Przechowywanie danych – w chmurze czy lokalnie?
Każdego dnia firma gromadzi i przechowuje znaczące ilości informacji poufnych, a nawet wrażliwych, które są niezbędne do odpowiedniego funkcjonowania przedsiębiorstwa: dane klientów, dokumenty i umowy, materiały operacyjne etc. Nie warto też zapominać o osobach prywatnych, które zbierają osobiste dane, dokumenty, a także zdjęcia i filmy, których sentymentalna wartość jest nie do określenia. Każdy z nas zatem staje przed decyzją, czy przechowywać pliki lokalnie, czy warto się zdecydowanie na rozwiązanie chmurowe.
Przechowywanie danych lokalnie, czyli utrzymanie własnej sieci
Przechowywanie lokalne oznacza, że dane magazynowane są w obrębie infrastruktury organizacji firmy.
Do takich rozwiązań zaliczamy między innymi dyski sieciowe, które są kontrolowane i administrowane przez firmę oraz jej zespół IT. Dane są udostępniane między komputerami z sieci lokalnej.
Nawet teraz, w dobie transformacji cyfrowej oraz coraz bardziej rosnącej popularności rozwiązań chmurowych, lokalne sieci wciąż są stosowane przez dużą część przedsiębiorstw na świecie. Powodem jest pełna kontrola nad przestrzenią dyskową, a także wygoda korzystania z niej dla pracowników.
Systemy lokalne są integralną częścią infrastruktury firmowej i są obsługiwane przez zespół IT. Choć zapewnia to, że nikt poza siecią lokalną nie posiada dostępu do informacji i plików, jednak powoduje też znaczące zagrożenie dla informacji w przypadku ataku na sieć. Jeśli dysk lokalny ma służyć jako miejsce na bezpieczne przechowanie informacji, ale jest częścią sieci, to w przypadku ataku na nią – on również zostanie zaatakowany.
W porównaniu do rozwiązań zewnętrznych, jak np. magazyn i backup w chmurze, lokalne rozwiązania wymagają też stałej obsługi przez specjalistów. A to razem z kosztami utrzymania sieci powoduje, że lokalne przechowywanie danych staje się dość kosztownym zachodem.
Chmura – bezpieczeństwo Twoich danych i wygoda obsługi
Rozwiązane chmurowe oznacza, że dane Twoje lub Twojej firmy przechowywane są przez zewnętrznego dostawcę, który odpowiada za utrzymanie infrastruktury, niezwiązane z Twoją siecią prywatną lub firmową.
Ty natomiast otrzymujesz dostęp do usług przez Internet, gdzie możesz zarządzać swoim kontem z poziomu przeglądarki internetowej, programu instalowanego na komputerze lub aplikacji mobilnej. Jesteś zainteresowany rozwiązaniem w chmurze? Przyjrzymy się jego szczegółom pod każdym z kluczowych aspektów.
Warto zacząć od najważniejszego, czyli od bezpieczeństwa przechowywanych danych. Dostawca usług chmurowych tworzy sieć, z której korzystają setki, a nawet tysiące firm i osób prywatnych. Tak obszerne infrastruktury wyróżniają się bezwzględnie wysokim poziomem bezpieczeństwa na każdym etapie, od momentu łącza użytkownika z usługą, poprzez przesyłanie informacji, aż po regularną weryfikację integralności danych oraz ich backupowanie w kilku miejscach.
Co więcej, fakt, że chmura jest odizolowana od sieci lokalnej użytkownika, gwarantuje ochronę danych w razie ataku hakerskiego na nią.
Dostęp do wielomilionowej infrastruktury oraz rozwiązań technologicznych, które nie są dostępne w przypadku budowy własnej sieci, zapewnia, że coraz więcej firm decyduje się właśnie na tę formę przechowywania i backupowania swoich danych i dokumentów. Zwłaszcza że usługi chmurowe są porównywalnie tańsze w korzystaniu niż utrzymanie własnej sieci.
Wystarczy płacić miesięczne koszty subskrypcji, którego częścią jest zarówno sama usługa, do której dostęp masz z każdego miejsca na świecie (pod warunkiem, że masz dostęp do Internetu), jak i wsparcie ekspertów.
Przeczytaj również
Przechowywanie danych – które rozwiązanie wybrać?
Magazynowanie plików i dokumentów w chmurze jest łatwiejsze, ponieważ wszystkie ważne zadania, jak np. utrzymanie sieci, jej bezpieczeństwo i obsługa, należą do obowiązków dostawcy. Nie musisz się o nic martwić, wystarczy tylko, że opłacisz miesięczną subskrypcję i możesz swobodnie korzystać z rozwiązania.
Ponadto, dla dużych klientów niektóre firmy świadczące usługi chmurowe umożliwiają także rozszerzenie funkcjonalności lub interfejsu za dodatkową opłatę.
W przypadku magazynu lokalnego koszty są dużo większe i za wszystko odpowiadają pracownicy, którzy powinni mieć właściwą wiedzę na temat utrzymania i zarządzania siecią, zwłaszcza w czasie, gdy tak dużą rolę odgrywa bezpieczeństwo informacji i danych osobowych.
Podsumowanie
- Przechowywanie danych lokalnie oznacza, że dane gromadzone są w odrębnie infrastruktury organizacji firmy.
- Przechowywanie danych w chmurze z kolei oznacza, że dane Twoje lub Twojej firmy gromadzone są przez zewnętrznego dostawcę.
- Oba z powyższych rozwiązań z powodzeniem mogą znaleźć zastosowanie w Twoim biznesie. Musisz sobie tylko odpowiedzieć na pytanie, czego tak właściwie potrzebujesz.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz