Czym jest plagiat w internecie i jakie są jego skutki?

Dzisiejszy internet to baza wiedzy na każdy temat. Znajdziesz w nim odpowiedź na niemal wszystkie pytania. Codziennie powiększa się on o nowe treści, chłonąc je jak gąbka. Zamieszczając w sieci kolejny tekst, artykuł czy nawet opis w sklepie on-line, może wydawać Ci się, że jest on unikatowy i jedyny w swoim rodzaju. Jesteś również pewien, że takie właśnie są teksty, które zlecasz do napisania profesjonalnemu copywriterowi. Jednak czy tak zawsze jest? Dowiedz się, czym jest plagiat w internecie i jakie mogą być konsekwencje jego popełnienia.
Co to jest plagiat w internecie?
Plagiat polega na przywłaszczeniu sobie treści, które zostały stworzone wcześniej przez inną osobę, i potraktowaniu ich jako własnych.
Mówiąc o plagiacie, możemy wyróżnić jego dwie formy:
- plagiat jawny – kiedy przywłaszczony zostaje dany utwór lub jego fragmenty, które przypisane są nowemu „autorowi”;
- plagiat ukryty – wówczas część zapisów z innego artykułu czy tekstu jest wplatanych w pracę plagiatora. O plagiacie ukrytym mówimy także w przypadku kopiowania danej treści przy użyciu innych słów i częściowej modyfikacji, jednak zamysł artykułu nie ulega żadnej zmianie.
Może się zdarzyć, że czyjeś słowa tak bardzo odpowiadają temu, co sądzisz na dany temat oraz idealnie pasują do Twojego artykułu, że po prostu nie chcesz z nich rezygnować. Co wtedy?
Najlepszym sposobem na to, aby nie popełnić plagiatu, jest oznaczenie autora danego fragmentu lub cytatu, który chcesz wykorzystać w swoim tekście. Pamiętaj, że podanie źródła oraz wskazanie twórcy tekstu nie ujmie Ci wiedzy w oczach czytelników. Jest to dobry sposób na pokazanie, że dbasz o dobry research.
Niekorzystne skutki plagiatu w internecie
Plagiat niesie za sobą poważne konsekwencje w wielu obszarach. Oto najważniejsze skutki plagiatu:
- konsekwencje prawne – możliwe kary finansowe i pozbawienia wolności w przypadku naruszenia praw autorskich;
- problemy akademickie – usunięcie z uczelni, unieważnienie pracy dyplomowej lub cofnięcie tytułu naukowego;
- kary od wyszukiwarek – duplikowanie treści może prowadzić do obniżenia pozycji strony lub nałożenia kar przez Google;
- straty finansowe – obowiązek zapłaty odszkodowań lub utrata dochodów związanych z bezprawnym wykorzystaniem treści;
- utrata wiarygodności – plagiat podważa reputację osoby lub firmy i może prowadzić do utraty zaufania w środowisku.
Powielanie czyichś treści na pierwszy rzut oka może być bardzo atrakcyjne dla osoby piszącej. Znaczna oszczędność czasu, szybkie „kopiuj i wklej” i już po chwili na Twojej stronie ląduje nowy artykuł, który wygeneruje Ci przecież większy ruch na stronie. Tak wygląda to jednak tylko z pozoru.
Przeczytaj również
Jak sprawdzić, czy masz do czynienia z plagiatem?
Jeśli posiadasz swój biznes w sieci, wcale nie oznacza to, że musisz sam tworzyć treści, jakie zamieszczasz na swojej witrynie. Dla wielu dużo prościej i szybciej jest zlecić napisanie profesjonalnych treści na bloga czy do sklepu on-line copywriterowi, który ma w tym doświadczenie.
Jak możesz upewnić się, że teksty, za które płacisz, nie znajdują się już w jakimś zakamarku internetu? Samodzielnie zrobisz to, wklejając wybrany fragment tekstu w wyszukiwarkę. Łatwo znajdziesz w ten sposób wszystkie strony, w których zostało użyte to wyrażenie.
Jeśli zależy Ci na bardziej zaawansowanych poszukiwaniach, możesz skorzystać z profesjonalnych programów antyplagiatowych (np. SEO Review Tools, Dupli Checker, Hive Digital) czy darmowych lub płatnych aplikacji (np. Anty-Plagiat, Plagiat Kontroler+).
Przeczytaj również
Plagiat w internecie a inspiracja
O ile możesz zainspirować się konkurencją i jej twórczością, to kopiowanie treści (całości lub nawet części), które już ktoś zamieścił, może mieć dla Ciebie nie tylko skutki prawne, ale także wizerunkowe – stracisz bowiem uznanie swoich czytelników i klientów. Nie tak łatwo jest też oszukać roboty Google, ponieważ, dzięki ustawieniu odpowiednich algorytmów, są one bardzo wyczulone na powielane teksty, które pojawiają się w sieci.
Unikalne treści potrafią zapracować na sukces Twojej strony internetowej o wiele bardziej niż wrzucane na szybko i po części lub w całości kopiowane opracowania. Dzięki tworzeniu dobrego i wartościowego contentu możesz wiele zyskać w oczach swoich odbiorców. W czasach, kiedy sieć zalewana jest całą masą słabej jakości tekstów, indywidualne podejście do tworzenia autentycznego przekazu jest doceniane jeszcze bardziej.
Podsumowanie
- Plagiat polega na przywłaszczeniu sobie treści, które zostały stworzone wcześniej przez inną osobę i potraktowaniu ich jako własnych.
- Inspirowanie się konkurencją i ich twórczością nie jest niczym złym, ale kopiowanie treści (całości lub nawet części), które już ktoś zamieścił, może mieć dla Ciebie nie tylko skutki prawne, ale przede wszystkim stracisz uznanie swoich czytelników i klientów.
- Aby sprawdzić, czy dany tekst jest już gdzieś opublikowany, wystarczy, że wkleisz jego część w wyszukiwarkę, a Google pokaże Ci wyniki. Możesz także skorzystać z profesjonalnych programów antyplagiatowych czy aplikacji.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz