Czy tanie pozycjonowanie stron naprawdę działa?

Spis Treści:

Nie ulega wątpliwości, że pozycjonowanie jest niezmiernie istotnym filarem marketingu. Zwiększa widoczność firmy, generuje ruch na stronie oraz przyciąga zainteresowanych klientów. Z tego względu firmy coraz częściej chcą stosować tę formę promocji – i to najlepiej małym kosztem. No właśnie, czy tanie pozycjonowanie jest w ogóle możliwe? O tym piszemy w artykule.

Tanie pozycjonowanie – czyli za ile?

Budżet przeznaczany na SEO może się znacząco wahać w zależności od zakresu i skali obranych działań. Dla jednej firmy 5000 złotych jest adekwatnym wydatkiem, z kolei inna może preferować trzykrotnie większą inwestycję.

Czy możemy więc mówić o tanim pozycjonowaniu, które jest skuteczne i jednocześnie zamyka się w kwocie – przykładowo – 1000 złotych? Niestety wiele działań SEO wymaga inwestycji w pozyskiwanie linków bądź tworzenie contentu, dlatego nakłady finansowe mają znaczący wpływ na uzyskiwane efekty.

Nie znaczy to jednak, że trzeba wydawać horrendalne kwoty, by zaistnieć w wyszukiwarce. Poniżej przedstawiamy trzy popularne widełki cenowe oraz zakres działań, jaki się z nimi wiąże.

Pozycjonowanie za darmo

Jeśli nie chcesz poświęcić na SEO nawet złotówki, musisz nastawić się na czasochłonną samodzielną pracę. Nie zmienia to faktu, że pozycjonowanie jest wtedy możliwe, szczególnie w przypadku branż o niskiej konkurencyjności.

Możesz za darmo zadbać o link building swojej strony, pisząc do właścicieli innych stron z prośbą o linka do Twojej domeny. Jeśli dostarczysz ciekawy, merytoryczny artykuł, być może obejdzie się bez żadnej opłaty. Alternatywą jest nieodpłatna wymiana artykułów sponsorowanych między stronami.

Na podobnej zasadzie możesz samodzielnie stworzyć content dla swojej firmy, publikując artykuły blogowe. Napisanie branżowego tekstu wymaga czasu oraz umiejętności, jeśli jednak znasz się na temacie, który chcesz opisać, jest to zdecydowanie w Twoim zasięgu!

Tanie pozycjonowanie do 500 złotych

Przy tym budżecie możesz sobie pozwolić na zakup pojedynczych linków do Twojej strony lub na podstawowe prowadzenie bloga przez copywritera. Koszt artykułu wynosi przeważnie 120-150 złotych (zależnie od stawki za 1000 znaków), dlatego budżet 500 zł wystarczy na publikację jednego fachowego artykułu tygodniowo. To już jest jakiś wynik.

Warto w tym momencie zauważyć, że wydatki czasowe i finansowe na działania SEO są zamienne. Możesz sam napisać tekst lub pozyskać linka albo zdecydować się na podwykonawców, a zaoszczędzony czas przeznaczyć na rozwijanie swojej działalności. Które rozwiązanie jest lepsze – to zależy od Twojej sytuacji.

Tanie pozycjonowanie do 1000 złotych

Taka kwota pozwala na zakup 3-4 silniejszych linków bądź publikację dwóch artykułów tygodniowo. Choć takie tempo nie jest zbyt „konkurencyjne”, może wystarczyć do zdobycia dobrej pozycji w Google na łatwiejsze frazy kluczowe.

Oczywiście przy tak ograniczonym budżecie nie warto zrzucać całej kwestii SEO na podwykonawców. Należy prowadzić równoczesne działania przy nakładzie własnych sił, by uzyskać większe efekty. Nie ulega wątpliwości, że Twoja współpraca z pozycjonerem przełoży się na jeszcze lepsze pozycje w wyszukiwarce.

Optymalny budżet na pozycjonowanie

Tanie pozycjonowanie jest możliwe, ale duży budżet oznacza większe możliwości.

Wówczas możesz zadbać o rozwój contentu, który wypozycjonuje Twoją stronę na wiele różnych fraz kluczowych. Oprócz tego jesteś w stanie publikować teksty sponsorowane na większych portalach, co poskutkuje uzyskaniem silniejszych linków prowadzących do Twojej strony.

Optymalna kwota zależy przede wszystkim od siły konkurencji. W końcu pozycjonowanie to gra o sumie zerowej, gdyż walka obejmuje ograniczoną liczbę miejsc. Jeśli więc masz niewielu konkurentów, możesz zyskać widoczność niewielkim nakładem finansowym. Natomiast gdy rywalizujesz z licznymi firmami, które w dodatku inwestują w SEO, musisz liczyć się ze znaczącymi wydatkami. Sensowny budżet może zatem oscylować od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy.

Podsumowanie

  • Tanie pozycjonowanie może być skuteczne, choć będzie wymagać od Ciebie dodatkowej pracy nad stroną.
  • Większy budżet pozwala na zakup silniejszych linków oraz tworzenie licznych treści pozycjonujących.
  • Działania konkurencji w głównej mierze wpływają na to, jaką kwotę należy przeznaczyć, by zdobyć widoczność w Google.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Bartosz Ciesielski

Założyciel organizacji Content Writer, najbardziej rozpoznawalnej marki pisarskiej na świecie (wg portalu LinkedIn). Twórca globalnej platformy dla pisarzy – contentwriter.co. Jego publikacje przyciągają blisko pół miliona czytelników rocznie. Obecnie rozwija oddziały Content Writer w ponad 40 krajach, m.in. w USA, Hiszpanii i Japonii. Prywatnie kompozytor i pianista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

04.04.2025 Copywriting
03.04.2025 Korekta & Redakcja
02.04.2025 Copywriting
01.04.2025 Content Marketing
31.03.2025 Marketing
28.03.2025 Marketing
27.03.2025 Korekta & Redakcja
26.03.2025 Pozycjonowanie
25.03.2025 Pozycjonowanie

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu