Jak skutecznie pozycjonować swojego bloga? Poradnik dla początkujących

Spis Treści:

Blogowanie istnieje od dawna, choć jego profil zdążył się znacząco zmienić na przestrzeni ostatnich lat – niegdyś było to zajęcie dla hobbystów, aktualnie może stać się pełnowymiarowym źródłem zarobków. Do tego trzeba jednak kilku sztuczek, które opiszemy w niniejszym tekście.

Czym jest pozycjonowanie bloga?

Pozycjonowanie to termin odnoszący się do ogółu działań z zakresu SEO, czyli search engine optimalization („optymalizacja [pod kątem] wyszukiwarki internetowej”). Jest to szereg czynności, których wykonanie – lub regularne wykonywanie – pozwoli naszemu blogowi wyświetlić się ponad innymi wynikami w wyszukiwarce.

Mało kto odwiedza dalsze strony wyników wyszukiwań niż pierwsza, ewentualnie druga – dlatego tak ważnym jest, by się na nich znaleźć.

Działania, o których wspomnieliśmy, wiążą się z odpowiednim dostosowaniem zawartości (czyli contentu) na naszej stronie do wymogów wyszukiwania Google. Niestety jest pewien szkopuł – nie dość, że jest ich (najprawdopodobniej) kilkaset, to jeszcze na dodatek większość z nich jest utajniona. Są bowiem silnie powiązane z samą strukturą najpopularniejszej wyszukiwarki świata, która przecież nie udostępni publicznie swojego kodu. Z tego też powodu optymalizacja przypomina nieco grę w statki bez reakcji drugiego gracza, który informuje nas, czy trafiliśmy, czy nie.

Należy się także nastawić, że proces ten musi potrwać – nie jest możliwe zbudowanie swojej „wyszukiwarkowej” renomy w tydzień czy miesiąc. Optymalizacja jest procesem długotrwałym, ale w tym słowie zawarta jest także jej największa zaleta – oprócz bycia procesem długim, jest też procesem trwałym. Jeśli podłożymy pod nią solidne fundamenty, będziemy się cieszyć stałymi wynikami.

Od czego zacząć pozycjonowanie?

Niezależnie od tego, czy posiadasz już bloga na jakiejś platformie, czy dopiero nosisz się z zamiarem jego stworzenia, warto rozważyć skorzystanie z platform CMS. By wytłumaczyć, czym są, bez wdawania się w informatyczne szczegóły, użyjemy następującej metafory – to narzędzia, udostępniające użytkownikom elementy (powiedzmy, że „klocki”), z których każdy może zbudować własną stronę internetową według jednego z dostępnych schematów (niektóre umożliwiają nawet ich personalizację). Takie programy mają kilka zalet:

  • umożliwiają szybkie i darmowe założenie dowolnej strony;
  • posiadają szereg narzędzi, które ułatwią dalsze procesy opisane w tym tekście;
  • mają wysoką renomę wśród algorytmów weryfikujących Google, dla których poziom zaufania witryny jest jednym z kluczowych czynników optymalizacyjnych.

Dlatego też niezależnie od tego, czy mamy już bloga, czy dopiero chcemy go mieć, warto „przeprowadzić się” lub rozpocząć od którejś z największych platform CMS.

Najważniejsza rzecz, o której musisz pamiętać

W tym tekście nie będziemy się zajmować stricte pisaniem (o tworzeniu dobrego bloga już pisaliśmy), ale tak się składa, że najistotniejszy element optymalizacji wiąże się bezpośrednio z nim – a konkretnie z aspektem stylistycznym i merytorycznym naszych treści.

Mianowicie nasze teksty muszą być oryginalne, obszerne, wyczerpujące, językowo poprawne i merytoryczne. Należy powiedzieć stanowcze nie wodolejstwu i krótkim tekstom bez żadnych wartościowych informacji.

Google posiada naprawdę zaawansowane algorytmy przetwarzania języka naturalnego i potrafi bardzo sprawnie ocenić, czy dany tekst (a w szerszym zakresie – czy strona jako taka) prezentuje czytelnikom taką treść, która będzie zawierać odpowiedź na ich zapytania (lub też, jak określa to samo Google, intencję wyszukiwania). Jeśli poruszamy jakiś temat, zadbajmy o jego kompleksowe omówienie. Google ceni sobie strony, które w obrębie jednego tekstu odpowiadają na większość pokrewnych pytań, dlatego taki artykuł ma większe szanse na wysoką pozycję.

Zadbaj o stały dopływ treści

Oczywiście równie ważne jest regularne publikowanie materiałów. Aktywność na naszej stronie jest istotnym elementem, na który zwraca uwagę wyszukiwarka. Wszak jeśli strona jest nieustannie rozbudowywana, właścicielom zależy na jej rozwoju – to prosty i prawdziwy wniosek.

Naturalnie, wszystko, co publikujemy, musi spełniać wymogi wspomniane w pierwszym podpunkcie. Jeśli będziemy zasypywać swoją stronę codziennie tekstami po 1500 zzs, nie osiągniemy raczej imponujących wyników.

Warto już na samym początku sporządzić plan publikacji, co zdecydowanie ułatwi przyszłe działania. Zwłaszcza, gdy treści będzie już dużo, a my nie będziemy pewni, czy danego tematu już wcześniej nie poruszaliśmy.

Jeśli chodzi o częstotliwość dodawania artykułów, nie ma stałej i sztywnej ramy czasowej. Przygotowanie merytorycznej treści to nie jest coś, co można zrobić w godzinę, dlatego wyznacznikiem powinna być dla nas przede wszystkim jakość. By podać jednak jakiś przykład na początek, w miesiącu warto opublikować 3-6 wpisów. Powinno nam to dać wystarczająco czasu, by do każdego z nich sumiennie się przyłożyć, a jednocześnie będą wciąż regularne.

Wzbogać teksty o elementy SEO

Może wydawać się dziwne, że o tej kwestii – która pewnie przez wielu jest rozumiana jako synonimiczna z optymalizacją – wspominamy dopiero teraz. Jednak artykuł blogowy to nie landing page, jego odbiorcami są przede wszystkim realni czytelnicy, a nie roboty Google. Elementy SEO zaistnieć muszą, jednak wspominamy o nich dopiero teraz, by zwrócić uwagę na dwa poprzednie punkty, które odgrywają równie ważną rolę.

Nasze teksty powinny stanowić odpowiedź na wspomnianą już wcześniej intencję wyszukiwania – z tego też powodu należy ustalić, jaki jest tematyczny zakres naszej strony i na jakie pytania możemy wyczerpująco odpowiedzieć. Po zgromadzeniu tych informacji jesteśmy w stanie wcielić się w rolę potencjalnego użytkownika i zastanowić się, co wpisuje on do wyszukiwarki, by nas odnaleźć – lub dla jakich słów wpisanych w wyszukiwarkę chcielibyśmy zostać odnalezieni.

W tym celu powstało szereg narzędzi, między innymi Google Keyword Planner, Answer The Public, Mangools, Ahrefs itd. Te największe – i oferujące najbardziej kompleksowe usługi – są płatne, ale znajdziemy także darmowe, które w zupełności wystarczą (chociażby pierwsze spośród powyżej wymienionych).

Zadbaj o odpowiednią strukturę treści na stronie

Ten punkt stanie się ważny, gdy będziemy mieli już dużo tekstów (lub gdy mamy już prosperującego bloga, którego staramy się nieco „podbić” w wyszukiwarce). Google analizuje zawartość strony celem zrozumienia, jaki jest jej główny zakres tematyczny. Dzięki czemu wie, kiedy i komu ją wyświetlić. Możemy ułatwić mu tę wędrówkę przez meandry naszych artykułów dzięki zastosowaniu konkretnego schematu linkowania. Odbywa się to wg koncepcji tzw. cornerstone contentu i polecamy się z nią zapoznać nie tylko, gdy zaczniemy gubić się we własnej treści, ale także zawczasu, by już na samym początku wprowadzić przejrzystość i porządek na naszym blogu.

Czy na tym pozycjonowanie bloga się kończy?

Oczywiście, że nie. Powyższe porady, zgodnie z założeniem przyjętym na początku tekstu, powinny przysłużyć się osobom początkującym. Zagadnienie SEO bierze bowiem pod uwagę o wiele więcej czynników niż te, które wymieniliśmy.

Tak jak wspomnieliśmy, efektów nie należy oczekiwać z dnia na dzień. Budowanie zaufania strony to proces długi i żmudny. Na szczęście jego efekty – gdy się ich doczekamy – będą trwałe i pozwolą nam na stałe zwiększenie popularności witryny.

Podsumowanie

  • Pozycjonowanie bloga to działania mające mu zapewnić wyższą pozycję w wyszukiwarce dla danej frazy – i to długotrwale;
  • Kluczem do zyskania wysokiej pozycji jest merytoryczna i oryginalna treść;
  • Artykuły powinny być pisane w oparciu o tematykę związaną z istotnym dla nas słowem kluczowym;
  • Treść należy publikować regularnie, ale za każdym razem zadbać o jej odpowiednią jakość.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Jan Susmaga

Z wykształcenia - filolog/językoznawca, z aktualnego zawodu - korektor i copywriter, z zainteresowania - wszystko po trochu. Lubi pisać, czytać zarówno prozę, jak i literaturę faktu (głównie naukową), oglądać horrory, trenować sztuki walki, próbować nowych rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

04.04.2025 Copywriting
03.04.2025 Korekta & Redakcja
02.04.2025 Copywriting
01.04.2025 Content Marketing
31.03.2025 Marketing
28.03.2025 Marketing
27.03.2025 Korekta & Redakcja
26.03.2025 Pozycjonowanie
25.03.2025 Pozycjonowanie

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu