Kim jest ambasador marki i jak może pomóc Twojej firmie?

Spis Treści:

Istnieje wiele sposobów na promocję marki. Jednym z tych najciekawszych jest bez wątpienia nawiązywanie współpracy ze znaną i zaufaną osobą, która reprezentuje firmę i pomaga wypromować ofertę w określonej grupie odbiorców. Mowa tu o ambasadorze marki, czyli twarzy Twojej organizacji, dzięki której możesz zyskać wiele korzyści. Sprawdź, jaka jest rola takiej osoby, dlaczego warto nawiązać z nią współpracę i jak ją wybrać!

Kim jest ambasador marki i jakie są jego zadania?

Ambasador marki to osoba, której zadaniem jest reprezentowanie firmy i promowanie jej oferty wśród nowych odbiorców.

Najczęściej do tego grona zaliczają się celebryci, aktorzy, sportowcy oraz inne znane postacie w danej branży albo świecie mediów społecznościowych. W praktyce ambasador marki – wykorzystując swoją popularność, dobrą opinie w danej grupie odbiorców oraz doświadczenie w zakresie promocji firm – jest w stanie zadbać o dobry wizerunek danej organizacji i przyczynić się do wzrostu zainteresowania ofertą, a co za tym idzie – zwiększenia sprzedaży.

Jak działa ambasador marki? Najczęściej promuje konkretny produkt, testując go na oczach swojej społeczności. Publikuje zdjęcia i filmy w social mediach, organizuje wydarzenia i bierze udział w różnego rodzaju eventach, a także pomaga w realizacji kampanii marketingowych w innych mediach (np. prasie czy telewizji). W dobie internetu działania ambasadora marki zwykle ograniczają się jednak do mediów społecznościowych, ponieważ to właśnie tam czuje się on jak ryba w wodzie i za ich pomocą jest w stanie wywierać wpływ na wiele osób.

Do najważniejszych zadań ambasadora marki zaliczamy:

  • reprezentowanie marki w mediach (głównie w internecie) i promowanie jej produktów lub usług;
  • zamieszczanie treści promujących markę – np. w postaci postów w social mediach i na blogach, recenzji produktów lub usług czy informacji o nowościach w ofercie;
  • budowanie relacji na linii klient-marka oraz kreowanie pozytywnego wizerunku firmy w internecie;
  • uczestniczenie w wydarzeniach branżowych (np. targach czy konferencjach) oraz innych eventach (np. charytatywnych).

Istnieje wiele znanych przykładów ambasadorów marek, którzy kojarzeni są z konkretną firmą, jak Robert Lewandowski (Huawei), Marek Kondrat (ING), Agnieszka Radwańska (Lexus) czy Magda Bereda (L’Oréal Paris).

Czym różni się ambasador marki od influencera?

Przede wszystkim tym, że ambasador nawiązuje stałą współpracę z daną marką (w oparciu o umowę) i posiada konkretne, ustalone z góry zadania. Zwykle jest specjalistą w danej dziedzinie i osobą cenioną, dzięki czemu może wspierać firmę na wielu płaszczyznach i stosować do tego celu różne narzędzia, łącznie z marketingiem szeptanym.

Influencer natomiast najczęściej promuje markę poprzez media społecznościowe, wykorzystując swoje zasięgi. Jego współpraca z daną organizacją nie jest jednak tak restrykcyjna, jak w przypadku ambasadora.

Jakie korzyści daje zatrudnienie ambasadora marki?

Z pomocy ambasadora korzysta coraz więcej firm, ponieważ taka współpraca może przynieść liczne korzyści. Najważniejszą jest oczywiście popularyzacja marki w konkretnej grupie docelowej. Znana osoba, prezentując firmę lub jej ofertę w samych superlatywach, jest w stanie zapewnić marce rozpoznawalność oraz zachęcić wiele osób do skorzystania z jej produktów lub usług. Często taka promocja, oparta na zaufaniu, pozwala stworzyć długoterminowe, silne relacje z nowymi klientami.

To jednak nie wszystko. Inne korzyści, jakie płyną ze współpracy z ambasadorem marki, to:

  • możliwość dotarcia do zupełnie nowego grona odbiorców i tym samym promowanie produktów i usług wśród większej liczby potencjalnych klientów;
  • tworzenie pozytywnego wizerunku marki, co może znacząco skrócić drogę do sukcesu i uzyskania statusu lidera na rynku;
  • zwiększenie sprzedaży produktów i usług, a co za tym idzie – lepsze wyniki finansowe niż wcześniej;
  • większe możliwości związane z promocją nowych produktów lub usług, które nie są jeszcze znane klientom;
  • większe zaangażowanie użytkowników mediów społecznościowych, co przekłada się bezpośrednio na lepszy zasięg marki w sieci.

Podsumowując, ambasador marki może stanowić znakomite uzupełnienie innych działań marketingowych, a nawet stać się ich fundamentem. Kluczem do sukcesu jest jednak wybór odpowiedniej osoby, która pozwoli Twojej firmie zbudować wizerunek wiarygodnej, zaufanej i godnej podjęcia współpracy.

Szukasz ambasadora marki? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Ambasador marki powinien być przede wszystkim osobą znaną, autentyczną, cenioną i zaufaną w grupie docelowej, do której chcesz trafić.

Musi także mieć łatwość w nawiązywaniu relacji i posiadać odpowiednie umiejętności sprzedażowe – zwłaszcza gdy obszarem jego działania są media społecznościowe. Warto przy tym nawiązać współpracę z osobą profesjonalną, która będzie w stanie terminowo publikować materiały różnorodne i wysokiej jakości, a także posiadającą wizerunek spójny z wartościami marki.

Najważniejsze cechy dobrego ambasadora marki to:

  • autentyczność;
  • łatwość nawiązywania relacji;
  • duże umiejętności sprzedażowe;
  • profesjonalizm i zaangażowanie;
  • charyzma i kreatywność;
  • znajomość branży;
  • lojalność;
  • zaufanie u danej grupy docelowej.

Chcąc wybrać odpowiedniego ambasadora marki, powinieneś również wziąć pod uwagę zasięgi, opinie społeczności oraz wcześniejsze dokonania. Jeżeli to możliwe, szukaj kogoś choćby w niewielkim stopniu powiązanego z Twoją branżą – wybór przypadkowej osoby może sprawić, że nie będzie ona wiarygodna w oczach Twoich potencjalnych klientów.

Pamiętaj! Wybór odpowiedniego ambasadora marki, podobnie jak skrupulatne kontrolowanie jego działań, jest niezwykle istotną kwestią. W przeciwnym razie współpraca może rodzić więcej problemów niż korzyści, na czele z brakiem zaangażowania ambasadora, działaniami sprzecznymi z wartościami organizacji czy konfliktem interesów, np. gdy jednocześnie reprezentuje on inne marki.

Jak zostać ambasadorem marki?

Jeżeli chciałbyś zostać ambasadorem marki, powinieneś przede wszystkim rozwijać w sobie cechy, o których wspomnieliśmy wcześniej. Buduj również swoją działalność w mediach społecznościowych – np. na Facebooku lub Instagramie czy w serwisie YouTube. Możesz też prowadzić bloga (lub vloga) tematycznego, w którym będziesz dzielić się specjalistyczną wiedzą.

Rosnące zasięgi, coraz większe grono obserwujących oraz pozycja eksperta w danej dziedzinie sprawią, że któraś z marek w końcu zwróci się do Ciebie z prośbą o współpracę!

Podsumowanie

  • Ambasador marki to osoba, która reprezentuje Twoją firmę i promuje ją w wybranej grupie odbiorców.
  • Ambasadorami marki zostają najczęściej osoby znane i cenione w konkretnym środowisku, które mają wpływ na zachowania swojej społeczności.
  • Dzięki współpracy z ambasadorem marki możesz poprawić wizerunek firmy, wypromować swoją ofertę i zwiększyć przychody ze sprzedaży.
  • Poszukując ambasadora marki, stawiaj na osoby o dobrej opinii i wiarygodne, które mają łatwość w nawiązywaniu relacji.
  • Jeżeli masz problem z wyborem odpowiedniego ambasadora, przeanalizuj zasięgi, opinie na jego temat i wcześniejsze dokonania.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Maciej Wiśniewski

Swoje pierwsze copywriterskie kroki stawiał jeszcze w czasach, kiedy od Google popularniejsza była w naszym kraju wyszukiwarka na Onecie. Obecnie nie potrafi przetrwać tygodnia urlopu bez dostępu do klawiatury i dokumentu tekstowego w Wordzie. Z pisania uczynił swój sposób na życie, a zdobytym doświadczeniem i lekkim piórem wspiera właścicieli firm na ich drodze do sukcesu. Specjalizuje się w treściach z obszarów copywritingu, content marketingu, marketingu, SEO i social mediów. Maniak mocnej kawy, terminowości, dobrej organizacji pracy i pozytywnych relacji z klientem. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, gier i mopsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

21.11.2024 Porady & Ciekawostki
20.11.2024 Porady & Ciekawostki
19.11.2024 Copywriting
18.11.2024 Pozycjonowanie
15.11.2024 Porady & Ciekawostki
14.11.2024 Korekta & Redakcja
13.11.2024 Marketing
12.11.2024 Marketing
11.11.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu