresu.

Jest to porównywalne do patrzenia w lustro przez długi czas. Spędzanie kilku godzin dziennie, obserwując swoje gesty i wyraz twarzy, może mieć negatywny wpływ na samopoczucie.

Rozwiązanie: Warto korzystać z funkcji wyłączania własnego obrazu, jeśli tylko masz taką możliwość.

Brak możliwości poruszania się

Spotkania przez komunikatory zmuszają do długotrwałego siedzenia przed ekranem, co negatywnie wpływa na mobilność. Brak możliwości poruszania się i zmiany pozycji może być nie tylko niewygodne dla ciała i kręgosłupa, lecz także obciążające dla umysłu. Ruch sprzyja kreatywności i zdolnościom poznawczym.

Rozwiązanie: Jeśli nie będzie to problematyczne dla reszty zespołu, warto rozważyć możliwość wstania, rozprostowania się i swobodnego poruszania się podczas wideokonferencji. Przydatne może się okazać skonsultowanie tej kwestii z innymi pracownikami.

Duże obciążenie dla psychiki

Wideokonferencje, mimo że pozwalają na kontakt wzrokowy, ograniczają inne elementy komunikacji niewerbalnej, takie jak gesty czy mowa ciała. Często rozpoznanie intencji przez kamerę jest znacznie utrudnione. Konieczność większego wysiłku w rozpoznawaniu emocji i intencji może prowadzić do większego obciążenia psychicznego. Ponadto ciągłe poczucie obserwacji i obserwowania innych może powodować większą presję. Kontrolujesz swoją mimikę, sylwetkę, otoczenie. Każdy szczegóły przykuwa Twoją uwagę.

Rozwiązanie: Jeśli coś jest dla Ciebie niejasne – pytaj. Osoba, z którą rozmawiasz, z pewnością zrozumie, że dopytanie o emocje czy intencje w trakcie rozmowy wideo może pomóc w dalszej komunikacji.

Jak radzić sobie z Zoom fatigue?

Aby zmniejszyć ryzyko Zoom fatigue w pracy zdalnej, warto pamiętać o odpoczynku, ruchu, przerwach w pracy i cyfrowym detoksie.

W ostatnim czasie wielu z nas przeniosło swoją pracę do w pełni zdalnego środowiska. Generuje to dużo spotkań online, które w wielu przypadkach są dużym ułatwieniem. Jak jednak wszystko – w zbyt dużych ilościach może zaszkodzić.

O czym należy pamiętać, gdy doświadczasz objawów syndromu Zoom fatigue?

  • Dostosuj częstotliwość spotkań. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, rozważ wprowadzenie maksymalnej liczby wideokonferencje w ciągu dnia (np. nie więcej niż 3 spotkania dziennie), w których możesz uczestniczyć.
  • Zarezerwuj czas na odpoczynek. Nie spędzaj całych dni przed komputerem, a po spotkaniach rób sobie przerwy. Jeśli masz taką możliwość, wyjdź na krótki spacer. Pomocne będzie również kilkuminutowe spoglądanie przez okno.
  • Wprowadź do swojego życia aktywność fizyczną, która będzie zbawienna dla obciążonego ciała i kręgosłupa. Nawet w trakcie pracy możesz się porozciągać czy zrobić kilka innych lekkich ćwiczeń.
  • Rozważ wprowadzenie dnia bez korzystnia z komputera i Internetu. Możesz wykorzystać go na aktywności offline. To pomoże Ci się zregenerować.

Zoom fatigue w pracy zdalnej jest coraz powszechniejszym zjawiskiem, a badania nad nim wciąż trwają. Choć wykonywanie obowiązków z domu wydaje się idealną opcją, pamiętaj, by się w tym nie zatracić. Jeśli poczujesz, że znużenie dopada także Ciebie, skorzystaj z powyższych rad. Twoje dobre samopoczucie jest bowiem kluczowe dla efektywności i satysfakcji z pracy.

Podsumowanie

  • Zoom fatigue to syndrom znużenia wideokonferencjami, które po wybuchu pandemii stały się bardzo popularne.
  • Przyczynami Zoom fatigue są między innymi: brak możliwości poruszania się podczas rozmowy, długie wpatrywanie się w innych oraz własne odbicie.
  • Pomocny przy zwalczeniu znużenia spotkaniami wideo jest na przykład detoks od Internetu. Czasami wystarczy jeden wolny dzień, by poczuć się lepiej.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Justyna Szymczyk-Mielniczyn

Korektorka, redaktorka i copywriterka. Z radością pomaga ludziom, którzy nie mogą znaleźć słów. Sama najchętniej pisze między innymi o poprawności językowej, organizacji pracy i polskiej kulturze. Zawsze ma pod ręką dobry słownik i bullet journal. Fanka prof. Jana Miodka. Prywatnie bardzo dużo czyta, słucha Michała Bajora i zachwyca się drobiazgami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

22.10.2024 Korekta & Redakcja
21.10.2024 Porady & Ciekawostki
18.10.2024 Korekta & Redakcja
17.10.2024 Porady & Ciekawostki
16.10.2024 Content Marketing
15.10.2024 Korekta & Redakcja
14.10.2024 Korekta & Redakcja
11.10.2024 Pozycjonowanie
10.10.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu