Pisanie artykułów naukowych – jak zrobić to dobrze?

Spis Treści:

Nie ulega wątpliwości, że nauka posuwa się do przodu – z każdym rokiem wzrasta liczba publikacji naukowych, które poszerzają wiedzę i światopogląd ludzi. Ale jak napisać dobry artykuł naukowy, aby odbił się szerokim echem w środowisku akademickim? O tym w dzisiejszym artykule!

Pisanie prac naukowych – na czym polega?

Możliwie jak najbardziej obiektywne przedstawienie tematu, formalny język, wzorowanie się na innych publikacjach – owe czynniki dobitnie świadczą o tym, że pisanie naukowych artykułów jest rzemiosłem, a nie sztuką.

Z tego względu warto się solidnie przygotować przed rozpoczęciem prac:

 • Temat – nawiązujący do istoty oraz celu artykułu, a także tematyki czasopisma. Z jednej strony musi być informatywny, z drugiej – stanowi idealne miejsce dla marketingowego smaczku wzbudzającego zainteresowanie (tak, naukowe „celebryctwo” istnieje).
 • Treść – tutaj w zasadzie tkwi cała esencja naukowej pracy, której nie sposób wyrazić w kilku wytycznych. Niemniej należy wyeliminować wszelkie nieścisłości, wyjaśnić specjalistyczne terminy, argumentować przejrzyście i – najlepiej – z nowego ujęcia, gdyż taki jest właśnie cel „odkrywczych” prac.
 • Bibliografia – niezmiernie ważnym elementem jest przedstawienie innych prac, na których opiera się publikacja. Badań o wynalazkach typu „eureka” już nie ma, natomiast wszelkie nowe odkrycia bazują na sumie poprzednich, które stały się przyczynkiem wymagającym semantycznego powiązania oraz analizy. Wie o tym każdy, natomiast cała trudność nie polega na tym „czy”, ale „kogo” cytować.

Tyle w teorii, zatem czas na bardziej praktyczną część.

Budowa artykułu naukowego

Nie ma jednego arbitralnego schematu prac naukowych, natomiast najczęściej stosuje się podstawową strukturę IMRAD, która składa się z:

 • Wprowadzenia (Introduction) – dlaczego powstała praca, w jakim celu, na jakim zbiorze wiedzy bazujesz?
 • Materiały i metody (Materials & Methods) – jak zostało przeprowadzone badania, w jaki sposób?
 • Rezultaty (Results) – co zostało uzyskane, jakie są wyniki pracy?
 • I (And) – dodatkowa literka, aby zgrabniej wypowiedzieć skrót 🙂
 • Dyskusja (Discussion) – jakie są implikacje nowego ujęcia, co z tego wynika?

Oczywiście można dodać kolejne elementy przy pisaniu prac naukowych, natomiast powyższe są fundamentem, na którym opiera się budowa treści.

O czym jeszcze należy pamiętać? Przejrzysta budowa artykułu jest musem, natomiast o końcowym sukcesie decyduje:

 • Istotny wkład w teorię
 • Należyte rozwinięcie zagadnienia
 • Zrozumiałość (definiowane jako komunikacyjna prostota oraz przedstawienie konkretnych wniosków, odkryć i zalet płynących z pracy)

Widzimy więc, że akademickie prace maja wiele wspólnego z marketingowymi artykułami blogowymi pod SEO. A mianowicie – nie ma dróg na skróty i ważna jest zarówno forma, jak i esencja (wymagająca merytorycznego, unikalnego wkładu).

Pisanie dobrych artykułów naukowych

Jeśli chciałbyś zamówić artykuły eksperckie dla swojej firmy, które będą dorównywać jakością pracom naukowym – napisz do nas!

Nasza agencja content marketingu zajmuje się wymagającymi treściami, które kreują zaufanie wśród klientów, budują pozycjonowanie oraz nasilają sprzedaż.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Doświadczony copywriter zgłębiający tajniki marketingu oraz pozycjonowania. W swoich artykułach nawiązuje do współczesnych osiągnięć psychologii oraz filozofii języka, tworząc przekrojowe treści. Jako członek zespołu Content Writer dba o rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które zwiększają jakość wykonywanej pracy. Prywatnie czyta dużo książek, uczy się nowych języków oraz komponuje utwory na pianinie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Baza Wiedzy

Ostatnio na blogu

23.07.2021 E-commerce
23.07.2021 Content Marketing
22.07.2021 E-commerce
21.07.2021 Pozycjonowanie
20.07.2021 Marketing
20.07.2021 Pozycjonowanie
19.07.2021 Copywriting
19.07.2021 Content Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Zamów treści

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy