Content marketing online – jak robić to dobrze?

Spis Treści:

Kiedyś firmy reklamowały swoje produkty i usługi w gazetach codziennych i magazynach branżowych. Od czasów, gdy szelest kartek ustąpił miejsca scrollowaniu barwnych stron, promowanie biznesu przeniosło się głównie do sieci. Jak w morzu możliwości dać się wyłowić potencjalnemu klientowi i zyskać więcej niż jednorazową transakcję? Odpowiedzi przynosi content marketing. Czym jest i jak działać w jego obrębie, by robić do dobrze? Wyjaśniamy!

Content marketing online – co to? Czyli garść przydatnych informacji na start!

Można przyjąć, że content marketing to marketing tworzony tak, że czujemy się kontent 😉 To jednak dość powierzchowna ocena, dlatego na wstępie bierzemy temat pod lupę.

Content marketing to marketing treści, który ma za zadanie zwiększenie zainteresowania firmą, produktem lub usługą, które promujemy w sieci.

To jedna z najbardziej popularnych form marketingu, ujmująca produkcję i przemyślaną dystrybucję treści, która sprawia, że ruch na stronie wzrasta, a klient nie tylko „nas kupuje”, ale także się przywiązuje.

Co ważne, właściwie przygotowane materiały i przekazy reklamowe trafiają do określonej grupy odbiorców. Pisząc „materiały” mamy tu na myśli na przykład:

 • porywające artykuły;
 • dobrze prowadzony blog;
 • przydatne poradniki;
 • nowoczesne infografiki;
 • szczegółowe raporty;
 • dynamiczne filmy;
 • popularne podcasty;
 • przydatne e-booki;
 • zaczepne posty;
 • zabawne memy.

Wszystkie one muszą być spójne i dopasowane językowo oraz tematycznie do zainteresowań i oczekiwań naszych klientów – potencjalnych i obecnych. Wtedy możemy mówić o wartościowym contencie, który przyciągnie ludzi na naszą stronę, zbuduje właściwy wizerunek marki, ukaże firmę w roli eksperta, a przy okazji sprzeda produkt. Czary? Bynajmniej – jedynie przemyślana strategia content marketingowa!

Dlaczego Twoja firma powinna inwestować w marketing treści?

Odpowiedź na to pytanie jest krótka, acz treściwa – by dać się poznać potencjalnym klientom i zarabiać więcej na swoim produkcie. A jeszcze dosadniej – by wybić się z gąszczu bliźniaczo podobnych ofert i udowodnić, że nasza bije pozostałe „na łeb”!

Pomoże nam w tym zwłaszcza SEO content marketing, uwzględniający tak zwane słowa kluczowe. Te odpowiednio użyte sprawiają, że nasz sklep internetowy wyświetla się na szczycie listy wyszukiwań i ma szansę zostać dostrzeżony przez potencjalnego klienta. To już połowa sukcesu.

Merytorycznie wartościowa i dobrze dopasowana do odbiorcy treść gwarantuje nam:

 • Rozruszanie sprzedaży – między innymi dzięki właściwej prezentacji i opisowi produktu. To właśnie w sieci nasz potencjalny klient będzie szukać informacji o tym, czy oferowane przez nas – dajmy na to – buty są faktycznie dobrej jakości, a ich cena nie bierze się z kosmosu. Parametry oraz zyski wynikające z zakupu trzewików z logo naszej marki możemy przedstawić na milion sposobów, na przykład w porywającym VIDEO, które umieścimy na YouTube, przyciągającym wzrok poście na Facebooku lub odwołując się do spraw wyższej rangi na LinkedIn. Jak widać – całe morze możliwości, a dopiero się rozpędzamy!
 • Zoptymalizowanie kosztów – przede wszystkim dzięki wysokim pozycjom w wyszukiwarkach. Wartościowe treści to sposób na „przycięcie” wydatków na płatne reklamy w sieci. Niewiele osób zdaje sobie sprawę również z tego, jak dobry content (na przykład e-booki, webinary lub newslettery) może odciążyć Dział Obsługi Klienta. To także spore oszczędności – nie tylko finansowe, ale również czasowe.
 • Zlojalizowanie klientów – absolutnie bezcenne. Mawiają, że „każdy bubel można sprzedać, jednak tylko raz”. Największym sukcesem firmy będzie udana transakcja, która zaowocuje zadowoleniem klienta oraz jego powrotem do naszego sklepu. W tym ma także pomóc dobrze tworzony content marketing, wspierany pozytywnym doświadczeniem zakupowym i wystawioną oceną klienta.

Przykłady content marketingu online, które porywają i na długo pozostają w pamięci

Świadomość do kogo piszemy i jakie wartości chcemy propagować to jedno. Forma ich zaserwowania to drugie. Trzeba przyznać, że w tej kwestii nie ma sobie równych Lidl, który zaproponował smakowity content marketing w formie projektu Kuchnia Lidla.

Pascal Brodnicki, Karol Okrasa, Daria Ładocha i Kinga Paruzel poczęstowali Lidl swoim autorytetem i pozycją w branży, czyniąc dyskont wiarygodnym i opiniotwórczym źródłem informacji. Klient otrzymał za darmo ciekawą treść i podpowiedź, w jaki sposób może wykorzystać produkty, które nabędzie w sklepie ze znanym logo. Wszyscy wygrywają!

Kuchnia Lidla - screen

Miejsce na podium należy się także marce Ikea, która bezbłędnie prowadzi swój firmowy blog. Znajdziemy na nim nie tylko odpowiedzi na nurtujące nas pytania z zakresu aranżacji wnętrza, ale także sporo sprytnych trików i garść inspiracji. O bardziej merytoryczny i przyjemny dla oka wsad, który przy okazji sprzedaje, będzie ciężko!

Blog Ikea - screen

Ostatnie miejsce i czerwone dywany przypadają Castoramie. Program z Dorotą Szelągowską proponującą szybkie i ekonomiczne sposoby na „odświeżenie” mieszkania sprawia, że sami chcemy wcielić się w postać Boba Budowniczego, zakasać rękawy i zacząć działać!

Castorama i odświeżenie mieszkania - screen

Content marketing online – jak robić to dobrze? Plan gry w 5 punktach!

Wiemy już, czym jest content marketing i kto celująco zdaje egzamin z jego wykorzystywania. Na tym etapie jesteśmy także świadomi, że przemyślana strategia dystrybucji wartościowych treści po prostu się opłaca. Pozostaje pytanie, jak wdrożyć content marketing do swojego biznesu. Odpowiadamy – odważnie i z głową!

 1. Określ swoją grupę docelową. Od tego, do kogo ma być kierowany komunikat, zależeć będzie, w jaki sposób zwrócisz się do odbiorcy i jakie narzędzia wybierzesz do promowania swoich materiałów.
 2. Zdefiniuj problem. Później zaserwuj gotowe rozwiązania, nim odbiorca o nie zapyta! Każdy ma jakiś ból. Ważne, by Twój produkt lub usługa były prostym w użyciu i szybko działającym antidotum.
 3. Twórz porywający materiał, który wpisze się w oczekiwania Twoich odbiorców. Zwróć uwagę na język, format i tematy. Nie zapominaj o mocy SEO, ale pisz „do ludzi”.
 4. Analizuj wyniki podjętych działań. Dzięki temu będziesz wiedzieć, „co się klika i co sprzedaje”. Nie zawsze jednak finalizacja transakcji zakupowej jest najważniejsza – czasem chodzi po prostu o działania wizerunkowe i wzmacnianie pozycji eksperta.
 5. Zachęć klientów do pozostawienia opinii. To też dobry content i cenne źródło informacji o poziomie satysfakcji z zakupów w Twoim sklepie!

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już wiesz, że „content is the king”. I jak uprawiać go dobrze, by być naprawdę kontent!

Podsumowanie

 • Przemyślana strategia dystrybucji użytecznych treści może zdziałać cuda, dlatego warto wdrożyć marketing treści do swojego biznesu.
 • Wartościowy content przyciągnie ludzi na naszą stronę, zbuduje właściwy wizerunek marki, ukaże firmę w roli eksperta, a przy okazji sprzeda produkt.
 • SEO content marketing może sprawić, że nasz sklep będzie wyświetlał się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Monika Praczyk

Z wykształcenia socjolożka, z zamiłowania żonglerka. Podrzuca i manipuluje słowem od ponad 17 lat. Jest dziennikarką, lektorką, prezenterką radiową i specjalistką od content marketingu. Zespół Content Writer wzbogaca dobrym słowem w ramach projektów copywriterskich. Uwielbia wyzwania, nieszablonowe treści i przełamywanie schematów. Teksty „łatwe, lekkie i przyjemne” pisze z uśmiechem na twarzy i szybko biegającymi po klawiaturze palcami. Tematy bardziej wymagające sprawiają, że pije o jedną kawę mniej – satysfakcja nakręca podwójnie i wystarczająco. Jeśli nie lubisz sztampy, a przy okazji cenisz trafianie w SE(O)dno – zgłoś się do Moniki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

04.12.2023 Copywriting
01.12.2023 E-commerce
30.11.2023 Pozycjonowanie
29.11.2023 Pozycjonowanie
28.11.2023 Copywriting
27.11.2023 Pozycjonowanie
24.11.2023 Korekta & Redakcja
24.11.2023 Marketing
23.11.2023 Content Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu