Czym jest nawigacja fasetowa i jakie ma zalety?
Znalezienie odpowiedniego produktu w dużym sklepie internetowym byłoby ogromnym problemem, gdyby nie nawigacja fasetowa. Umożliwia ona filtrowanie i selekcję towarów, co z kolei prowadzi do zawężenia wyników wyszukiwania i tym samym ułatwienia życia klientom. Czym dokładnie jest i jak działa? Czy warto wdrożyć ją w swoim sklepie internetowym i jak zrobić to skutecznie? Sprawdźmy!
Nawigacja fasetowa – co to jest i jak działa?
Nawigacja fasetowa, nazywana również aspektową, to rozbudowana metoda wyszukiwania produktów w sklepach internetowych, która pozwala klientowi zawęzić listę towarów i łatwiej znaleźć produkt, którego potrzebuje.
Jest to możliwe dzięki tzw. fasetom, czyli konkretnym cechom wyrobu, takim jak:
- rozmiar;
- kolor;
- marka;
- materiał;
- stan;
- cena i wiele innych.
Klient, dzięki możliwości wybrania poszczególnych fasetów i tym samym zawężenia wyników wyszukiwania, otrzymuje wyłącznie listę produktów z propozycjami zbliżonymi do jego potrzeb i preferencji.
Spójrzmy na przykład. Poszukując w serwisie Allegro roweru górskiego, użytkownik może skorzystać z bocznego panelu, w którym określa dokładne cechy jednośladu. Po zaznaczeniu konkretnych pól wyniki wyszukiwania zostaną przefiltrowane, a jego oczom ukażą się wyłącznie pojazdy o konkretnych cechach.
Źródło: https://allegro.pl/listing?string=rower%20g%C3%B3rski
Oczywiście nawigacja fasetowa może przybierać różne formy i znajdować się w różnych miejscach. Dowodem na to jest sklep z odzieżą Answear, w którym dodatkowe opcje wyszukiwania produktów znajdują się w górnej części ekranu.
Źródło: https://answear.com/k/on/odziez/bluzy
Wyszukiwanie fasetowe może zostać wdrożone właściwie w każdym sklepie, jednak najlepiej sprawdza się w rozbudowanych serwisach e-commerce, które oferują bardzo szeroki asortyment produktów.
Najważniejsze zalety i wady wyszukiwania fasetowego
W dzisiejszych czasach, kiedy to zdecydowana większość internautów robi zakupy online, chyba nikt nie wyobraża sobie, by duży sklep internetowy nie oferował wyszukiwania fasetowego. Jego najważniejszą zaletą jest oczywiście ułatwianie życia klientom – dzięki niemu mogą oni precyzyjnie określić swoje potrzeby i zaoszczędzić sporo czasu. Zaznaczając odpowiednie opcje, są w stanie szybko znaleźć produkt i ułatwić sobie proces zakupowy.
Dla właściciela sklepu internetowego wiąże się to z wieloma korzyściami, do których zaliczyć możemy między innymi:
- wyższy wskaźnik konwersji;
- większą sprzedaż;
- skuteczniejsze promowanie produktów (również tych wprowadzanych do oferty);
- budowanie z klientem pozytywnych relacji pełnych zaufania;
- dodatkowe dane na temat wyborów i preferencji klientów;
- zmniejszenie współczynnika odrzuceń.
Wada? Problemy związane z optymalizacją sklepu pod kątem pozycjonowania. Zastosowanie nawigacji fasetowej wiąże się ze zwiększeniem ryzyka duplikacji treści w obrębie serwisu, a także osłabienia linków wewnętrznych i zewnętrznych. Dlatego, prowadząc działania SEO i wdrażając wyszukiwanie fasetowe, warto zastosować tag noindex i oznaczyć adresy URL, które nie powinny być indeksowane przez Google.
Przeczytaj również
Jak skutecznie wdrożyć nawigację fasetową?
Aby wyszukiwanie fasetowe przyniosło realne korzyści, niezbędne jest jego odpowiednie wdrożenie. Należy pamiętać przede wszystkim o:
- użyciu odpowiednich (najważniejszych) fasetów, które będą dostosowane zarówno do profilu sklepu i produktów, jak również potrzeb klientów;
- ograniczeniu liczby fasetów, ponieważ ich zbyt duża liczba może zniechęcić potencjalnego klienta do dalszych poszukiwań;
- umożliwieniu zaznaczania wielu fasetów, a także korzystaniu z dodatkowych funkcjonalności, jak np. suwak do określania zakresu cenowego produktu;
- uwzględnieniu fraz z długiego ogona (long tail) do selekcji fasetów, ponieważ to właśnie one są najczęściej wykorzystywane przez klientów do wyszukiwania produktów w Google.
Nawigacja fasetowa powinna być zoptymalizowana pod kątem UX, czyli doświadczeń klientów. Dlatego warto wykorzystywać wszelkie metody, które ułatwią im wyszukiwanie, np. rozwijane menu z fasetami, odpowiednie uszeregowanie kategorii (np. w kolejności alfabetycznej) czy wspomniane już suwaki. Dobrą praktyką jest także stosowanie elementów wizualnych, które ułatwiają wybór – np. barw umożliwiających użytkownikowi sklepu wybór odpowiedniego wariantu kolorystycznego.
Pamiętaj! Wdrażając nawigację fasetową, zoptymalizuj ją pod kątem urządzeń mobilnych, a także zadbaj o to, by nie wpłynęła negatywnie na czas ładowania strony.
Podsumowanie
- Nawigacja fasetowa to typ wyszukiwania produktów w sklepach internetowych, który ułatwia klientowi wybór odpowiedniego produktu.
- Zawężanie wyników wyszukiwania jest możliwe dzięki fasetom, takim jak kolor, rozmiar, marka, stan czy cena produktu.
- Wyszukiwanie fasetowe sprawdza się najlepiej w rozbudowanych sklepach internetowych, które posiadają wiele kategorii i bogatą ofertę.
- Dzięki nawigacji fasetowej możesz zwiększyć sprzedaż i podnieść konwersje, a także zbudować pozytywny wizerunek swojej marki.
- Wdrożenie nawigacji fasetowej wymaga m.in. użycia odpowiednich fasetów, ograniczenia ich liczby do najważniejszych i uwzględnienia fraz long tail.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz