Teksty alternatywne a SEO. Stwórz tekst ALT i daj się zauważyć!

Spis Treści:

Poprawne uzupełnienie opisów ALT do treści nietekstowych pozytywnie wpływa na pozycjonowanie strony internetowej, ale także na odczucia czytelników, którzy z jakiegoś powodu nie widzą obrazu.  Z poniższego artykułu dowiesz się, czym dokładnie są teksty alternatywne i w jaki sposób ich obecność pomoże Ci lepiej dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Do dzieła!

Czym jest tekst alternatywny?

Teksty alternatywne mają za zadanie przekazać użytkownikowi (odbiorcy) znaczenie i kontekst użytej grafiki lub wideo. To zwykle 1-2 krótkie zdania, które opisują, co znajduje się na obrazie.

W sieci znajdziesz różne określenia tego pojęcia, m.in.:

 • atrybut ALT,
 • tag ALT,
 • alternatywa tekstowa,
 • odpowiednik tekstowy.

Aby dokładniej wyjaśnić pojęcie tekstu alternatywnego, przejdźmy do przykładu. Powiedzmy, że prowadzisz blog kulinarny poświęcony kuchni azjatyckiej. Do każdej relacji z przepisem dodajesz kilka zdjęć w trakcie przyrządzania potrawy oraz na koniec umieszczasz nagranie wideo ukazujące krok po kroku sposób przygotowania wybranego dania. Wyobraź sobie teraz którąś z następujących sytuacji:

 1. Z przyczyn od Ciebie niezależnych użytkownikowi nie wczytują się Twoje zdjęcia ani film.
 2. Na Twoją stronę trafiła osoba niedowidząca lub niewidoma, używająca czytników ekranów.

Narzędzie, które pozwoli mimo wszystko przekazać użytkownikowi treść lub kontekst płynący z Twoich zdjęć oraz nagrania jest właśnie tekst alternatywny.

Funkcje tekstu alternatywnego

Wróćmy teraz do naszego przykładu bloga kulinarnego. Załóżmy, że w pośpiechu zamieściłeś w relacji zdjęcia opisane automatycznie przez aparat, czyli np. IMG_012345.jpg. W przypadku, gdy grafiki nie będą mogły się wczytać użytkownikowi, zobaczy on jedynie puste miejsce o nic niemówiącym numerze zdjęcia.

Gdybyś użył tekstu alternatywnego, odbiorca zobaczyłby krótki opis zdjęcia (przykładowo: „składniki: 0,5 kg ryżu jaśminowego, 300 ml mleczka kokosowego, mieszanka warzyw na patelnię, 2 łyżki oliwy”). Tekst alternatywny przekazuje cel obrazka.

Natomiast w sytuacji, gdyby Twoją stronę odwiedziła osoba niedowidząca, tekst alternatywny zamieszczony w grafikach lub wideo pomógłby jej zrozumieć przekaz tych ilustracji, ewentualnie kontekst ich wykorzystania. Osoby ze słabym wzrokiem używają do przeglądania stron czytników ekranów, które wychwytują teksty alternatywne i czytają je, aby odbiorca miał „pełny obraz sytuacji”.

Tekst alternatywny a SEO

Trzecią, równie istotną zaletą tekstów alternatywnych jest poprawa widoczności Twojej strony w sieci. Dzięki opisom grafik i innych plików umieszczanych w tekście, roboty Google są w stanie dokonać ich dokładnej indeksacji.

Innymi słowy, tekst alternatywny pomaga wyszukiwarkom w powiązaniu obrazu do zawartości strony.

Jak stworzyć świetny tekst alternatywny?

W pierwszej kolejności pokażemy Ci, jak dodać do grafiki tekst alternatywny, następnie skupimy się na zasadach tworzenia tekstu alternatywnego, aby przynosił oczekiwane rezultaty.

Najpierw kwestia czysto techniczna. W kodzie HTML Twojej strony każda grafika posiada opis wraz z tagiem ALT. Sprawdź zatem swoją stronę pod tym kątem, wyszukując kodu:

Przykład:

<img src=”nazwa_zdjecia.jpg” alt=”miejsce na tekst alternatywny”>

Jeśli cudzysłów po „alt” jest pusty – jak najprędzej zabierz się za tworzenie tekstu alternatywnego. Na poziomie HTML nie wymaga to wielkich umiejętności. Po prostu wpisujesz tekst za tagiem ALT.

Możesz też uzupełnić opis alt bezpośrednio w CMS-ie, np. w WordPress. Po wybraniu obrazka wyróżniającego lub zdjęcia w treści wyświetlą Ci się szczegóły załączonego pliku, które należy uzupełnić.

Tworzenie tekstu alternatywnego w WordPress - screen

Jeśli natomiast kwestia dotyczy prezentacji multimedialnej lub pliku tekstowego, procedura umieszczania opisu wygląda inaczej. Uwaga – opis dotyczy produktów Microsoft Office:

 1. Umieść zdjęcie lub wykres;
 2. Kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie „Formatuj obraz…”;
 3. Wyszukaj funkcję „Tekst alternatywny”;
 4. Podaj tytuł oraz opis.

Zasady tworzenia tekstu alternatywnego – o tym musisz pamiętać

Efektywne korzystanie z tekstów alternatywnych rządzi się pewnymi prawami, które warto znać, zanim rozpoczniemy naszą przygodę z atrybutem ALT.

Spisaliśmy dla Ciebie najważniejsze zasady dotyczące długości tekstu, używanych fraz oraz wymieniamy sytuacje, w których używanie tekstu alternatywnego nie jest konieczne.

Tworząc opis alternatywny obrazka i innych grafik pamiętaj, że:

 • sam tekst ma przekazać dokładne znaczenie obrazu – unikaj przy tym nadmiernej ilości przymiotników na korzyść czasowników, które dodają treści lekkości;
 • długość tekstu nie powinna przekraczać 125 znaków – tak naprawdę nie ma górnej granicy, jednak czytniki cyfrowe zwykle ucinają treść właśnie po 125 znakach, co oznacza, że musisz dobrze dobrać słowa;
 • zaleca się unikanie słów typu „zdjęcie przedstawia” albo „na tym obrazku znajduje się” – jeśli umieszczasz tekst alternatywny, to odbiorca wie, z czym ma do czynienia (ograniczaj ilość zbędnych wyrazów!);
 • tekst zależy od kontekstu – w niektórych sytuacjach będzie wskazane opisanie emocji, w innych wymagane wręcz będzie wskazanie lokalizacji czy konkretnego miejsca;
 • jeśli na obrazku znajduje się tekst, warto go przepisać do opisu grafiki;
 • nie warto powtarzać treści artykułu – jeśli grafika jest diagramem lub schematem ilustrującym to, co już zostało przez Ciebie wyjaśnione w tekście, zamieść jedynie krótką wzmiankę typu „schemat X opisany powyżej”;
 • grafiki dekoracyjne (ilustracje stockowe, które jedynie ubarwiają treść artykułu) nie wnoszą wartości dodanej do otaczającego ją tekstu, więc w tym przypadku możesz pominąć zastosowanie tekstu alternatywnego.

Tekst alternatywny – korzyści

Umieszczanie przy grafikach tekstów alternatywnych pomaga zwiększyć widoczność strony w sieci. Wyszukiwarki będą chętniej odsyłały do Twojej witryny użytkowników ze względu na dokładną indeksację zamieszczonych grafik spójnych z zawartością strony.

Kolejną istotną funkcją atrybutu ALT jest możliwość „zobrazowania” i przekazania celu grafiki osobom niedowidzącym korzystającym z czytników ekranu. To także świetne rozwiązanie w przypadku słabego łącza lub innych nieprzewidzianych okoliczności, w których Twoje grafiki nie będą się wyświetlać użytkownikowi.

Podsumowanie

 • Teksty alternatywne mają za zadanie przekazać odbiorcy znaczenie i kontekst użytej grafiki lub wideo.
 • Treść opisu powinna być krótka, zwięzła i jednocześnie treściwa (staraj się nie przekraczać 125 znaków),
 • Dobieraj atrybut ALT w zależności od kontekstu,
 • Unikaj zbędnych słów, nie powtarzaj treści znad obrazka,
 • Pomijaj stosowanie tekstu alternatywnego w przypadku grafik dekoracyjnych, które nie wnoszą żadnej wartości poza walorem estetycznym.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Patrycja Wiącek

Patrycja zajmuje się copywritingiem - przygotowuje opisy produktów i kategorii, opracowuje artykuły blogowe oraz inne teksty pod SEO. Do swoich zadań podchodzi z pełnym zaangażowaniem, rzetelnie i terminowo. Na co dzień mama, żona i pełnoetatowa asystentka w międzynarodowej firmie przemysłowej z branży spawalniczej. W wolnych chwilach Patrycja zgłębia tajniki pracy Wirtualnej Asystentki, biorąc udział w szkoleniach przygotowujących do tego zawodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

29.11.2023 Pozycjonowanie
28.11.2023 Copywriting
27.11.2023 Pozycjonowanie
24.11.2023 Korekta & Redakcja
24.11.2023 Marketing
23.11.2023 Content Marketing
22.11.2023 Marketing
21.11.2023 Marketing
20.11.2023 Pozycjonowanie

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu