Meta description i meta title – czym są i jak je tworzyć?

Spis Treści:

Meta description i meta title to dwa opisy, które pojawiają się w wyszukiwarce. Zachęcają do wejścia na stronę, a także pośrednio zwiększają pozycjonowanie. Dlatego dokładnie przyjrzymy się, jak tworzyć meta description i meta title, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Meta description – tekst, który przyciąga

Niezależnie czy optymalizujemy podstronę, stronę główną, czy artykuł – możemy zmodyfikować meta-opis, który pojawia się w wyszukiwarce. Ma on jeden podstawowy cel, jakim jest nakłonienie użytkowników do wizyty na stronie.

Dłuższy opis wyświetlany w wynikach organicznych to meta-description.

Minęła dekada, odkąd zawartość fraz kluczowych w meta-description formalnie nie wpływa na pozycjonowanie. Jednakże atrakcyjny tekst poprawia współczynnik klikalności (CTR), co już istotnie przekłada się na większy ruch organiczny.

Limit długości dla meta description wynosi +/-156 znaków.

Jeśli przekroczymy tę ilość, Google automatycznie utnie tekst wstawiając na końcu wielokropek. Niektóre wtyczki, takie jak YoastSEO, automatycznie narzucają górny limit widoczności.

Co cechuje skuteczny meta description?

  1. Atrakcyjność – przedstaw wyraźnie użytkownikom, co zyskają, kiedy odwiedzą stronę. W zależności od przypadku odpowiedz na pytanie, czego się dowiedzą, co poznają, z czego skorzystają itp.
  2. Bezpośredniość – opis musi zwracać się do odbiorcy, czyli twórz treść wyłącznie za pomocą 2 osoby liczby pojedynczej! Wiele osób popełnia błąd nadając tekstowi zbyt duży charakter informatywny. To tylko 156 znaków, więc musisz w maksymalnym stopniu zachęcić użytkowników do wejścia na stronę. Wszelkie merytoryczne treści i trudne sformułowania mają swoje miejsce w artykule lub podstronie.
  3. CTA (Call To Action) – by zwiększyć skuteczność konwersji, wezwij odbiorców do działania. Sformułowania takie jak „wejdź!”, „dowiedz się!”, „sprawdź!” poddane suchej analizie brzmią trywialnie, ale w odpowiednim kontekście naprawdę przyciągają użytkowników.

Co więcej, niektórzy sugerują, by w meta description umieszczać słowa kluczowe. Jest to jak najbardziej słuszne podejście, gdyż taki zabieg automatycznie poprawia rzetelność i klarowność tekstu. Jeśli Twoją frazą jest „obuwie męskie”, naturalną cechą dobrego opisu jest to, że będzie zawierać w sobie wyrażenie „obuwie męskie”

Meta title – solidny tytuł to podstawa

O ile opis przyciąga odbiorców, tytuł jasno informuje, czego dotyczy artykuł czy podstrona. Wynika to z faktu, że meta-title mieści +-75 znaków, a więc nie dysponujemy zbyt dużym polem do manewru. Jest to długość wystarczająca, by zmieścić tytuł tekstu z krótkim CTA, takim jak „Sprawdź!”, „Zobacz!” lub ogólną nazwą strony.

meta-tekst

Meta-title jest tytułem, który pojawia się w wynikach wyszukiwania.

Z tego względu mamy zwykle dwie opcje do wyboru: tytuł + CTA lub tytuł + separator + tytuł strony. Preferujemy pierwszą opcję, gdyż nazwa strony jest widoczna w linku.

Meta title zawiera zwykle frazę kluczową, gdyż jest ona naturalnym elementem tytułu. Niektóre źródła sugerują, by każde słowo zaczynać z dużej litery w celu zdobycia większej uwagi użytkownika. Jest to rzadka praktyka, więc może być wciąż skuteczna, żeby wybić się pośród konkurencji.

Meta-teksty - FAQ

Odpowiadamy na najczęstsze zagwozdki związane z meta-title oraz meta-description.

Czym są meta-teksty?

Są to treści wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Meta-title jest górnym tytułem, a meta-description dolnym opisem.

Jaką długość mają meta-teksty?

Limit długości dla meta-tytułu wynosi ~75 znaków, a dla meta-opisu ~156 znaków. Ostateczny wynik zależy od szerokości użytych liter (na przykład litera „R” zajmuje więcej miejsca od „I”).

Co zrobić z uciętymi meta-tekstami?

Google sam ocenia, czy wykorzystać znacznik meta, czy też wyświetlić fragment treści, który będzie adekwatny do zapytania użytkownika. Z tego względu meta-title i meta-description nie zawsze będą się wyświetlać – nawet wtedy, gdy zostaną wzorowo uzupełnione. Jest to powszechny zabieg, dlatego nie powinien być powodem do zmartwień. Zautomatyzowana ocena algorytmów sprawia, że nie mamy większego pola manewru od tego, by po prostu uzupełnić meta-teksty.

Czy meta-treści wpływają na SEO?

Oficjalnie meta-teksty nie przyczyniają się do zwiększenia wyników SEO. Jednakże pamiętajmy, że służą one do zachęcania odbiorców, by weszli na stronę. Z kolei wyższy współczynnik odwiedzin skutkuje zwiększonym ruchem organicznym.

Czy warto uzupełniać meta-title i meta-description?

Nie jest to obowiązkowe, gdyż w przypadku pustego pola wyszukiwarka sama „zapożyczy” odpowiedni fragment tekstu. Warto jednak realizować tę czynność, aby samemu opracować najbardziej zachęcające teksty, które skłonią odbiorców do odwiedzin strony.

Podsumowanie

  1. Meta description i meta title to opis oraz tytuł wyświetlany w wyszukiwarkach.
  2. Przykuwają uwagę, zachęcając odbiorców do odwiedzenia strony.
  3. Choć od dłuższego czasu nie są istotnym czynnikiem rankingowym, poprawiają CTR, co przekłada się pośrednio na pozycjonowanie.
  4. Meta title i meta description to teksty, które tworzy się wyłącznie dla użytkowników. Z tego względu należy zadbać o to, by były przejrzyste i atrakcyjne.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Doświadczony copywriter zgłębiający tajniki marketingu oraz pozycjonowania. W swoich artykułach nawiązuje do współczesnych osiągnięć psychologii oraz filozofii języka, tworząc przekrojowe treści. Jako członek zespołu Content Writer dba o rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które zwiększają jakość wykonywanej pracy. Prywatnie czyta dużo książek, uczy się nowych języków oraz komponuje utwory na pianinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

04.02.2023 Content Marketing
03.02.2023 Porady & Ciekawostki
02.02.2023 Korekta & Redakcja
01.02.2023 Prawo & Finanse
31.01.2023 Korekta & Redakcja
30.01.2023 Porady & Ciekawostki
28.01.2023 Content Marketing
27.01.2023 Porady & Ciekawostki
26.01.2023 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu