Content marketing a copywriting – czym się różnią?

Spis Treści:

Merytoryczne treści są obecnie podstawą, by przyciągnąć klientów. Ale jak je zdobyć? Za pomocą copywritingu czy content marketingu? Wejdź w artykuł i poznaj różnicę!

Copywriting a content marketing

Aby uchwycić różnicę, przedstawmy wpierw garść definicji.

Content marketing to zespół działań marketingowych, który ma na celu poprawę wyników finansowych przedsiębiorstwa za pomocą specjalistycznych treści z jego branży.

Jego metodami pośrednimi jest wzrost pozycjonowania (za sprawą publikacji na portalach zewnętrznych oraz prowadzenia bloga) oraz kreowanie eksperckiego wizerunku marki (poprzez prezentowanie fachowych treści potencjalnym klientom). Częstym elementem content marketingu jest gruntowna analiza fraz kluczowych oraz sprecyzowanie brandu, na jaki stylizuje się firma.

Ogół tych działań sprawia, że – jak sama nazwa mówi – przedsiębiorstwo promuje swoją ofertę za pomocą narzędzia, jakim jest treść wysokiej jakości.

Z kolei copywriting to profesjonalne formułowanie komunikatów reklamowych w celu zwiększenia sprzedaży.

Środkiem do osiągnięcia tego efektu jest m.in indywidualne podejście do grupy odbiorców czy poprawa atrakcyjności tekstu (np. dzięki stosowaniu języka korzyści).

W rzeczywistości copywriting to ogólne określenie szerokiego wachlarza usług związanego z pismem – wliczają się do niego między innymi:

Czym się różni content marketing od copywritingu?

Wiedząc już, o czym mówimy, możemy przystąpić do wyznaczenia podstawowych różnic między copywritingiem a content marketingiem.

Copywriting jest elementem content marketingu, a właściwie jego narzędziem. Służy do tworzenia profesjonalnych treści, w tym tych specjalistycznych o dużej wartości merytorycznej.

Natomiast content marketing zawiera w sobie dodatkowo strategię oraz inne działania związane z treścią (np. uzgadnianie z właścicielami portali publikacji zewnętrznych, audyt konkurencji itp.).

Co wybrać: content marketing czy copywriting?

Nie da się prosto odpowiedzieć na tak zadane pytanie, gdyż różnica polega na zakresie kompetencji: bez copywritingu content marketing by nie istniał i vice versa.

Natomiast możemy wskazać, iż duże firmy skorzystają na bardziej kompleksowym podejściu do treści. Przy większych możliwościach finansowych warto wykonać chociażby zindywidualizowany dobór fraz kluczowych, aby dobierać precyzyjniejsze zagadnienia do opracowania. Sam copywriting nie wystarczy również, by zająć wysokie pozycje w przypadku konkurencyjnych fraz – pozyskiwanie linków odgrywa tutaj istotną rolę.

Jednakże małe firmy mogą z powodzeniem inwestować w same treści, by kreować wizerunek marki i regularnie rozwijać swoją stronę. W niektórych przypadkach nawet niewielki rozwój contentu może korzystnie wpłynąć na wzrost sprzedaży. To, na który wybór postawić, zależy zarówno od budżetu, jak i potrzeb przedsiębiorstwa.

Jaka jest cena content marketingu i copywritingu?

Jeśli wciąż wahasz się, czy wybrać agencję content marketingową czy copywriterską, pieniądze mogą być dla Ciebie głównym argumentem w planowaniu dalszych inwestycji.

Przeważnie koszt za umiarkowane prowadzenie bloga waha się od 500 do 1500 złotych netto w zależności od skali zamówionych treści. Rozwój podstron to zwykle jednorazowe wydatki rzędu 1000-3000 złotych netto.

Sprawdź, jak wyglądają ceny w naszej agencji Content Writer.

Cennik copywritera

Z kolei w przypadku content marketingu należy doliczyć koszt audytu (200-500 zł w zależności od zakresu analiz) oraz publikacje zewnętrzne, na które budżet przeznaczany jest indywidualnie, gdyż tutaj „sufitu nie ma”. Duże firmy inwestują w pozycjonowanie off-site nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, choć jednorazowe publikacje mogą kosztować zaledwie kilkanaście złotych. Elastyczność działań implikuje elastyczność finansową.

Podsumowanie:

Mamy nadzieję, że dostatecznie wyjaśniliśmy różnice między content marketingiem a copywritingiem. Optymalny wybór zależy od wielu czynników, lecz możliwości finansowe są głównym z nich. Nie zmienia to faktu, iż inwestycja w treści wciąż jest jednym z najlepszych działań marketingowych w dobie postępującej cyfryzacji.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Doświadczony copywriter zgłębiający tajniki marketingu oraz pozycjonowania. W swoich artykułach nawiązuje do współczesnych osiągnięć psychologii oraz filozofii języka, tworząc przekrojowe treści. Jako członek zespołu Content Writer dba o rozwiązania technologiczne i organizacyjne, które zwiększają jakość wykonywanej pracy. Prywatnie czyta dużo książek, uczy się nowych języków oraz komponuje utwory na pianinie.

Komentarze

Ola02 Lip 2021

„Copywriting jest elementem content marketingu, a właściwie jego narzędziem”. Nie. Nie jest. Błąd merytoryczny! Copywriting i content marketing to dwa różne narzędzia!

Odpowiedz
    Bartosz Ciesielski05 Lip 2021

    Cześć. Artykuł dostatecznie wyjaśnia, dlaczego jedno zawiera się w drugim. Content marketing = copywriting + linkbuilding + dobór fraz kluczowych… etc. Jeśli się z tym nie zgadzasz, przedstaw proszę swoje stanowisko.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Baza Wiedzy

Ostatnio na blogu

20.07.2021 Pozycjonowanie
19.07.2021 Copywriting
19.07.2021 Content Marketing
17.07.2021 E-commerce
16.07.2021 Copywriting
15.07.2021 Social Media
14.07.2021 HR & Finanse
13.07.2021 Content Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Zamów treści

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy