Event marketing – sposób na budowanie wizerunku marki?

Spis Treści:

Event marketing stał się w ostatnich latach jednym z powszechnie stosowanych sposobów na realizowanie założonych celów biznesowych. Firmy korzystają z niego, aby docierać do nowych grup odbiorców, promować markę i odpowiednio ją komunikować. Na czym jednak marketing eventowy tak naprawdę polega i jak dowiedzieć się, czy sprawdzi się w Twojej firmie?

Event marketing – definicja

Event marketing to jedno z narzędzi komunikacji marketingowej, które służy do kreowania wizerunku marki, pozyskiwania kontaktów i zwiększenia sprzedaży za pomocą spotkań, eventów firmowych i wydarzeń specjalnych.

Są to wydarzenia kierowane do potencjalnych klientów, partnerów biznesowych, mediów i pracowników, zarówno w formie stacjonarnej, jak i online. Przewagą marketingu eventowego nad innymi formami komunikacji jest na pewno bezpośredni kontakt z klientami i partnerami biznesowymi oraz to, że odbiorcy oprócz samej wiedzy na temat firmy i jej produktów bądź usług otrzymują dodatkowo inne korzyści – np. rozrywkę.

Warto jednak pamiętać, że event marketing, aby był skuteczny i by przełożył się np. na wyniki sprzedaży, musi być konsekwencją realizacji całej spójnej strategii komunikacji marki. Pamiętajmy też, że event marketing to nie zawsze wielkie konferencje i imprezy. Do tego rodzaju komunikacji swobodnie możemy też zaliczyć spotkania z partnerami w mniejszym gronie, briefingi czy śniadania prasowe.

W ostatnich czasach duża część takich wydarzeń przeniosła się do świata online. W przestrzeni biznesowej cały czas widzimy webinary, debaty online czy konferencje na Zoomie lub Teams. Eksperci twierdzą, że tak już zostanie i duża część event marketingu na stałe zadomowi się w Internecie.

Korzyści z event marketingu

 • budowanie wizerunku marki i zwiększenie jej rozpoznawalności;
 • możliwość generowania nowych leadów sprzedażowych i co za tym idzie, wzrost sprzedaży;
 • dostarczanie wiedzy o ofercie w najbardziej atrakcyjny dla potencjalnego klienta sposób;
 • szansa na poznanie grupy odbiorców i bezpośredni kontakt z odbiorcami usług i produktów;
 • maksymalizacja korzyści płynących z networkingu w przypadku eventów kierowanych do partnerów biznesowych;
 • zwiększenie widoczności firmy w sieci i dotarcie do szerszego kręgu potencjalnych klientów;
 • wysoki zasięg przy stosunkowo niskich kosztach;
 • możliwość realizacji kilku celów marketingowych podczas jednego wydarzenia.

Po co robić event marketing?

Skoro wiemy już, czym jest event marketing, przejdźmy do tego, co kieruje firmami, które decydują się na taką formę komunikacji marketingowej. Mówiąc najprościej, zwykle są to cele związane z budowaniem świadomości marki lub generowaniem leadów sprzedażowych.

Budowanie świadomości marki za pomocą event marketingu

Cel wizerunkowy to organizowanie wydarzeń, które stanowią element wejścia marki na rynek lub podtrzymania swojej pozycji przez już istniejący brand. Dobry produkt nie wystarczy, aby potencjalni klienci lub partnerzy biznesowi poznali Twoją firmę i Twoją ofertę.

Pierwszym do tego krokiem jest wyróżnienie się na tle innych firm. Organizacja eventów firmowych pomaga budować pozytywny wizerunek marki i skutecznie zwiększa jej świadomość wśród odbiorców. W dzisiejszych czasach każdy z nas codziennie zasypywany jest dziesiątkami lub setkami reklam, co skutkuje tym, że na większość w ogóle już nie zwracamy uwagi.

Eventy firmowe to sposób, aby tę uwagę użytkownika przyciągnąć i łatwiej dotrzeć do świadomości potencjalnych klientów. Ciekawe wydarzenia pomagają ocieplić wizerunek brandu i wyróżnić się na tle konkurencji. Jest to doskonały sposób, aby pokazać swoją markę od jak najlepszej strony i budować „chemię” między firmą a odbiorcami. Podczas takich eventów nawiązujesz relacje i sprawiasz, że odbiorcy chcą zaufać właśnie Tobie. To też doskonała okazja, aby przedstawić wartości wyznawane przez Twoją firmę.

Generowanie leadów i sprzedaż

Jeśli chcesz pozyskać nowych klientów, prezentowanie produktów i usług podczas eventów to doskonały pomysł. Event marketing to nie tylko promowanie marki i budowanie relacji.

Weźmy na przykład eventy branżowe – uczestniczą w nich zwykle osoby zainteresowane tematem, które łatwo mogą stać się potencjalnymi klientami. Zwykle są to bowiem osoby, które znajdują się na samym końcu lejka sprzedażowego. Oprócz bezpośredniego nawiązania kontaktu z potencjalnym klientem event marketing umożliwia również pozyskanie leadów sprzedażowych, czyli danych kontaktowych osób potencjalnie zainteresowanych Twoim produktem lub usługą.

Dobrze zorganizowane wydarzenie pomoże Ci poszerzyć bazę potencjalnych klientów, a jednocześnie lepiej poznać już istniejących. Eventy branżowe to doskonały sposób na poznanie preferencji i oczekiwań Twojej grupy docelowej.

Organizowanie wydarzenia – o czym musisz pamiętać?

Jeśli chciałbyś zorganizować event w celu rozwoju swojej marki, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które mogą wpłynąć na kształt całego przedsięwzięcia.

Kwestie prawne

Organizując oficjalne wydarzenie, należy zawsze pamiętać o kwestiach prawnych, które definiują formę wszystkich imprez i spotkań. Upewnij się więc, że Twój event posiada odpowiednio rozpisany regulamin. Zadbaj również o prawa autorskie, jeśli masz zamiar korzystać z utworów muzycznych – może się to wiązać z opłatą dla Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Pamiętaj o stosownych zapisach dotyczących obecności alkoholu na wydarzeniu. Warto również wykupić ubezpieczenie, które uchroni Cię przed potencjalnymi problemami.

Współpraca ze specjalistami

Event marketing wymaga zatrudnienia wielu osób, które zadbają o prawidłową organizację wydarzenia. Warto rozważyć zatrudnienie chociażby:

 • specjalistów od kwestii technicznych dbających o potrzebny podczas wydarzenia sprzęt;
 • konferansjera, który poprowadzi spotkanie w profesjonalny sposób;
 • kucharza lub firmy cateringowej i kelnerów, jeśli wydarzenie obejmuje poczęstunek dla gości;
 • influencerów, którzy swoją obecnością wypromują event i udokumentują go w mediach społecznościowych;
 • agencji eventowej – pamiętaj, że istnieją specjalne firmy, które pomagają w organizowaniu wydarzeń; możesz w każdej chwili skorzystać z ich pomocy, jeśli przerasta Cię organizacja eventu.

Czy warto inwestować w event marketing?

W dzisiejszych czasach, jeśli poważnie myślisz o rozwoju swojej firmy, event marketing może mieć ogromny wpływ na komunikację z Twoimi klientami i partnerami biznesowymi. Marketing eventowy wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku marki, musisz jednak mieć pewność, że jest odpowiednio zaplanowany i przygotowany.

Działania w zakresie event marketingu muszą być spójne z całą strategią marketingową – tylko tak będziesz w stanie zaistnieć w świadomości odbiorców na dłużej. Każdy z Twoich eventów powinien wspierać cele biznesowe, ale jednocześnie dawać odbiorcom wiedzę lub rozrywkę (w zależności od formy danego wydarzenia).

Odpowiednio zrealizowane wydarzenie zapewnia zwrot z inwestycji i powoduje wzrost zainteresowania potencjalnych klientów i mediów, jest więc świetnym narzędziem PR. Choć cyfryzacja polskich firm postępuje coraz mocniej, event marketing niezmiennie ma wielu zwolenników. Szczególnie teraz, gdy spora część eventów przeniosła się do świata online. Dlatego warto przemyśleć, jak możesz wykorzystać event marketing w swojej branży.

Podsumowanie

 • Event marketing polega na organizowaniu spotkań, eventów firmowych i wydarzeń specjalnych.
 • Celem tych działań jest między innymi: budowanie wizerunku marki i wzrost jej rozpoznawalności, pozyskiwanie leadów sprzedażowych, szansa na poznanie grupy odbiorców i oczywiście wzrost sprzedaży.
 • Działania w zakresie event marketingu muszą być spójne z całą strategią marketingową.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Maja Świątnicka

Karierę copywritera rozpoczęła już w podstawówce, pisząc za innych wypracowania. Teraz specjalizuje się przede wszystkim w tekstach z zakresu IT, nowoczesnych technologii, marketingu, UX i szeroko pojętego doradztwa biznesowego - zarówno w j. polskim, jak i angielskim (pełna biegłość zawodowa). Po pracy realizuje sportowe pasje i pochłania tony książek. Lubi podróże i naukę języków obcych - posługuje się m.in. językiem wietnamskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

17.05.2024 Marketing
16.05.2024 Content Marketing
15.05.2024 Korekta & Redakcja
14.05.2024 Porady & Ciekawostki
13.05.2024 Marketing
10.05.2024 Marketing
09.05.2024 Marketing
08.05.2024 Porady & Ciekawostki
07.05.2024 Porady & Ciekawostki

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu