Jak stworzyć stronę internetową? 5 prostych kroków

Spis Treści:

Umiejętność tworzenia stron internetowych przydaje się w wielu sytuacjach. Przy pomocy własnej witryny można na przykład reklamować swoje usługi lub dzielić się specjalistycznymi informacjami. Obecnie nie musisz pisać skomplikowanych kodów źródłowych, by zbudować swoją stronę. Istnieją ogólnodostępne systemy, które pomagają przeciętnemu internaucie założyć witrynę i modyfikować jej wygląd oraz treść. Najpopularniejszym jest WordPress – z tego poradnika dowiesz się, jak zrobić stronę internetową opartą na tym systemie zarządzania treścią.

Krok 1 – wybierz domenę

Podstawową daną strony internetowej jest jej adres WWW. Domena składa się z nazwy strony i rozszerzenia (na przykład .pl, .com, .net).

Musisz wymyślić nazwę, która będzie łatwa do zapamiętania, charakterystyczna i skuteczna dla pozycjonowania. Najlepiej, jeśli zawrzesz w niej słowo kluczowe pasujące do planowanej treści strony. Nazwa nie powinna być myląca, a więc zbyt podobna do znanych już domen. Najlepiej, jeśli składa się z jednego lub dwóch słów – zbyt długa byłaby nieczytelna. Jeśli Twoja strona internetowa ma być odwiedzana przez Polaków, wybierz rozszerzenie .pl, aby odwiedzający łatwiej znaleźli i przypomnieli sobie domenę.

Zanim zdecydujesz się na konkretną nazwę, sprawdź, czy jest ona dostępna. Można to zrobić na stronie dns.pl – w Krajowym Rejestrze Domen. Gdy wyszukasz wolną propozycję, zobaczysz listę potencjalnych rejestratorów, u których możesz kupić wybraną domenę.

Musisz wymyślić nazwę, która będzie łatwa do zapamiętania, charakterystyczna i skuteczna dla pozycjonowania.

Krok 2 – wybierz hosting

Jeśli nazwałeś już swoją domenę, czas na wybór hostingu. Jest to miejsce, w którym przechowywane będą wszystkie pliki Twojej strony internetowej, co umożliwi jej wyświetlanie się w Internecie. Firma hostingowa powinna mieć pojemny serwer (w większości przypadków wystarczy 3 GB) i dobrą obsługę, aby zaradzić ewentualnym problemom. Najlepiej, jeśli serwer posiada dyski NVME SSD dla szybkiego przetwarzania danych.

Ważna jest także cena hostingu, która nie powinna być zbyt wysoka na tle innych ofert. Dla niewielkich stron rozsądny jest koszt ok. 100 złotych netto rocznie. Kluczowe znaczenie ma szybkość działania – nic nie zniechęca odwiedzających tak, jak powolne ładowanie się strony i awarie. Dlatego nie warto wybierać darmowego hostingu. Jeśli chcesz założyć stronę na platformie WordPress, upewnij się, że hosting jest jej dedykowany.

Krok 3 – zainstaluj WordPress

Kolejnym krokiem w poradniku, jak stworzyć stronę internetową, jest instalacja WordPress na serwerze hostingowym. Wystarczy otworzyć autoinstalator, a następnie wybrać instalację WordPress spośród dostępnych opcji. Podczas tego kroku ustalisz nazwę administratora i hasło, z których będziesz korzystać, aby zarządzać swoją stroną internetową.

Dzięki WordPress nie będziesz musiał programować strony samodzielnie – skorzystasz z gotowych motywów i z łatwością wypełnisz je treścią. Sama instalacja trwa najwyżej kilka minut, jeśli usługa jest dostępna bezpośrednio na serwerze.

Krok 4 – wybierz motyw

Samodzielne tworzenie strony internetowej wymaga zdefiniowania jej wyglądu. Pomogą w tym motywy WordPress, które różnią się między sobą stylem, układem treści i funkcjonalnością.

Wybrany motyw może sprawić, że strona będzie ładowała się szybciej lub przeciwnie – obciążyć ją. Ważne, aby dobrze zastanowić się nad przyszłością strony internetowej i ustalić priorytety. Najważniejsze aspekty motywu, na które trzeba zwrócić uwagę, to:

  • Funkcjonalność – nie każdy motyw pozwoli dodać nową zakładkę lub galerię zdjęć. Wybrany na początku szablon bardzo trudno jest edytować, dlatego należy myśleć o swojej stronie przyszłościowo.
  • Przejrzystość – strona powinna być czytelna, a kod źródłowy możliwie prosty. Atrakcyjny wygląd może okazać się zupełnie niepraktyczny w miarę zapełniania strony.
  • Łatwość użytkowania – jeśli nie jesteś profesjonalnym deweloperem, motyw powinien być jak najbardziej intuicyjny i opatrzony poradnikami. Dzięki temu wykorzystasz jego potencjał i nie pogubisz się w edycji.
  • Estetyka – obecnie cenione są minimalistyczne motywy, które wyglądają profesjonalnie i nie męczą wzroku.
  • Pozycjonowanie – niektóre motywy sprzyjają SEO bardziej niż inne, dlatego warto poznać zamysł, z którym dany szablon został zaprojektowany.
  • Aktualizacja – najlepsze motywy są cały czas rozwijane i podlegają darmowej aktualizacji, aby można było korzystać z nowych funkcji i zabezpieczeń. Upewnij się, czy wybrany motyw posiada taką możliwość.

Gdzie można wybrać motyw? Zrobisz to na przykład w panelu administratora,. Będąc zalogowanym na swoim WordPressie (dostępnym pod adresem: https://twojadomena.pl/wp-admin/) wybierz z opcji: „Wygląd”, a następnie „Motywy”.

Krok 5 – zainstaluj motyw

Przeglądając darmowe i płatne szablony WordPress, możesz od razu wybrać jeden z nich i zainstalować go. Część motywów posiada gotowe do zaimportowania projekty stron – w wersjach płatnych jest ich więcej, podobnie jak dostępnych funkcji. Jeśli posiadasz już stronę i motyw, możesz dowolnie zarządzać stroną z panelu administratora.

Podsumowanie

Wiedząc, jak powstaje strona WWW krok po kroku, masz szansę stworzyć funkcjonalną i atrakcyjną witrynę, która będzie przyciągała odwiedzających. Pamiętaj, że jeśli po jakimś czasie zechcesz zmienić motyw, być może będziesz musiał zbudować stronę całkowicie od nowa.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Założyciel organizacji Content Writer, najbardziej rozpoznawalnej marki pisarskiej na świecie (wg portalu LinkedIn). Twórca globalnej platformy dla pisarzy – contentwriter.co. Jego publikacje przyciągają blisko pół miliona czytelników rocznie. Obecnie rozwija oddziały Content Writer w ponad 40 krajach, m.in. w USA, Hiszpanii i Japonii. Prywatnie kompozytor i pianista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

28.03.2024 Porady & Ciekawostki
27.03.2024 Social Media
26.03.2024 Marketing
25.03.2024 Korekta & Redakcja
22.03.2024 Porady & Ciekawostki
21.03.2024 Marketing
20.03.2024 Social Media
19.03.2024 Social Media
18.03.2024 Marketing

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu