Teksty informacyjne – czym są i jak je napisać?
Teksty informacyjne są nieodłącznym elementem mediów. Czytasz je bowiem na co dzień – w prasie, telewizji, książkach, Internecie. W dzisiejszym świecie szybkiego przepływu informacji ważne jest, aby teksty te były zrozumiałe i przystępne dla każdego odbiorcy. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym charakteryzuje się tekst informacyjny oraz w jaki sposób go napisać.
Czym jest tekst informacyjny?
Teksty informacyjne mają na celu przekazanie czytelnikowi konkretnych, klarownych i zrozumiałych informacji.
Powszechnie spotykane są w podręcznikach, ulotkach, broszurach, raportach, mediach, ogłoszeniach prasowych, artykułach i wielu innych miejscach, gdzie przekazywane są fakty, wydarzenia bądź dane. Wyróżniają się charakterystycznymi cechami, takimi jak:
- obiektywność – przekazywane są w nich fakty; nie odkrywa się w nich emocji i opinii autora;
- rzetelność źródeł– prawdziwe informacje niewprowadzające odbiorcy w dezorientację lub błąd;
- napisane są w sposób prosty, zrozumiały dla każdego czytelnika;
- zawierają krótkie, zwięzłe komunikaty, dostarczające kompletne informacje.
Rodzaje tekstów informacyjnych
Wśród tekstów informacyjnych wyróżnia się ich dwa najczęściej spotykane rodzaje: naukowe i dziennikarskie.
Pierwsze z nich stosowane są, aby przekazać np. wyniki badań, analiz, drugie natomiast – by opisać fakty o charakterze globalnym, regionalnym lub lokalnym.
Występują w formie tekstów, takich jak:
- wiadomości – relacjonujące aktualne lub przyszłe wydarzenia dotyczące różnych dziedzin, np. polityki, sportu, nauki. Ich celem jest informowanie o tym, co się dzieje na świecie lub w lokalnej społeczności;
- artykuły – omawiające dany temat lub problem w szczegółowy sposób. Mają przekazać konkretną wiedzę lub rozwiązania problemu;
- reportaże – opisujące autentyczne zjawiska bądź sytuacje. Ich celem jest pokazanie tematu z bliska i wzbudzenie nim zainteresowania. Reportaże umieszczane są zazwyczaj w czasopismach, gazetach, książkach.
Gdzie najczęściej zamieszczane są teksty informacyjne?
Najczęściej na teksty informacyjne natknąć się można w mediach przekazujących aktualne wiadomości lub ogłoszenia.
Wykorzystuje się je również w innych publikacjach, w celu przekazania wiedzy lub informacji na dany temat. Tego typu treści spotkać możemy m.in.:
- w ulotkach;
- w broszurach;
- na opakowaniach produktów;
- w książkach;
- w wiadomościach;
- w opracowaniach badań;
- w podręcznikach;
- w skryptach;
- w formalnej komunikacji – listach, pismach urzędowych, e-mailach;
- w czasopismach.
Struktura treści informacyjnych
Tekst informacyjny powinien być konkretny, krótki, logiczny, spójny i zrozumiały dla jego odbiorców.
W tym celu warto zastosować odpowiednią strukturę treści:
- tytuł – to krótki tekst, który czytelnik widzi jako pierwszy. Fraza powinna ogólnie przedstawić temat omawiany w tekście i zachęcić do zagłębienia się w jego dalszą część. Przykłady: „Nie możesz spać? Poznaj najnowsze badania na temat bezsenności”, „Warszawa miastem 15-minutowym? Ekspert wyjaśnia”;
- wstęp – wprowadzenie czytelnika w poruszany temat i przedstawienie podstawowych informacji. We wstępie przekaż ogólne informacje, które zaciekawią czytelnika i skłonią go do przeczytania całej treści;
- główna treść – w tej części tekstu informacyjnego stosuje się zwykle zasadę odwróconej piramidy. Polega ona na przedstawieniu informacji od najważniejszych do tych mniej istotnych z zastosowaniem odpowiednich nagłówków. W głównej treści zamieszczane mogą być również cytaty oraz badania, które potwierdzają informacje na temat omawianego zagadnienia;
- zakończenie – zawiera podsumowanie przekazanych informacji w sposób obiektywny, opierający się jedynie na faktach i prawdziwych wydarzeniach.
Jak napisać tekst informacyjny?
Umiejętność pisania tekstów informacyjnych pozwala na przekazanie przebiegu wydarzeń lub wiedzy w sposób interesujący i zrozumiały dla czytelnika.
Pamiętaj, aby skupić się na przedstawieniu w nim prawdziwych informacji, które będą zrozumiałe dla różnych grup odbiorców. W jaki sposób zabrać się za napisanie tekstu informacyjnego?
- Określ cel tekstu informacyjnego oraz grupę odbiorców, do których ma trafiać. W zależności od tego, jaki jest główny cel informacji oraz do kogo ma ona trafić, dostosuj język, styl oraz poziom szczegółowości treści. Przekaz trafiający do dzieci w wieku szkolnym powinien być bowiem prosty oraz ciekawy, natomiast skierowany do specjalistów – fachowy i precyzyjny.
- Zbierz wszystkie informacje – skup się przede wszystkim na faktach, liczbach, statystykach, które pozwolą spojrzeć na omawiany temat z różnych perspektyw.
- Pamiętaj o strukturze tekstu – skorzystaj z wyżej wymienionej struktury zawierającej nagłówek, wstęp, główną treść oraz zakończenie.
- Wybierz sprawdzone, aktualne i istotne treści oraz źródła informacji – unikaj wprowadzania czytelnika w błąd, przekazywania niepełnych lub nieprawdziwych informacji. Upewnij się, że wszystkie zdobyte na dany temat informacje ze sobą współgrają i się nie wykluczają.
- Podawaj źródła informacji, które wykorzystane zostały podczas pisania tekstu informacyjnego. Trzymaj się twardych danych, statystyk, badań i sprawdzonych źródeł prasowych. Stosuj cytaty, parafrazę lub odwoływania do konkretnych źródeł.
- Zadbaj o poprawność i styl tekstu – w tekstach informacyjnych unikaj języka potocznego, sloganów lub wyrażania emocji. Zadbaj natomiast o zwięzłość i czytelność tekstu, używając prostych i krótkich zdań. Aby zwiększyć czytelność tekstu, stosuj nagłówki, listy, tabele lub ilustracje.
Podsumowanie
- Teksty informacyjne wykorzystywane są do przekazywania wiedzy, aktualności oraz analizy wydarzeń.
- Nieodzownymi elementami, którymi warto się kierować przy pisaniu treści informacyjnych, jest przystępność, rzetelność oraz obiektywizm.
- Każdy tekst informacyjny powinien zawierać tytuł, wstęp, główną treść oraz zakończenie.
- Pisząc tekst informacyjny, dobieraj informacje, które dostosowane będą do docelowej grupy odbiorców.
- Umiejętność pisania tekstów informacyjnych pozwala na czytelne i klarowne przekazanie faktów, aktualności oraz innych zagadnień.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz