Marketing w małej firmie – 5 strategii, które przybliżą Cię do sukcesu!

Spis Treści:

Mała firma, duży problem? Nic bardziej mylnego! W dobie internetu i ogromnych możliwości związanych z promocją własnego biznesu każdy może konkurować z doświadczonymi graczami na rynku. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni marketing w małej firmie. Od czego należy zacząć i które ze strategii uznawane są za te najskuteczniejsze? Przekonajmy się.

Od czego zacząć tworzenie strategii marketingowej w małej firmie?

Marketing w małej firmie warto zaplanować jeszcze przed pojawieniem się na rynku.

Pozwoli to szybko zbudować solidne fundamenty dobrze prosperującego biznesu, który już na starcie będzie gotowy do rywalizacji z uznanymi markami. Opracowywanie strategii zacznij od 4 istotnych kroków.

Ustalenie celów i wizji

Co chcesz osiągnąć, prowadząc swoją firmę? Jakie są Twoje wartości? W jakim elemencie możesz wyróżnić się na tle konkurencji? I w końcu – co zrobić, by osiągnąć cel w jak najkrótszym czasie? Udzielenie odpowiedzi na te oraz inne pytania to doskonały punkt wyjścia do dalszego planowania. Warto ustalić zarówno cele nadrzędne (np. określone przychody), jak i podrzędne (takie, które pozwolą uzyskiwać zamierzone efekty).

Określenie grupy docelowej

Twoje produkty lub usługi nie są przeznaczone dla każdego, dlatego warto na początku ustalić, komu chcesz prezentować swoją ofertę. Wiek, płeć, status społeczny, zainteresowania, potrzeby – biorąc to wszystko pod uwagę, uda Ci się stworzyć grupę docelową swojej firmy i tym samym zwiększyć szansę na to, że Twoja marka będzie z miesiąca na miesiąc rosła w siłę.

Analiza konkurencji

Chcąc skutecznie rywalizować z innymi firmami reprezentującymi daną branżę, warto dokładniej je poznać. Sprawdź, jak prezentują ofertę, jaki styl komunikacji z klientami preferują i które narzędzia oraz koncepcje marketingowe wykorzystują w swoich działaniach. Taka analiza może być czasochłonna, ale stanie się dla Ciebie źródłem inspiracji oraz pozwoli poznać trendy obowiązujące w Twojej branży.

Wybór koncepcji

Internet oferuje ogromną liczbę narzędzi, dzięki którym możesz przeprowadzić efektywny marketing w małej firmie.

Kluczem do sukcesu jest znalezienie tych najlepszych i opracowanie takiej koncepcji, która pozwoli Ci już na starcie podjąć rękawice z większymi rywalami.

Pamiętaj – im bardziej zaangażujesz się w proces planowania i więcej czasu poświęcisz na analizy, tym bardziej możliwe będzie, by Twoja niewielka firma rozwijała się prężnie i harmonijnie.

Jakie strategie i koncepcje marketingu w małej firmie warto wykorzystać? 5 propozycji

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę w świecie biznesu, czy prowadzisz małą firmę od jakiegoś czasu, możesz skorzystać z 5 sprawdzonych strategii i koncepcji marketingowych. Oto one!

Profesjonalna strona internetowa i konta w mediach społecznościowych

Strona internetowa to wizytówka każdej firmy – bez względu na jej wielkość, branżę czy produkty. Dzięki niej dotrzesz do potencjalnych klientów, zaprezentujesz im swoją ofertę i zachęcisz do kontaktu.

W pierwszej kolejności warto zadbać o wysokiej jakości witrynę, najlepiej poprzez skorzystanie z usług specjalistów w dziedzinie. Jeżeli jednak dysponujesz niewielkim budżetem, możesz stworzyć stronę samodzielnie – dzięki takim systemom zarządzania treścią jak WordPress z zadaniem poradzą sobie nawet niedoświadczone osoby.

Pamiętaj tylko, by Twoja firmowa witryna:

 • była spójna wizualnie i przyciągała wzrok ciekawymi grafikami oraz motywami;
 • była responsywna, a więc dostosowana do urządzeń mobilnych;
 • posiadała wszelkie niezbędne dane kontaktowe w dobrze widocznym miejscu;
 • została uzupełniona o wysokiej jakości treści, zoptymalizowane pod kątem SEO;
 • była prosta w obsłudze, bezpieczna i perfekcyjna pod kątem technicznym.

Oprócz stworzenia strony internetowej firmy zadbaj także o swoją obecność na portalach społecznościowych, takich jak Facebook, LinkedIn, Instagram, a nawet YouTube. Pozwalają one budować zaangażowaną i lojalną społeczność, a także stanowią znakomite narzędzie do pozyskiwania nowych klientów. Na początku warto skupić się na 1-2 portalach, by z czasem przeprowadzić ekspansję na kolejne social media.

Content marketing

Marketing w małych firmach powinien opierać się przede wszystkim na wysokiej jakości treściach, które wyróżnią Cię na tle konkurencji.

Zadbaj więc zarówno o profesjonalne i atrakcyjne opisy produktów/usług na stronie czy posty w mediach społecznościowych, jak i content, który pozwoli Ci budować pozycję eksperta w branży oraz pozyskiwać nowych klientów.

Dobrą praktyką w przypadku małych firm jest założenie specjalistycznego bloga, na którym możesz poruszać okołofirmowe tematy, zapoznawać klientów z tajnikami branży czy szerzej odpowiadać na ich pytania i wątpliwości. Blog to doskonałe narzędzie sprzedażowe, które pozwala lepiej poznać odbiorców, skuteczniej pozycjonować stronę w Google, a także budować pozytywny wizerunek marki.

Doskonałym uzupełnieniem strategii content marketingowej są artykuły sponsorowane, publikowane na zewnętrznych serwisach. Stanowią źródło wartościowych w procesie pozycjonowania strony linków, a także umożliwiają docieranie do szerszego grona potencjalnych klientów.

Pozycjonowanie i reklamy w Google

SEO to dzisiaj najlepszy sposób na skuteczny marketing w małej firmie. Dzięki niemu Twoja firmowa strona znajdzie się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania Google i tym samym stanie się widoczna dla klientów.

Jeżeli chcesz, aby pozycjonowanie było skuteczne:

 • stwórz profil firmy w Google, gdzie podasz najważniejsze informacje i ułatwisz swoim klientom kontakt lub dotarcie do siedziby firmy;
 • zoptymalizuj witrynę pod kątem SEO, dbając nie tylko o content, ale również linki wewnętrzne, meta tagi, prędkość ładowania czy odpowiednie adresy URL;
 • korzystaj z fraz z długiego ogona (long tail), które są mniej konkurencyjne od tych ogólnych i lepiej odpowiadają na zapytania użytkowników wyszukiwarki;
 • skup się na lokalnych odbiorcach – zwłaszcza jeżeli świadczysz usługi w danym mieście lub regionie (możesz wykorzystać do tego celu frazy lokalne, np. „hydraulik Warszawa”).

Doskonałym wsparciem pozycjonowania mogą być reklamy płatne (np. Google Ads), dzięki którym nie musisz czekać wiele tygodni lub miesięcy na efekt. Są one widoczne na samym szczycie wyszukiwarki i mogą znacząco przyczynić się do Twojego sukcesu – np. gdy chcesz zaprezentować ofertę sezonową albo przeprowadzić szybką kampanię marketingową w małej firmie.

E-mail marketing

E-mail marketing w małej firmie to nie tylko szansa na pozyskanie nowych klientów, ale również utrzymanie dobrych relacji z tymi aktualnymi. Wykorzystaj go do witania się z subskrybentami, którzy zapisali się do newslettera, informuj o przyszłych promocjach, oferuj kody rabatowe i wysyłaj prośby o wystawienie opinii. Wszystko to może pomóc w rozwoju Twojego biznesu.

Abu zautomatyzować mailing w firmie, możesz skorzystać z  narzędzi (np. Sender), które umożliwiają tworzenie atrakcyjnych wizualnie wiadomości. Inną opcją jest personalizowanie wiadomości pod kątem konkretnych klientów.

Współpraca z influencerami

W ostatnich latach rozkwitł jeszcze jeden sposób na marketing w małej firmie. Jak z pewnością wiesz, influencerzy, czyli osoby wpływowe w świecie mediów społecznościowych, posiadają duże zasięgi i zaufanie wielu internautów. Dzięki współpracy z nimi możesz w krótkim czasie dotrzeć do ogromnej liczby nowych klientów.

Oczywiście koszt takiej współpracy może być całkiem spory, dlatego na początku warto kontaktować się z mniej znanymi influencerami, którzy posiadają mniejszą, ale zaangażowaną społeczność.

Podsumowanie

 • Aby marketing w małej firmie był skuteczny, powinieneś na początek ustalić swoje cele, określić grupę docelową i przeanalizować konkurencję.
 • Klucze do efektywnej promocji małej firmy to posiadanie atrakcyjnej strony internetowej oraz aktywność w social mediach.
 • Aby zyskać możliwość skutecznej rywalizacji z większymi markami, zadbaj o content marketing – np. poprzez stworzenie profesjonalnego bloga.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Maciej Wiśniewski

Swoje pierwsze copywriterskie kroki stawiał jeszcze w czasach, kiedy od Google popularniejsza była w naszym kraju wyszukiwarka na Onecie. Obecnie nie potrafi przetrwać tygodnia urlopu bez dostępu do klawiatury i dokumentu tekstowego w Wordzie. Z pisania uczynił swój sposób na życie, a zdobytym doświadczeniem i lekkim piórem wspiera właścicieli firm na ich drodze do sukcesu. Maniak mocnej kawy, terminowości, dobrej organizacji pracy i pozytywnych relacji z klientem. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, gier i mopsów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

12.07.2024 Korekta & Redakcja
11.07.2024 Marketing
10.07.2024 Porady & Ciekawostki
09.07.2024 Pozycjonowanie
08.07.2024 Korekta & Redakcja Porady & Ciekawostki
05.07.2024 E-commerce
04.07.2024 Marketing
03.07.2024 Korekta & Redakcja
02.07.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu