Efektywna praca zdalna – jak dobrze pracować bez wychodzenia z domu?
Praca zdalna to dla wielu to idealne rozwiązanie, dające możliwość pogodzenia domowych obowiązków ze spełnieniem zawodowym i wiele swobody w organizacji własnego czasu. Dla innych to portal do zagubienia, bo przecież dom nie jest miejscem pracy. Czy można dobrze pracować bez wychodzenia z domu? Co robić, by praca zdalna była efektywna i przyjemna?
Praca zdalna – idealna?
Mimo ciągłego wzrostu popularności takiego systemu wciąż dla wielu praca wykonywana w domu „to nie praca”. Bo nie ma presji, nie ma codziennego wstawania, kolegów za biurkiem, słowem – nie ma atmosfery. Umniejsza się więc wartości takiej pracy, bo to nienaturalne, by pracować, co więcej – zarabiać bez wychodzenia z domu. Trzeba jednak przyznać, że coś w tym jest.
Praca zdalna, którą wykonuje się w doskonale sobie znanym środowisku, zupełnie swobodnym, ulubionym, całkowicie swojskim, nie jest stworzona dla każdego.
To właśnie te idealne, jakże sprzyjające warunki dla wielu oznaczają jedno – nieumiejętność skupienia, brak motywatorów, nudę, ergo – brak możliwości wykonywania solidnie swojej pracy. Co zrobić, by dobrze pracować zdalnie?
Dyscyplina w pracy zdalnej
To właśnie o nią najtrudniej w pracy zdalnej. Nie od dziś bowiem wiadomo, że presja bywa motywująca, zaś praca zdalna jest jej poniekąd pozbawiona. Poniekąd, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie – a nawet jest wskazane – by samemu sobie ją wypracować. W jaki sposób? Znaleźć takie rozwiązania, które pozwolą na maksymalną wydolność przy jednoczesnym poczuciu panowania nad swoim czasem i racjonalnego oddzielenia pracy od życia prywatnego.
Trzeba więc stworzyć sobie odpowiednie warunki do pracy zdalnej, których będzie się trzymało, na wzór tych, które tworzone są w każdym biurze. Słowem – trzeba sobie wypracować własną, wewnętrzną presję, poczucie konieczności, schemat działania, którego będzie się sumiennie trzymało.
To zdecydowanie pomaga zachować porządek w pracy zdalnej i … w życiu.
Bardzo ważna jest świadomość – praca zdalna to NIE siedzenie w domu. To praca – prawdziwa, pozwalająca na rozwój, dająca zarobek. Idealnie, że można to robić z pozycji ulubionego fotela! Trzeba się więc nastawić na maksymalne wykorzystanie takiego doskonałego połączenia przyjemnego z jakże pożytecznym, ważnym, niezbędnym.
Jak efektywnie pracować w domu?
Jeśli więc chcesz pracować zdalnie, robić to dobrze i czerpać z takiego systemu jak najwięcej korzyści, powinieneś pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach:
Czas pracy
Znajdź najbardziej produktywne godziny i pory i wykorzystaj je na maxa. Bądź uczciwy wobec siebie – to w końcu TWÓJ czas – nikt Ci go nie zabierze, ale też nie zwróci, dlatego nie marnuj go na coś, co możesz zrobić później.
Rytuały
Stwórz sobie schemat działania, dokładnie tak, jakbyś wybierał się do pracy. Ubieraj się, zjedz posiłek, uporządkuj przestrzeń wokół siebie, słowem – rozkręć się do życia. Nieważne, czy wolisz pracować rano, czy wieczorem. Ustaw budzik, zaparz kawę/herbatę, ogarnij się i siadaj do pracy. Nie daj się ponieść myśli „przecież nie muszę” czy „za chwilę”. Rutyna to coś, co znacznie usprawnia organizację dnia!
Planowanie
Każdego dnia rób sobie plan działania. Uwzględnij każdy deadline, stopień trudności pracy, czas, jaki potrzebujesz na dane zlecenie oraz przerwy i posiłki. Harmonogram pracy ułatwi Ci zarządzanie czasem.
Miejsce pracy
Stwórz sobie domowe biuro. Miej swoje ulubione miejsce, takie, które ma odpowiednie „fluidy”, w którym po prostu jest Ci dobrze. Jeśli nie mieszkasz sam – powiedz domownikom, że o danej porze to TWOJE miejsce pracy i zawsze z niego korzystaj. Słowem – stwórz sobie jak najbardziej komfortowe warunki do pracy.
Odpoczynek
Praca z domu, co oczywiste, nie oznacza przywiązania do biurka przez 8h. To TY decydujesz, jak długo pracujesz i kiedy robisz przerwę. Z niej również skorzystaj jak najlepiej – przewietrz głowę i myśli. Przez te kilka minut NIE MYŚL o pracy. Ale nie przeciągaj i nie zabieraj się za rzeczy, które zazwyczaj angażują Cię bardziej, niż przewidujesz.
Dobry sprzęt
Zadbaj o to, by elektronika, z której korzystasz, była niezawodna i… wygodna. Nic tak nie denerwuje w każdej pracy, jak zacinający się komputer, słaby Internet, telefon, który trzeba ładować co godzinę. Nie marnuj swojego czasu na użeranie się z wadliwym sprzętem.
Otoczenie
Pozbądź się rozpraszaczy. Podczas pracy zadbaj o to, by nic nie odwracało Twojej uwagi. Wyłącz powiadomienia i aplikacje, które odciągają Twoje myśli od pracy. Stwórz sobie też tło, na którym odpocznie wzrok – otaczaj się zielenią, pozytywnymi kolorami, miej zawsze możliwość spojrzenia na coś ładnego i przyjemnego.
Wyznaczanie granic
Pracujesz w domu, ale dom to NIE praca. Naucz się zamykać komputer i oddzielać życie osobiste od pracy. Ale nie oszukuj – jeśli masz czas na pracę – pracuj i nie szukaj wymówek. Jeśli zostanie Ci wolna chwila z roboczogodzin – zrób research do następnego zadania, nowy plan działania, określ kolejne priorytety. Kiedy z kolei jesteś już po swoich godzinach – korzystaj z życia, jak lubisz, pozamykaj szufladki z pracą, otwórz te, które pozwalają Ci się od niej oderwać.
Nie pracuj w każdej wolnej chwili i kiedy czujesz, że już nic dobrego nie potrafisz z siebie dać. Umysł jest jak maszyna – jeśli ją przeciążysz, po prostu zwolni swoje działanie, a praca nie przyniesie takich efektów, jakich oczekujesz.
Kontakty
To, że pracujesz z domu, nie oznacza, że masz być odludkiem, choć siłą rzeczy jesteś z dala od współpracowników. Dbaj więc o to, by spotykać się z ludźmi po pracy, rozwijać znajomości, spędzać miło czas ze znajomymi i rodziną, by nie wpędzić się w poczucie osamotnienia.
Dobre warunki do pracy zdalnej to połowa sukcesu. Drugą połową jest kwestia własnego podejścia i stawiania sobie oczekiwań. W takiej pracy każdy jest panem swojego czasu i swojego sukcesu.
Praca zdalna nie oznacza mniej obowiązków, za to daje o wiele więcej możliwości. Pozostaje tylko kwestia ich właściwego wykorzystania.
Efektywna praca zdalna – jak osiągnąć sukces?
Praca zdalna to luksus dzisiejszych czasów. Pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój i dać poczucie spełnienia zawodowego, przy jednoczesnym dopieszczaniu życia osobistego. Trudno o większą niezależność. Aby jednak przynosiła zadowolenie i należne owoce, wymaga nieco wkładu własnego i poświęcenia.
Podsumowanie
- Dobra organizacja i plan działania w pracy zdalnej są podstawą do tego, by nie zmarnować własnego potencjału i danego czasu.
- Praca zdalna daje ogromne możliwości – zarządzania własnym czasem oraz osiągnięcia doskonałego work-life balance.
- Każdy może wykonywać pracę zdalną – wystarczy samodyscyplina i odpowiednie nastawienie.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz