Własny sklep internetowy – czy warto?

Spis Treści:

Odpowiedź na pytanie, czy warto założyć sklep internetowy, jest taka sama, jak w przypadku pytania, czy wychodząc z domu, warto wziąć ze sobą parasol, kiedy pada deszcz. Sektor e-commerce rozwija się w ogromnym tempie i posiada dziś znaczny udział w całym handlu. Sprzedaż online to zatem duża szansa na rozwinięcie swojej działalności na większą skalę dla tych, którzy prowadzą już sklep stacjonarny. Jest to również świetna okazja dla początkujących przedsiębiorców, ponieważ nie wymaga od nich wielkich nakładów finansowych na start. Dowiedz się więc, dlaczego warto sprzedawać on-line i na co musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz, aby Twój sklep internetowy generował zyski.

Dlaczego założenie sklepu internetowego jest dobrym pomysłem?

Możemy zaobserwować, jak sprzedaż detaliczna robi dziś wielki krok naprzód i przechodzi sukcesywnie z formy stacjonarnej do Internetu. Handel fizyczny nadal ma znaczenie, jednak w wielu przypadkach zaczyna on stanowić jedynie dodatek do sklepu internetowego, który to coraz częściej głównie generuje przychody. Dowiedz się, co możesz zyskać, otwierając swój biznes w sieci!

Oszczędność – zarówno czasu, jak i pieniędzy

Nie musisz szukać lokalu w dogodnej lokalizacji, najlepiej z wielką witryną na parterze – który będzie pochłaniał ogromną część Twoich zysków. Nie ma potrzeby, abyś trzymał swoje produkty fizycznie w magazynie, który będzie tworzył dodatkowe koszty.

Nie ogranicza Cię również miejsce pracy i sztywne godziny wykonywania Twoich obowiązków – często możesz to robić jedynie za pomocą smartfona z każdego miejsca, które ma dostęp do Internetu.

Stały dostęp oferty dla klienta

Nie musisz być osiągalny dla konsumenta 24h/dobę, ale Twój produkt zdecydowanie może być.

Sklepy internetowe nie są ograniczone przez dni wolne, święta i regularne godziny funkcjonowania. Mają więc ogromną przewagę nad swoimi stacjonarnymi odpowiednikami.

To klient decyduje, kiedy ma czas i ochotę obejrzeć i zakupić towar, który mu oferujesz – nie odwrotnie.

Różne drogi dotarcia do klienta

Oprócz samego sklepu internetowego możesz dziś wykorzystać wiele innych dróg dotarcia do klienta w sieci, zwiększając grono swoich odbiorców. Świetnym sposobem jest zaistnienie w mediach społecznościowych, gdzie można w łatwy sposób stworzyć więź z konsumentem i wypromować swoje produkty.

Wiele sklepów dodatkowo wystawia swoje artykuły także na jednym z najpopularniejszych serwisów sprzedażowych – Allegro.

Jeśli dodasz do tego obecność w porównywarkach cenowych – sprawisz, że rzeczywiście ciężko będzie przeoczyć Twój sklep on-line.

Brak granic

Tylko od Ciebie zależy, czy otworzysz się na zagranicznych konsumentów. Klient z innego kraju, czy nawet kontynentu może zostać tak samo profesjonalnie obsłużony w sklepie internetowym, jak i ten, który mieszka za rogiem Twojego stacjonarnego biznesu. Sprzedaż w sieci pozwoli Ci na dotarcie do szerokiego grona potencjalnych klientów. Jedyne granice to te w Twojej głowie.

Szeroki wybór artykułów

Możesz sprzedawać produkty, których fizycznie nie masz. Opierając się na dropshippingu, czyli zlecaniu hurtowniom wysyłek Twoich zamówień, możesz mieć dużo bogatszą ofertę, niż miałoby to miejsce, gdybyś posiadał stacjonarny lokal.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ niczym nie ryzykujesz. Nie musisz też martwić się, że zostaniesz z towarem, którego nie sprzedałeś.

Budowanie relacji z klientem

Masz szansę na szybki i trwały kontakt z kupującym. Wykorzystując media społecznościowe i popularne ostatnio chatboty, możesz precyzyjnie pomóc zainteresowanemu klientowi, nie narzucając się mu – jak ma to często miejsce w sklepie.

Ponadto znając upodobania konsumenta, łatwiej dotrzesz do niego ze spersonalizowaną i szytą na miarę ofertą. Dołącz do tego newsletter dedykowany Twojej grupie docelowej, a sprawisz, że klient odwiedzi Twój sklep ponownie.

O czym musisz pamiętać, decydując się na biznes w sieci?

Chcąc rozpocząć prowadzenie sklepu internetowego, musisz zwrócić uwagę na wiele rzeczy, jeśli chcesz się wyróżnić na tle konkurencji, która nie jest mała na rynku e-commerce.  Tylko od Ciebie zależy, jak bardzo wyjdziesz w stronę klienta i sprawisz, że będzie chciał dokonywać zakupów właśnie u Ciebie. Istnieją jednak podstawy, które wykonane dobrze, pomogą Ci gładko wystartować z biznesem on-line.

Strona internetowa

Konsumenci kupują oczami nie tylko stacjonarnie. Wygląd Twojego sklepu internetowego będzie więc odgrywał pierwszorzędną i kluczową rolę w zdobyciu klientów.

Jeśli estetyka Twojej strony i forma szaty graficznej nie przekona konsumenta, to szybko ją opuści.

Wykorzystanie gotowego, darmowego szablonu do stworzenia strony www zwykle też nie jest dobrym pomysłem. Jednak zlecając wykonanie witryny profesjonaliście, pamiętaj, żeby najpierw przemyśleć, jak ma ona  funkcjonować. Określ przede wszystkim grupę docelową klientów. Od  tego zależy, w jakim kierunku podąży projekt Twojego sklepu internetowego.

Niezależnie jednak od Twoich odbiorców musisz pamiętać, aby nie utrudniać  procesu zakupowego – niech od początku do końca będzie on przejrzysty i jak najkrótszy. Pamiętaj, że użytkownik Twojej strony chce dokonać zakupu bezproblemowo i szybko.

Zadbaj, aby żadne wyskakujące błędy na stronie mu w tym nie przeszkodziły. Konkretne i oryginalne opisy produktów oraz odnośniki do rzeczy, które może kupić w uzupełnieniu do wybranej  przez siebie rzeczy, pomogą Ci zwiększyć sprzedaż.

Połącz prowadzenie sklepu internetowego z blogiem. Wówczas łatwiej będzie Ci też wynieść witrynę na wyższą pozycję w wyszukiwarce.

Skuteczny marketing

Jeśli chcesz, aby Twój sklep internetowy przynosił zyski, musisz przede wszystkim zadbać o to, aby był widoczny w sieci. Jeśli konsumenci nie będą wiedzieli o istnieniu Twojego biznesu, skarzesz go na porażkę.

Pomyśl więc, jak sam trafiasz na strony produktów, które Cię interesują. Prawie każdy kieruje swoje pierwsze kroki do wyszukiwarki Google. Jeśli Twój sklep nie znajdzie się na pierwszych stronach wyszukiwarki – bardzo trudno będzie Ci coś sprzedać.  Nie oszczędzaj więc środków na pozycjonowanie i reklamę w Internecie.  Te szybko się zwrócą, generując Ci  większą sprzedaż.

Ważne, abyś dobrze przemyślał swoją strategię marketingową, ponieważ to ona będzie przede wszystkim dźwignią Twojego biznesu w sieci.

Dowiedz się więc, jak skutecznie wypromować swój sklep internetowy.  Dziś masz cały wachlarz dostępnych metod, które pomogą Ci trafić do Klienta.

Ile możesz zarobić, kiedy otworzysz swój sklep internetowy?

Tworzenie swojego sklepu w branży e-commerce to proces, który wymaga po prostu czasu. Na zyski będzie miało wpływ szereg czynników, takich jak rodzaj oferowanych przez Ciebie produktów i aktualne zapotrzebowanie na nie oraz strategia marketingowa, jaką przyjmiesz.

Na Twój sukces zapracuje przede wszystkim poziom satysfakcji Twojego klienta i to o niego powinieneś zadbać w pierwszej kolejności. Dobre opinie potrafią się szybko roznieść pocztą pantoflową. Jednak to pomyłki i niedociągnięcia będą widoczne dwa razy bardziej. Dlatego musisz profesjonalnie podejść do prowadzenia swojego biznesu, aby konsument zwyczajnie Ci zaufał.

Prowadzenie sklepu internetowego może na początkowym etapie stanowić świetną formę dodatkowych przychodów. Jeśli jednak zrobisz to dobrze, może okazać się, że nie masz już czasu i potrzeby pracować na etacie i sam zostaniesz swoim szefem, co jest ogromną satysfakcją.

Podsumowanie

  • Czy warto więc założyć sklep internetowy? Oczywiście, że tak. Mimo ogromnego nasycenia rynku e-handlu – nadal jest w nim dziś miejsce na nowe podmioty.
  • Duża konkurencja, jaką napotkasz w sieci, może okazać się wspaniałą siłą napędową dla Twoich działań i ujawnić w Tobie nowe pokłady kreatywności.
  • Założenie sklepu internetowego nigdy też nie było prostsze. Jest to dziś szansa na zbudowanie własnej marki, którą możesz stale rozwijać.
  • Twój sukces zależy od Twoich pomysłów, determinacji i często nieszablonowego podejścia do tematu, aby przyciągnąć do siebie klienta.

Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5

Aleksandra Charłampowicz-Jabłońska

Uwielbia uczyć się nowych rzeczy. Niekiedy kilku naraz, ale zawsze dochodzi do celu, który sobie obrała. W pracy obowiązkowa i sumienna – ceni zorganizowanie i dobry plan działania. W życiu prywatnym lubiąca przygodę i wszelkie aktywności fizyczne – w tym najbardziej bieganie wieczorową porą z ulubioną muzyką. Miłośniczka podróży – najlepiej tych z odkryciami kulinarnymi. Hoduje z pasją każdą domową roślinę i nigdy nie odmówi kolejnej, mimo braku miejsca na parapecie. Pisząc, zawsze bardzo angażuje się w dany temat, robiąc uprzednio konkretny research. Copywriting sprawia jej na co dzień wiele satysfakcji.

Komentarze

Robert21.08.2021 07:23

Dalem 5 gwiazdek, Aleksandro, aczkolwiek dreczy mnie jedno pytanie: „Określ przede wszystkim grupę docelową klientów.” – naprawde tak bardzo trzeba to robic? Chcialem o tym pogadac z Jeff Bezos (on tez prowadzil sklep internetowy), ale nie odbiera telefonu. Jaka jest ta grupa docelowa eBay, Amazon, oraz kilku innych sklepow internetowych, ktore odniosly olbrzymi sukces? Wydaje mi sie, ze jesli bedziesz chciala kupic w moim sklepie buty do biegania wieczorowa pora, a przy okazji zobaczysz fajny gadget do mierzenia cisnienia, to pewnie ja zwieksze swoje szanse na zarobienie dodatkowych pieniedzy. Dodatkowo w mailu po udanych zakupach moglbym zaproponowac ksiazke, jesli wieczorem nie da sie pobiegac z roznych przyczyn. Moim zdaniem bardzo wazne znaczenie ma okienko „Szukaj produktu”. Nisza jest dobra, jesli tworzymy kurs internetowy, lub poradnik. Ale w sklepie? Produkty dobrej jakosci, przystepne ceny i szybka obsluga. Pozdrawiam cieplo 🙂

Odpowiedz
    Aleksandra31.08.2021 10:41

    Robercie, dziękuję za komentarz. Określenie grupy docelowej ma znaczenie np. w komunikacji z klientem, w wysyłce newsletterów i innych działaniach nakierowanych na klienta. Kiedy wiesz, że sprzedając ubranka dla dzieci Twoją grupą docelową są przede wszystkim matki – a nie przecież same dzieci – możesz zaproponować w swoim sklepie także coś specjalnie dla nich a w newsletterach trochę psychologicznie podkreślić ich ważną rolę, przesłać kod promocyjny z okazji Dnia Matki itp.
    Inaczej możesz tez zaplanować wygląd swojego sklepu, jeśli będziesz wiedział, że Twój odbiorca mieści się w przedziale np. 18-26 lat. Możesz wtedy użyć nieco innych słów niż oklepane 'kup teraz’ lub 'dodaj do koszyka’, co zwiększy jego atrakcyjność.
    Jeśli będziesz wiedział, kto jest Twoim odbiorcą, łatwiej przyjdzie Ci pokazanie, jak Twój produkt lub usługa mogą mu pomóc. Nie chodzi przecież tylko o sam zakup. Klient często dzięki niemu chce zrealizować jakieś swoje cele.
    Żeby zaproponować mi książkę na wieczorową porę, kiedy pada deszcz i nie mogę skorzystać z butów do biegania, które kupię w Twoim sklepie, musisz przecież wiedzieć, że biegam tylko wieczorami, ponieważ nie jest to możliwe w ciągu dnia z powodu obowiązków, pracy, dzieci, czy tysiąca innych rzeczy. Możesz wtedy wywnioskować,że bardziej niż przyrządu do mierzenia ciśnienia potrzebuję dobrych słuchawek, aby połączyć bieganie z relaksem.
    Jeśli wejdziesz w buty klienta, łatwiej będzie Ci także dobrać treści na bloga, którego możesz prowadzić przy okazji swojego sklepu internetowego. Wówczas możesz pisać do konkretnych ludzi a nie w eter, byleby tylko Twój sklep lepiej się pozycjonował.
    Mam nadzieję, że chociaż trochę rozwiałam Twoje wątpliwości. Życzę wytrwałości w dzwonieniu do Jeffa 🙂
    Również pozdrawiam!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

30.10.2024 Content Marketing
29.10.2024 Pozycjonowanie
28.10.2024 Korekta & Redakcja
25.10.2024 Porady & Ciekawostki
24.10.2024 Copywriting
23.10.2024 Korekta & Redakcja
22.10.2024 Korekta & Redakcja
21.10.2024 Porady & Ciekawostki
18.10.2024 Korekta & Redakcja

Profesjonalne teksty biznesowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Content Writer

Sprawdź oferty pracy

Praktyczny
kurs
copywritingu