Jak wybrać nazwę bloga? 5 zasad, o których warto pamiętać

Spis Treści:

Chcesz założyć bloga i wiesz, o czym będzie? Świetnie! Od realizacji planu dzieli Cię już tylko kilka kroków. Jednak ten pierwszy i pozornie łatwy może Ci zająć najwięcej czasu. Właściwa strona tytułowa, znak towarowy czy marka może mieć ogromny wpływ na sukces przedsięwzięcia, a nad wykreowaniem odpowiedniego hasła pracuje często sztab ludzi. Dowiedz się, jak wymyślić nazwę bloga, która zostanie zauważona!

Jaka powinna być dobra nazwa bloga?

Nazwa bloga powinna przykuwać uwagę, dać się łatwo zapamiętać i mieć związek z zawartością strony.

Jednak czy taka wiedza Ci wystarczy? Według nas to zdecydowanie za mało, żeby realnie zwiększyć szansę na stworzenie wizytówki, która będzie Twoją przepustką do sukcesu.

Jak nazwać bloga — czym należy się kierować?

Jeśli chcesz samodzielnie znaleźć najlepszą nazwę dla bloga, poniżej znajdziesz 5 zasad, które mogą Ci to ułatwić.

Odpowiednia długość

Po pierwsze, długie nazwy nie zapadają w pamięć i jeśli użyjesz zbyt wielu słów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą mieszały się odbiorcom. Jest ryzyko, że regularnie będą mylić szyk poszczególnych wyrazów i w rezultacie mało osób będzie wiedziało, jak właściwie nazywa się Twój blog. Po drugie, internauci z uwagą czytają tylko 3 pierwsze słowa, więc im ich mniej, tym łatwiej o zapamiętanie.

Spróbuj ograniczyć się do 15 znaków. Oczywiście, jeśli chcesz użyć swojego imienia i nazwiska, a nazywasz się np. Wierzchosława (to najdłuższe żeńskie imię w Polsce) Achmistrowicz-Wachmistrowicz (najdłuższe nazwisko), to nie będzie to możliwe, ale jest duża szansa, że i tak zyskasz popularność ?.

Powiązanie z tematyką lub Twoją osobą

Mogą to być luźne powiązania, które krótko wyjaśnisz w meta description, ale postaraj się znaleźć ciekawą nazwę bloga, która będzie łączyła się z jego zawartością, a przede wszystkim nie będzie wprowadzała nikogo w błąd. „Kuchenna awangarda” będzie lepszą nazwą bloga kulinarnego niż fotograficznego, nawet jeśli zajmujesz się robieniem zdjęć oryginalnie urządzonych kuchni.

Oryginalność

Ten punkt zawiera właściwie dwie wskazówki, ponieważ oryginalna nazwa bloga to coś więcej niż „nietuzinkowa” i „pomysłowa”. To również taka, którą wymyślasz samodzielnie, nie powielając niczyich pomysłów. To nie tylko kwestia tego, czy Twoi czytelnicy odkryją prawdę (że całość lub część jest kopią bądź tłumaczeniem), lecz przede wszystkim tego, że w przypadku wykorzystania zastrzeżonej nazwy zwyczajnie złamiesz prawo. Jeśli masz wątpliwości, możesz to sprawdzić w Urzędzie Patentowym.

Jeśli polska nazwa, to bez polskich znaków

Jeśli zamierzasz pisać w języku polskim, możesz wymyślić nazwę bloga składającą się z polskich słów, ale nie jest to konieczne. Często zapożyczenia, szczególnie te, które na stałe weszły do naszego języka (np. bestseller), sprawdzają się równie dobrze!

Jeżeli jednak decydujesz się na polską nazwę, pamiętaj, że użycie słów, które zawierają polskie znaki, nieco komplikuje sprawy związane z adresem URL – oczywiście, jeśli nazwa domeny ma być „wizytówką” strony. Wyobraź sobie nazwę bloga fotograficznego „Żółte żołędzie”, jego adres www.zoltezoledzie.pl, i spróbuj wymówić go na głos (np. chcąc komuś podać namiary na swoją stronę). Właśnie dlatego lepiej unikać polskich znaków.

Słowa kluczowe (ale tylko wtedy, gdy brzmią naturalnie)

Wstawienie frazy kluczowej w nazwie bloga to niezły ruch pod kątem SEO.

Musisz jednak uważać, ponieważ jeśli okaże się, że całość brzmi sztucznie i jest niewygodna w użyciu, możesz więcej stracić niż zyskać. Zastanów się więc, czy warto. Oczywiście może też się zdarzyć, że słowa kluczowe idealnie zgrają się z nazwą, wtedy nie ma się nad czym zastanawiać. Dzięki takiemu zabiegowi już na starcie dostajesz punkty poprawiające Twoją widoczność w wyszukiwarkach.

Jak wymyślić nazwę bloga?

Wiesz już, co wziąć pod uwagę i czego unikać, ale ciągle nie wiesz, jak wymyślić nazwę swojego bloga? Jest kilka metod poradzenia sobie z tą sytuacją.

  1. Wypisz sobie jak najwięcej słów związanych z tematyką Twojego bloga, a do poszczególnych z nich dodaj wyrazy bliskoznaczne. Możesz korzystać ze słownika synonimów czy wyszukiwarki rymów. Mogą to być nawet naprawdę absurdalne skojarzenia, cytaty itp.
    Jeśli udało Ci się stworzyć konkretną listę, możesz wyobrazić sobie swoich przyszłych czytelników (grupę docelową) i spróbować pozbyć się z niej wyrazów, które do nich nie pasują. Te, które pozostały, mogą stanowić Twoją bazę. Przyglądaj się tym słowom, wypowiadaj na głos i wykreślaj te, które z jakichś powodów Ci nie odpowiadają. Możesz też dopisywać nowe, które przychodzą Ci do głowy lub które usłyszysz. Dopisuj przymiotniki do rzeczowników i odwrotnie.
    Powtarzaj słowa, twórz zdania, zbitki, może uda Ci się znaleźć takie, które będą idealną nazwą Twojego bloga.
  2. Sprawdź wybrane nazwy. Jeśli któreś słowo szczególnie Ci się podoba, konieczny jest pogłębiony research – czy nazwa nie kojarzy się źle? Czy nie przypomina słowa, które może być przekręcane, by Cię ośmieszyć? A może jest związane z jakimś skandalem? W dzisiejszych czasach naprawdę o to nietrudno. Dlatego wpisz różne kombinacje wybranej nazwy w wyszukiwarkę i przejrzyj wyniki wyszukiwania.
  3. Poszukaj inspiracji. Inspirować może Cię tak naprawdę wszystko. Zwracaj uwagę na nazwy stron, z których korzystasz. Zakreślaj ciekawe zdania w książkach (np. ulubione cytaty, fragmenty, modyfikacje tytułów itp.), przyglądaj się metaforom w piosenkach. Dobrze jest także sięgnąć po słowniki, na przykład frazeologiczny. Język pozwala na zabawy słowne, które przyciągają i zachwycają.
  4. Jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie samodzielnie, możesz skorzystać ze specjalnych generatorów, np. Business Name Generator. Po wpisaniu słowa kluczowego związanego z tematyką bloga, otrzymasz propozycje nazw. Nie musisz z nich korzystać, ale warto na nie zajrzeć, by się zainspirować.
  5. Postaw na swoje imię i nazwisko. Jeżeli zależy Ci na budowaniu marki osobistej, od razu nazwij stronę swoim imieniem i nazwiskiem. To pomocne także w sytuacji, kiedy zmieni się kierunek Twoich działań.
  6. Upewnij się, że domena jest wolna. Kiedy już wybierzesz idealną frazę, musisz sprawdzić, czy nie będzie problemu z zarejestrowaniem strony internetowej. Czasami adres jest już zajęty, a to może sprawić, że potrzebna będzie modyfikacja lub zupełnie nowa nazwa.

Pamiętaj, żeby nie robić niczego pochopnie. Jeśli nawet już wybierzesz nazwę bloga, odczekaj parę dni i jeszcze raz się zastanów, czy to właśnie ta, o którą Ci chodziło. Załóż stronę i nadaj jej nazwę dopiero wtedy, gdy będziesz mieć pewność.

Podsumowanie

  • Dobra nazwa bloga może mieć istotne znaczenie dla jego promocji.
  • Wybranie idealnej może być trudnym i żmudnym zajęciem. W razie wątpliwości warto poczekać, szukać inspiracji albo skorzystać z gotowych nazw lub generatorów.
  • Przed wymyśleniem nazwy bloga warto zapoznać się z 5 najważniejszymi zasadami.
  • Decyzja dotycząca nazwy witryny jest wiążąca, dlatego należy zachować rozwagę i wstrzymać się, aż do zyskania całkowitej pewności, że wybrana domena jest tą właściwą.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 0

Izabela Tymińska

Iza z zawodu jest zootechnikiem. Odkąd pamięta, fascynowała ją tematyka zdrowotna, dlatego zajmuje się przede wszystkim copywritingiem medycznym. Ukończyła kurs Dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz Pozycjonowania + SEO dla WordPressa. W wolnym czasie pisze książkę i lubi bawić się słowami. Interesuje się zdrowym stylem życia, zielarstwem i fitoterapią. W poszukiwaniu równowagi medytuje i uprawia jogę.

Komentarze

Malgorzata26.03.2024 12:12

Bardzo przydatne i przejrzyste informacje. Połączenie tylu pasji i zawodów jak widać dało pozytywny efekt przekazu

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

26.07.2024 Porady & Ciekawostki
25.07.2024 E-commerce
24.07.2024 Marketing
23.07.2024 Marketing
22.07.2024 Copywriting
22.07.2024 Porady & Ciekawostki
19.07.2024 Korekta & Redakcja
18.07.2024 Marketing
17.07.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu