Redagowanie tekstu – praca, która popłaca?
Praca w redagowaniu tekstów może wydawać się prosta – w końcu wystarczy nadzorować copywriterów i poprawiać ewentualne błędy. Jednak czy takie przekonanie jest prawdziwe? Jak wygląda redagowanie tekstów, gdzie szukać ofert pracy i ile zarabiają redaktorzy? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.
Na czym polega praca redagowanie tekstów?
Redagowanie tekstów obejmuje nie tylko poprawę treści pod kątem językowym, lecz także logicznym i merytorycznym.
Polega więc na zwiększeniu ogólnej jakości tekstów. Jest określeniem obszerniejszym od korekty.
Obowiązki redaktora obejmują sprawdzenie:
- unikatowości,
- zgodności z wytycznymi,
- wiarygodności umieszczonych informacji,
- poprawności językowej,
- konsekwencji logicznych,
- struktury wobec zasad SEO.
Przeczytaj również
Redagowanie tekstu – praca przez Internet
Obecnie coraz częściej możemy spotkać się ze zdalnym wykonywaniem prac redaktorskich. To wynik niedużych wymagań związanych z realizacją zlecenia – wystarczy komputer oraz dostęp do Internetu. Po otrzymaniu tekstu redaktor może niemal natychmiast rozpocząć jego sprawdzenie. Z tego względu nawiązanie współpracy stało się znacznie łatwiejsze, a biorąc pod uwagę rosnące znaczenie copywritingu oraz e-marketingu, wciąż przybywa zleceniodawców.
Poszukiwanie zdalnych miejsc pracy zależy od preferowanego modelu zatrudnienia:
Praca jako freelancer
Zgodnie ze swoją nazwą freelancerzy wolą niezależność, współpracując z wieloma klientami. Mogą znaleźć zlecenia na portalach ogłoszeniowych, grupach w social media, a także tworząc własną stronę ofertową.
Doświadczeni redaktorzy mogą liczyć na współpracę z agencjami copywriterskimi. Wówczas warto śledzić ogłoszenia rekrutacyjne poszczególnych firm.
Nasza agencja prowadzi obecnie nabór na korektora zdalnego – w razie zainteresowania zapraszamy do przeanalizowania naszej oferty.
Praca na etat
W przypadku chęci stałego zatrudnienia pole wyboru jest mniejsze – należy odwiedzać strony związane typowo z ogłoszeniami o pracę i znaleźć najlepszy wybór dla siebie.
Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że na takich portalach figuruje znacznie mniej ogłoszeń od tych związanych z pojedynczymi zleceniami. Z tego względu zdobycie pracy na pełny etat jest znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne.
Redagowanie tekstów praca – ile zarabia redaktor?
Omawialiśmy już zarobki copywritera i content writera, a także transkrybenta. W tym przypadku temat jest podobny.
Wynagrodzenie redaktora-freelancera zależy przede wszystkim od dostępności zleceń. Jego pracę liczy się zwykle w liczbie sprawdzonych arkuszy wydawniczych (40 000 zzs), a za każdy z nich otrzymuje kwotę w wysokości 150-200 złotych netto (w zależności od indywidualnie ustalonych warunków finansowych).
W skali miesiąca redaktor może więc zarobić od 7500 do 10 000 złotych netto, jeżeli zakładamy, że zredaguje dwa miliony znaków ze spacjami.
Należy zaznaczyć, że z uwagi na różne zlecenia zarobki zmieniają się wraz z każdym miesiącem.
Oferty pracy na pełny etat zawierają szerokie widełki – od 2500 do nawet 8000 złotych netto miesięcznie. Wynagrodzenie zależy przede wszystkim od kompetencji, stażu, wielkości firmy, a także indywidualnych uzgodnień finansowych.
Podsumowanie
- Redagowanie tekstu to pojęcie mające szerszy zakres niż korekta. Obejmuje nie tylko kwestie językowe, lecz także merytoryczne.
- Do wykonywania tej pracy potrzebujesz jedynie komputera i dostępu do Internetu. W związku z tym coraz częściej jest wykonywania zdalnie.
- Zarobki na tym stanowisku zależą od formy zatrudnienia oraz liczby zleceń otrzymanych w ciągu miesiąca i wahają się od 2500 do nawet 10 000 złotych netto.
Oceń artykuł:
Komentarze
Dzień dobry, jestesm zainteresowana długą i intensywną współpracą w zakresie redagowania tekstów.