Jak napisać podsumowanie tekstu? 8 ważnych zasad

Spis Treści:

Zakończenie artykułu, podobnie jak rozpoczęcie, odgrywa ważną rolę w budowie całego tekstu. To od niego w dużej mierze zależy lepsze zrozumienie przekazu oraz wyciąganie wniosków przez czytelnika. Jak napisać trafne podsumowanie tekstu i co powinno się w nim znaleźć? Wyjaśniamy!

Co to jest podsumowanie tekstu?

Podsumowanie tekstu to końcowy fragment mający na celu wyjaśnić intencje autora i przedstawić najważniejsze wnioski wynikające z treści.

Podsumowanie zwykle składa się z:

  • ujętej na początku tezy,
  • kluczowych informacji dotyczących tematu,
  • morału lub ogólnej opinii o całej idei.

Opisuje w kilku zdaniach myśl przewodnią zawartą w artykule, pokazując ją z nieco innej perspektywy. Poza tym podkreśla wagę podanych argumentów. To świetny sposób, aby zamknąć omawiany temat i połączyć treść w jedną, spójną całość.

Chociaż trafne podsumowanie tekstu nie zawsze jest łatwe do napisania, to z pewnością warto poświęcić na nie czas. Dzięki temu odbiorcy lepiej zrozumieją i zapamiętają ogólne przesłanie.

Rodzaje podsumowań w artykułach

Wyróżniamy cztery sprawdzone typy zakończeń, które pomogą czytelnikom utrwalić najważniejsze informacje. Zastosowanie podsumowania korzystnie wpłynie na wartość merytoryczną tekstu; może także przyczynić się do lepszej oceny strony przez roboty wyszukiwarki Google.

Ogólne podsumowanie

To jedno z najczęściej wykorzystywanych typów zakończeń. Zwykle przedstawia w skrócie, czego dotyczy treść, a przy tym przedstawia kluczowe wnioski zawarte w tekście.

Doskonale sprawdzi się przy artykułach naukowych, rozprawkach i wszelkiego rodzaju tekstach przekazujących wiedzę w określonym temacie. Taka końcówka artykułu powinna nawiązywać do wstępu, a przy tym zawierać odpowiednio sparafrazowaną tezę.

Przykład:

Podsumowując, zbyt duża dokładność często powoduje utrudnienia w ukończeniu zadania. Z tego względu warto czasami odrobinę odpuścić i zastanowić się, czy poszczególne działania znacząco wpłyną na jakość pracy. W ten sposób zaoszczędzisz czas i łatwiej zmotywujesz się do kolejnych aktywności.

Puenta wynikająca z tekstu

To bardzo doceniany przez czytelników rodzaj zakończenia. Często można go znaleźć w felietonach, referatach i tekstach humorystycznych. W tym przypadku również warto umieścić odwołanie do początku.

Celem nie jest jednak powtórzenie zawartych w nim informacji, a sformułowanie ciekawej lub zabawnej refleksji nawiązującej do tematu. Poza tym autorzy chętnie stosują aforyzmy, różnego rodzaju cytaty i wypowiedzi ekspertów.

Przykład:

W niektórych przypadkach zbyt duża dokładność może spowodować odwrotny skutek do zamierzonego – zamiast poprawić działania, znacznie je opóźni. Warto w tym miejscu przytoczyć cytat z książki „Wielka Magia” Gilberta E.: „Perfekcjonizm przeszkadza ludziom w ukończeniu dzieł – ale, co jeszcze gorsze, często powstrzymuje ich przed rozpoczęciem pracy”.

Bezpośredni zwrot do czytelnika

Zakończenie z bezpośrednim zwrotem do czytelnika to świetne rozwiązanie stosowane przy tekstach mających za zadanie budować relacje z odbiorcami.

Zazwyczaj dotyczy artykułów blogowych i innych materiałów content marketingowych, takich jak newsletter czy e-book. Zawiera podziękowania, prośbę o podjęcie konkretnego działania lub pytanie, które zachęci do dyskusji w komentarzach.

Przykład:

Jeśli chcesz zwiększyć skuteczność swoich starań, a przy tym zaoszczędzić czas, sprawdź, ile czasu poświęcasz na poszczególne działania. Być może okaże się, że jesteś zbyt dokładny i w rzeczywistości jakość pracy wcale nie spadnie z powodu rezygnacji z części podejmowanych czynności.

Zakończenie otwarte

Jest jedyną formą zakończenia, która łamie wszelkie zasady. Idealnie pasuje do artykułów melancholijnych i refleksyjnych. Ma na celu skłonić czytelnika do przemyśleń i kształtowania własnej opinii. Z tego powodu nie zawiera żadnego podsumowania czy morału i pozostawia temat otwarty.

Przykład:

Czy perfekcjonizm pomaga w codziennej pracy, czy też jest formą pułapki, która zabiera czas i odbiera motywację? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Jak napisać trafne podsumowanie tekstu?

Pisanie podsumowania czasami może wydawać się trudne, szczególnie w przypadku publikacji naukowych. W pierwszej kolejności warto pomyśleć nad formą planowanego artykułu, uwzględniając to, czego ma dotyczyć i kto jest jego odbiorcą. W ten sposób dużo łatwiej będzie dopasować odpowiednie zakończenie. Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek:

Opatrz zakończenie odpowiednim nagłówkiem

Przed napisaniem zakończenia umieść nagłówek H2 „Wniosek” lub „Podsumowanie”.  Dzięki temu kluczowe informacje zostaną wyróżnione, co ułatwi czytelnikowi zapamiętanie artykułu.

Postaw na krótkie, ale treściwe zakończenie

Podsumowanie ujmij w kilku zdaniach, poruszając najważniejsze kwestie. Najlepiej pomiń nowe informacje, ponieważ ten fragment ma ściśle nawiązywać do pozostałej części tekstu.

Stosuj pytania pomocnicze

Docierając do końca treści, zadaj sobie w głowie pytania takie jak „Co z tego wynika?” lub „Dlaczego to ma znaczenie?”. W ten sposób łatwo wyciągniesz wnioski z przedstawionych wcześniej faktów.

Powtórz tezę zawartą w artykule

Podsumowując artykuł, powtórz tezę zapisaną we wstępie. Pamiętaj przy tym, aby użyć innych słów niż wcześniej. Takie zdanie z pewnością podkreśli wartość podanych argumentów.

Bądź naturalny w tym, co robisz

Pisanie zakończenia to świetna szansa, aby nawiązać relację z czytelnikiem. W głównej mierze dotyczy to trudnych i bardzo szczegółowych artykułów poradnikowych. Umieszczając w treści osobistą anegdotę dotyczącą omawianego problemu, pokażesz, że znasz go z własnego doświadczenia.

Wskaż cenne wskazówki dotyczące dalszego postępowania

Zamiast klasycznego podsumowania dobrym rozwiązaniem może być przekazanie gotowych instrukcji. W ten sposób uświadomisz swoim odbiorcom, co mają zrobić krok po kroku, aby rozwiązać dany problem.

Zadaj pytanie, aby rozpocząć dyskusję

Na końcu artykułu umieść pytanie, które pobudzi czytelników do wyrobienia własnej opinii lub zachęci do dalszej dyskusji. Takie działanie świetnie sprawdzi się, aby uzyskać większą ilość komentarzy.

Stosuj wypunktowania

Jeśli chcesz w prosty i czytelny sposób przekazać najważniejsze informacje wynikające z tekstu, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wypunktowania. Dzięki temu uporządkujesz zakończenie artykułu i sprawisz, że będzie łatwiejsze do zapamiętania.

Podsumowanie

  • Podsumowanie artykułu ma na celu przedstawić zamysł autora i wnioski wyciągnięte z tekstu, a także podkreślić wagę podanych argumentów.
  • Najczęściej stosowane formy zakończeń to: ogólne podsumowanie, puenta, bezpośredni zwrot do czytelnika i otwarte zakończenie.
  • Każda z wymienionych form pasuje do innego rodzaju artykułu.
  • Chcąc napisać trafne podsumowanie tekstu, warto zawrzeć je w kilku treściwych zdaniach, umieścić przed nim odpowiedni nagłówek, a także zastosować wypunktowania.
  • Dobrym rozwiązaniem jest powtórzenie postawionej wcześniej tezy, przekazanie gotowych instrukcji odnośnie do rozwiązania omawianego problemu czy też zadanie pytania odbiorcom w celu wywołania dyskusji.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.3

Patrycja Hampelska

Pasjonuje się pisaniem od najmłodszych lat. Już w dzieciństwie prowadziła papierowe pamiętniki i internetowe blogi, a także tworzyła własne wiersze. Dziś zdobywa doświadczenie jako redaktor SEO i copywriter. W codziennej pracy ceni sobie możliwość zgłębiania wiedzy na wiele różnych tematów, również wykraczających poza jej kręgi zainteresowań. Poza marketingiem internetowym fascynuje ją również moda i uroda, zdrowe odżywianie, psychologia, podróże i muzyka elektroniczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

21.11.2024 Porady & Ciekawostki
20.11.2024 Porady & Ciekawostki
19.11.2024 Copywriting
18.11.2024 Pozycjonowanie
15.11.2024 Porady & Ciekawostki
14.11.2024 Korekta & Redakcja
13.11.2024 Marketing
12.11.2024 Marketing
11.11.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu